Како да го користите Apple Watch за да фотографирате со iPhone

Apple Watch камера

Сигурно многумина од вас веќе знаат како работи камерата на iPhone и дека можеме да фотографираме директно со Apple Watch, но можеби не ја знаете опцијата што ни овозможува да ја смениме камерата или да избереме друг режим од самиот часовник.

Оваа функција ни е корисна кога сакаме да фотографираме без да го оставиме iPhone на никого, можеме да го користиме тајмерот, добро да се позиционираме и да ја фотографираме. Ние исто така можеме директно да нескопосник со зумирање со помош на дигиталната круна и сите без да го допирате iPhoneДа, растојанието помеѓу Apple Watch и iPhone треба да биде максимум 10 метри за да работи.

Фотографирањето е едноставно и сигурно е дека повеќе од еден од присутните веќе направил една (оставајќи ги пријателите импресионирани) директно оставајќи го iPhone да почива на маса и да го сними со Apple Watch. Но, работата не е само во ова и можеме да користиме повеќе опции достапни во рамките на самата апликација за камери на Apple Watch.

Променете ја камерата или изберете друг режим

Ова може да се направи лесно од Apple Watch кога повеќе ќе го притиснеме екранот на часовникот. Кога ќе ја имаме апликацијата отворена и веќе ја гледаме сликата што можеме притиснете силно на екранот и притиснете една од различните опции што нуди:

Apple Watch камера

Промена на камери, активирање или деактивирање на блицот, користење режим HDR или активирање во живо се некои од опциите што ги имаме на располагање. Можеме да го модифицираме зумирањето преку дигиталната круна и да ги прегледуваме фотографиите директно од апликацијата за фотографии на Apple Watch. Користење на авто-тајмер значи правење рафал од 10 фотографии а кога станува збор за групна фотографија тоа е несомнено најдобрата опција. Дали веќе сте го пробале овој метод за да ги направите вашите фотографии оставајќи го iPhone подалеку од вашите раце?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.