Како да направите чиста инсталација на iOS 15 на вашиот iPhone или iPad

Новите мобилни оперативни системи на компанијата Купертино, iOS 15 и iPadOS 15 тие се веќе реалност. Е можете да ја инсталирате најновата верзија на фирмверот што дополнително ќе ги катапултира функционалностите на вашиот уред и ние ќе ве научиме како да го направите тоа.

Многу корисници се одлучуваат за OTA ажурирање на iOS и iPadOS преку поставките, меѓутоа, многумина претпочитаат да извршат инсталација "од самиот почеток" за да се избегнат можните грешки. Ние ви покажуваме како да извршите чиста инсталација на iOS 15 или iPadOS 15 на вашиот уред на најлесен начин. Откријте кај нас најсигурниот метод за ажурирање на вашиот iPhone и на тој начин избегнете какви било можни грешки.

Како што длабоко во себе iOS 15 и iPadOS 15 се ист оперативен систем, начин за ажурирање „чист“ тоа е точно исто.

Првото нешто што ќе ви треба е IPSW на iOS 15 и iPadOS 15 што можеш ти преземете en овој линк изборот на вашиот уред.

Прво, сакаме да напоменеме дека не е неопходно да се извршуваат вакви чисти инсталации, освен ако не го правите тоа за да го исчистите вашиот уред или затоа што сте нашле неуспех во ажурирањето на ОТА на iOS 15 или iPadOS 15. Многу корисници го претпочитаат ова метод бидејќи спречува можни грешки како што е голема потрошувачка на батерија, но тоа во никој случај не е потребно или препорачливо. Како и секогаш кога ќе го исчистиме уредот, првото нешто што ќе го направиме е целосна резервна копија:

 1. Поврзете го вашиот iPhone или iPad со компјутерот / Mac и следете ги овие упатства:
  1. Mac: Во Пронаоѓачот ќе се појави iPhone, кликнете на него и ќе се отвори менито.
  2. Windows компјутер: Отворете iTunes и побарајте го логото на iPhone во горниот десен агол, потоа допрете Краток преглед и менито ќе се отвори.
 2. Изберете ја опцијата «Зачувајте резервна копија од сите податоци на iPhone на овој Mac / компјутер ». За ова ќе треба да воспоставите лозинка, препорачувам лесна четирицифрена.

Ова ќе зачува целосна копија на iPhone на вашиот компјутер / Mac, Ова значи дека во случај да одлучите повторно да го инсталирате, ќе ви биде лесно бидејќи ќе задржите апсолутно с as како што беше.

Нулта инсталација на iOS 15 или iPadOS 15

 1. Поврзете го вашиот iPhone или iPad со компјутерот / Mac и следете ги овие упатства:
  1. Mac: Во Пронаоѓачот ќе се појави iPhone, кликнете на него и ќе се отвори менито.
  2. Windows компјутер: Отворете iTunes и побарајте го логото на iPhone во горниот десен агол, потоа допрете Краток преглед и менито ќе се отвори.
 2. На Mac Притиснете го копчето „alt“ на Mac или големи букви на компјутер и изберете ја функцијата Врати го iPhone, тогаш ќе се отвори истражувачот на датотеки и ќе треба да го изберете IPSW што претходно сте го презеле.
 3. Сега ќе почне да го обновува уредот и ќе се рестартира неколку пати. Ве молиме, не исклучувајте го додека работи.

Така лесно ќе можете да ги инсталирате и iOS 15 и iPadOS 15 на целосно чист начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.