Како да остварите FaceTime повик со уреди со Android или Windows

FaceTime доби бројни функционалности со доаѓањето на iOS 15 и iPadOS 15, замислуваме дека далечинското работење промовирано од пандемијата има некаква врска со тоа, особено ако го земеме предвид доаѓањето на апликации како „Зум“ кои го претворија „стагнантниот“ свет на досегашните видео повици.

Една од главните новитети на FaceTime со iOS 15 и iPadOS 15 е можноста за лесно остварување повици, исто така, со уреди со Android или Windows. Откријте кај нас како да остварувате повици FaceTime конечно со секого, без разлика дали имаат iPhone, Samsung, Huawei, па дури и од Windows.

Ова е карактеристика за која постојано зборувавме на нашиот канал на YouTube, во видеото за совети и трикови за iOS 15, можете да видите како да ја искористите максимално оваа функционалност. Всушност, комуникацијата со корисниците на Android или Windows преку FaceTime е изненадувачки лесна, првото нешто што треба да направите е да го отворите FaceTime и на почетниот екран ќе се појави копче во горниот лев агол што вели: Создадете врска. Ако кликнеме на ова копче, ќе се отвори менито што ни овозможува споделување линкови на FaceTime со различни апликации.

Исто така, веднаш подолу ја наоѓаме иконата со зелена боја која вели: Додадете име. На овој начин можеме да додадеме одреден наслов на врската FaceTime и да им олесниме на корисниците што го добиваат да го идентификуваат. Можеме да ја споделиме врската FaceTime преку главните апликации како што се пошта, WhatsApp, Telegram или LinkedIn. Функцијата AirDrop дури се појавува во рамките на можностите, нешто што никогаш не престанува да ме изненадува со оглед на тоа што е наменета за уреди што не се Apple и AirDrop не е компатибилен со нив.

Така лесно можете да креирате FaceTime сесија со кој било корисник без разлика дали користат iOS, iPadOS, macOS, Android или Windows.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јован dijo

  Насловот треба да каже:
  „На уреди со Android или Windows“
  (или "кон")

  Наместо:
  "Со уреди со Android или Windows"

  Ова би било посоодветно за идејата на статијата.

  Ви благодарам…