Како да поправите iPhone што постојано го бара вашето корисничко име и лозинка за iCloud

icloud

Ова е стара грешка, но која постојано ја гледаме, дури и по последното ажурирање на iOS 9. Понекогаш iPhone влегува во јамка од каде што постојано ги бара вашите податоци iCloud пристап, корисник и лозинка. Дури и кога ги внесувате вашите Apple ID и лозинка, грешката предизвикува корисничкото име и лозинката да бидат прашани повторно и повторно (и повторно, и повторно), прилично досадни, нели?

Да се ​​има iPhone кој е заглавен во влезната јамка iCloud може да биде крајно фрустрирачки. За среќа, помошта е при рака. Во овој напис имаме пет различни решенија за влезната јамка на iCloud.

Лизгајте за да се исклучи

Избришете го iPhone Грешката при внесување на ингеренциите на iCloud може да биде предизвикана од a неисправна Wi-Fi врска , и најлесниот начин да се поправи е исклучете го iPhone и по еден момент вклучете го повторно. Ова трае само неколку минути и ако проблемот е надминат, ќе ви заштедиме тон други решенија за проблемот што можете да ги пробате. Следете ги овие чекори за да го исклучите вашиот iPhone и повторно да го вклучите:

 • Држете го копчето заклучување / будење (на горниот дел од iPhone или на десната страна ако е помодерен модел) околу пет секунди додека не се појави опцијата за исклучување.
 • Повлечете ја иконата за исклучување на десно.
 • Почекајте околу 30 секунди додека екранот оди целосно црн.
 • Притиснете го копчето Заклучи / Разбуди за да го вклучите телефонот повторно.
 • Кога е веќе вклучено, ќе потрае некое време пред да започне iCloud. Може да побарате ваш Apple ID и лозинка, откако ќе ги внесете, не треба да ги барате повторно.

Исклучете се

Најавете се на iCloud Ако со ресетирање на вашиот iPhone не се реши проблемот, обидете се излезете од iCloud и потоа најавете се повторно. Следете ги овие чекори:

 • Оди до Поставки> iCloud.
 • Скролувајте надолу и допрете Одјави се.
 • Допрете Одјавување.
 • Притиснете на Отстранете од iPhone.
 • Сега допрете Пријавете се.
 • Внесете го вашиот Apple ID и лозинка.

Ова ресетирање на iCloud може да го реши проблемот за кој станува збор.

Потврдете дека iCloud работи

Статус на системот на AppleПред да продолжите, предлагаме да го проверите тоа iCloud работи правилно.

 • Мора да одите кај https://www.apple.com/support/systemstatus/ на вашиот Mac или iPhone и проверете ги сите услугите се зелени. Ако има проблем со iCloud на серверот на Apple, тогаш најдобро е да почекате Apple да го реши за неколку часа.

Ресетирајте ја вашата лозинка

Променете ја лозинката iCloudАко ниту еден од горенаведените чекори не успеал, а статусот на системот на Apple веќе е потврден дека работи правилно, тогаш следниот чекор е сменете ја лозинката за Apple ID. Тоа е кавга, но проблемот често се поправа. Со промена на лозинката полесно е да управувате од вашиот Mac (или компјутер со Виндоус).

 • Отворете го веб-прелистувачот Safari и одете на https://appleid.apple.com
 • Кликнете на Промени ја лозинката.
 • Внесете го вашиот Apple ID и кликнете Next.
 • Изберете го автентикација по е-пошта или одговорете на безбедносни прашања и кликнете на Следно.
 • Кликнете на Ресетирање на Лозинка.
 • Внесете a нова лозинка во полето за лозинка и потоа потврдете ја лозинката.
 • Кликнете на Ресетирање на Лозинка.
 • Сега внесете ја новата лозинка на вашиот iPhone на прашањето. Треба да го прифати iPhone и да го реши проблемот.

Резервна копија и враќање на iPhone

Оневозможете го најдете мојот iPhone Ако iPhone продолжува да ја бара лозинката iCloud, веќе сте се обиделе да го исклучите и вклучите iPhone, да ја промените лозинката iCloud и другите опции што ги наведовме погоре, тогаш последниот чекор е резервна копија и вратете го вашиот iPhone.

Needе треба да направите а направете резервна копија на вашиот iPhone на компјутер бидејќи нема да може да прави резервна копија на iCloud.

 • Поврзете го вашиот iPhone со Mac користејќи го USB кабелот.
 • Отворете iTunes.
 • Кликнете на Уреди и изберете го вашиот iPhone.
 • Изберете Резиме.
 • Изберете за извршете резервна копија на компјутерот.
 • Кликнете на назад сега
 • Почекајте да заврши процесот на резервна копија (ќе видите сина лента за напредок на врвот на iTunes).

Кога ќе заврши, можете да го започнете процесот на реставрација на вашиот iPhone:

 • Чувајте го вашиот iPhone поврзан со Mac.
 • Кликнете на Поставки> iPhone> iCloud.
 • Кликнете на Пронајди го мојот iPhone.
 • Исклучи го Пронајди го мојот iPhonee.
 • Внесете ја вашата лозинка за Apple ID и кликнете на Деактивирај.
 • Вратете се на iTunes на вашиот Mac, кликнете Врати го iPhone.
 • Следете го процесот на обновување и користете Резервна копија што ја создадовте пред процесот на обновување. Преземете ја најновата верзија на iOS од Apple и вратете го вашиот iPhone користејќи резервна копија.

Со еден од овие чекори треба да го решите проблемот што вашиот Apple ID и лозинката постојано се бараат на вашиот уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид Ц ++ dijo

  Здраво, само ова ми се случува: О, ја сменив лозинката и ги ресетирав сите мои уреди, но сепак се појавува на мојот iPhone 6, iPad Air и Macbook pro. Сè уште не е поправено.

  1.    Алехандро Кабрера dijo

   Здраво Давид, дали ги направи 5-те можни решенија?

   Slds.

 2.   Адри_059 dijo

  МЕ СЕ СЛУЧУВА СО МОЈАТА ПЕТА ГЕНЕРАЦИЈА ИПОД, Е СЕ ОБИДАМ СО ЧЕКОР НА ЗАТВОРУВАЕ НА ИКЛУДНАТА СЕДИЈА ДА Гледам АКО ПРОБЛЕМОТ НЕ ПОСТОИ.

 3.   Elmer dijo

  Ами ми се случува со AppStore Не можам да преземам или ажурирам нешто што не знам што да правам Не сакам да го изгубам џеилбрејкот

 4.   Тома dijo

  Здраво, ги направив сите чекори и сè уште го имам истиот проблем, имам друг уред на истата сметка и работи совршено, влегувам од компјутер и ми дозволува да влезам во сметката icloud и не можам да мислам на ништо друго, некој знае решение

 5.   Игнасио dijo

  Ниту еден од методите не ми успеа. Тој е нов мобилен и не ми дозволува да направам резервна копија бидејќи не е конфигуриран (кога веќе го вратив претходниот iPhone на овој). Ми дава порака за добредојде, ја отклучувам и оди директно на екранот на Apple ID, каде што ми дава проблем.

  Во моментов целосно жалам за денот кога го имав мојот прв iPhone

 6.   Chris dijo

  Иако не е поврзано со мрежата, постојано ме прашува да се поврзам на iCloud. Не можам ни тивко да читам страница.