Како можеме да се движиме таму каде што го сакаме курсорот на тастатурата на нашиот iPhone

движете го курсорот

Сигурно многу корисници ја препознаваат оваа опција што ја имаме на тастатурата на нашиот iPhone, но ќе има многу други кои не ја знаат и навистина е корисно за моменти кога ќе направиме грешка или треба да исправиме збор во моментот на пишување порака.

Оваа опција е достапна во iOS веќе некое време и многумина од нас ја користат често за да ги исправат оние погрешно напишани зборови, да додадат емоџи помеѓу текстот итн. Добрата работа е тоа тастатурата станува еден вид Trackpad и ова ни овозможува да го поместуваме курсорот каде било и во прилично долги текстови е многу корисно.

Пред неколку часа Apple објави видео во кој тој покажува како да се користи овој мал трик за брзо и ефикасно поместување на курсорот каде било во текстот:

Како што можете да видите на ова видео, па дури и ако е на англиски јазик, навистина е лесно да се користи оваа функција. Едноставно е оставете ја тастерот space притиснато и без да го кренете прстот, повлечете го курсорот до местото каде што сакаме. На овој начин, можно е да се стигне до кој било дел од пораката на брз и концизен начин за да се поправи зборот или да се додаде каква било измена во пораката.

Овие мали трикови што iOS ни ги нуди за време на пишувањето пораки се навистина интересни за многу корисници кои штотуку го купија својот нов iPhone и учат како да го користат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хермес dijo

    многу добар телефон