Како да извлечете аудио од видео на iPhone

аудио книги

Сигурно во повеќе наврати сте снимиле видео каде единствено интересно е аудиото. Исто така, веројатно е дека сте добиле многу Видеа на WhatsApp каде се кажува шега со неподвижна слика. Во двата случаи, најбрзиот и најлесниот метод доколку сакаме да го споделиме видеото на побрз начин е да го извадиме аудиото и директно да го споделиме.

Изведувањето на овој процес на Mac или Windows PC е многу брзо и лесно. Всушност, тоа можеме да го направиме преку веб-страница. Меѓутоа, ако зборуваме за апликации за iPhone, бројот на опции е намален, но да, тоа е можно. Ако сакате да знаете како да извлечете аудио од видео на iPhone или iPad, Ве поканувам да продолжите да читате за да ги знаете сите достапни опции.

Како и секогаш кога правиме статија од овој тип, ќе започнеме со прикажување на апликациите што ни ги дозволува извршувајте ја оваа функција потполно бесплатнобидејќи е малку веројатно дека ќе имате дневна потреба да извлекувате аудио од видео.

Со оваа кратенка

Бидејќи Apple ќе имплементира Shortcuts во iOS, има многу функции што можеме да ги направиме со нашиот iPhone без користење на апликација од трета страна, на пример, извезете фотографии во PDF, придружи две фотографии...

Кратенка која ни овозможува одвои аудио од видео Се вика Одвоено аудио, кратенка од која можеме да преземеме оваа врска

извлечете аудио од видео на iPhone

 • За разлика од другите кратенки, кои мораме да ги извршиме од самата апликација, со оваа, она што мораме да го направиме е пристапете до апликацијата Фотографии и изберете го видеото сакаме да го извлечеме аудиото од.
 • Следно, кликнете на удел и изберете ја кратенката Одделно аудио.
 • Следно, ние мора изберете во која папка сакаме да го зачуваме извлеченото аудио и да кликнете на Ok.
 • Откако аудиото ќе се извади и зачува на нашиот iPhone, a порака за потврда на врвот.

Со објавувањето на macOS Monterey, Apple ја претстави апликацијата Кратенки во macOS. На овој начин, сите кратенки што вообичаено ги користиме на нашиот iPhone, можеме без проблем да ги користиме и на нашиот Mac.

до споделете го аудиото од тоа видео преку WhatsApp, ние мора да ги извршиме чекорите што ги детализирам подолу:

Испратете аудио за WhatsApp

 • Откако ќе ја отвориме апликацијата и сме во четот каде сакаме да го споделиме аудиото, притискаме за клипот што ни овозможува да прикачуваме фотографии, видеа, датотеки ... и ние избираме Документ.
 • Следно, се упатуваме кон папка каде што сме го зачувале аудиото, кликнете на него за да го изберете и ќе се отвори прозорец за уредување каде што можеме да го слушаме видеото.
 • Конечно, кликнуваме на копчето испрати.

Датотеката е испратена. aiff (Apple Interchange File Format), комерцијален формат на Apple кој не го компресира звукотОттука, во видео од 43 секунди, конечната големина на звукот е речиси 7 MB.

Ако сакате да го репродуцирате ова аудио на телефон со Android, Ќе треба да се инсталира VLC.

Америго

извлечете аудио од видео на iPhone

Amerigo е апликација чија основна функција е да преземете видеа од YouTube или која било друга платформа. Но, покрај тоа, ни нуди и можност за извлекување на аудио од видеата на повеќе од брз, едноставен начин и без никакво временско ограничување.

Amerigo е достапен во App Store во две верзии, платена верзија која има цена од 17,99 евра и верзија со реклами што ни овозможува да ја користиме оваа функција без да плаќаме за неа.

За да го извадиме аудиото од видео со апликацијата Amerigo, само треба да ја отвориме апликацијата, притиснете и задржете го видеото од кој сакаме да го извлечеме видеото.

Во менито што ќе се прикаже ја избираме опцијата Конвертирај во аудио MP3. Исто така, ни овозможува да го конвертираме аудиото во формат M4A, формат со кој некои од Android може да имаат проблеми при репродукцијата.

Ако видеото е зачувано надвор од апликацијата, првото нешто што треба да направите е копирајте видео во апликацијата Files и од таа апликација, отворете го видеото со апликацијата Amerigo, за да се копира во него и да можеме без проблем да го извлечеме аудиото.

Аудио екстрактор - Конвертирај mp3

извлечете аудио од видео на iPhone

Ако се што сакате да направите е да го извадите аудиото од видео, а апликацијата Amerigo не ги задоволува вашите потреби, многу интересно решение може да се најде во апликацијата Extractor Audio - Convert mp3, апликација која можеме преземање бесплатно и содржи реклами.

до извлечете аудио од видео Со апликацијата Audio Extractor - Convert mp3, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

 • Откако ќе ја преземеме апликацијата, првото нешто што треба да направите е увезете ги видеата од кои сакаме да го извлечеме аудиото од нашата ролна.
 • Тогаш кликнете на (i) прикажано десно од видеото.
 • Следно, од различните прикажани опции, избираме Екстракт аудио (лесно).
 • Видеото потоа ќе почне да се репродуцира. На дното се сите формати на кои можеме да го извлечеме аудиото. Треба само да го избереме оној што го сакаме и да кликнете на Start.
 • Откако ќе се извади аудиото од видеото, ова ќе се прикаже во табот Обработено, картичката на дното на екранот.

Ако наместо да изберете Extract Audio (Easy), ја избираме опцијата Extract audio, апликацијата ни овозможува да избереме дел од видеото за да извлечеме само аудио од тој дел.

Audio Extactor - Конвертирање mp3 е поддржано од iOS 8, работи на iPhone, како и на iPad и iPod touch. Покрај тоа, тоа е исто така Mac компатибилен со Apple Prosador M1.

Апликацијата Преведено е на шпански, иако квалитетот остава многу да се посакува. За среќа, опциите што ни ги нуди се совршено разбрани.

За разлика од другите апликации каде навистина вреди да се плати за отстранување на рекламите, со оваа апликација Не е така.

Ако ги платиме 1,99 евра од интегрираното купување, рекламите ќе се отстранат од апликацијата (реклами кои се прикажуваат во форма на банер и никогаш на цел екран), можеме да ја користиме апликацијата за репродукција на секаков вид видео (нешто во кое јас лично се сомневам) и ни овозможува додадете код за блокирање на апликацијата,


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нирвана dijo

  Апликацијата Audio Extractor - конвертирај mp3. Според неговите во неговите информации, тој ја користи и прави врска на идентификацијата.
  Хуммммм