Како да ги користите опкружувањата и автоматизацијата на HomeKit

HomeKit ни нуди две многу корисни алатки за контролирање на неколку уреди истовремено и / или за извршување задачи автоматски врз основа на дејства што се случуваат и кои можеме да ги прилагодиме скоро без ограничување. Околината и автоматизацијата на HomeKit се две карактеристики на HomeKit што прават разлика со другите платформи и тоа вреди да се знае бидејќи со нив ќе ја цените автоматизацијата во домот многу повеќе. Ние објаснуваме како тие работат на ова видео.

Околините ви овозможуваат да контролирате неколку HomeKit уреди истовремено, преку единствена команда или со притискање на едно копче. Можете да вклучите неколку светла со команда до Сири, но не само тоа, туку може да дефинирате колку силно се пали секоја сијалица, вклучувајќи каква боја, колку гласно звучи HomePod и каква плејлиста сакате да слушатеитн. Дали сакате да светнат светлата во дневната соба кога гледате филм? Или вашиот HomePod ringвони и го вклучува приклучокот за тенџере за кафе кога ќе му кажете добро утро на Сири? Можете да го добиете за неколку минути благодарение на опкружувањата.

Автоматизациите се напредна алатка HomeKit која е многу едноставна и интуитивна за употреба, но со широк спектар на опции за прилагодување. Изберете активирање, што може да биде дека некое лице ќе пристигне или излезе од дома, дека е одредено време или дека е вклучен преддефиниран уред и што сакате да се случи по тој активирачки настан, што може да се движи од активирање на околина до која се пали едноставна светлина. Вклучете го светлото во дневната соба кога ќе дојдете дома, и исклучете го кога последниот човек ќе замине дома или автоматски се активира атмосферата „Филм“ кога ќе го вклучите телевизорот се само неколку примери за тоа што можете да постигнете со автоматизација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.