Како да ги оневозможите флотите на Твитер

Минатата недела и без претходни вести или гласини, социјалната мрежа Твитер ги претстави Флотите, нова опција што Твитер ни ја става на располагање за раскажување приказни, ефемерни приказни кои траат 24 часа, по што тие автоматски се бришат.

Креаторите на овие приказни во секое време знаат кои корисници имаат пристап до нивните приказни, или од curубопитност или ако нашле начин да ги оневозможат. За жал, како и останатите платформи кои го спроведоа овој метод на раскажување приказни, Не можеме да ги деактивираме, но можеме да ги замолчиме.

Како функцијата Твитер што ја имаме ние овозможува да се замолчат тие сметки што ги следиме (генерално по обврска), но ние не сме заинтересирани за ништо што тие можат да објават, Твитер исто така ни овозможува да ги замолчиме Флотите објавени од која било од сметките што ги следиме додека сеуште ја замолчуваме сметката.

Оневозможете ги флотите на Твитер

1 метод

Неми флоти

 • Најбрзиот начин да се заобиколи дисплејот е да се притисне и притиснете и задржете ја иконата за историја од сметка.
 • Следно, кликнете на Исклучи го името на сметката @.
 • Конечно, опцијата што ни овозможува неми само флоти на таа сметка.

2 метод

Неми флоти

 • Ако сте curубопитни да ги видите флотите објавени од сметките што ги следите пред да ги замолчите, да ги замолчите кликнете на еден од нив.
 • Следно, кликнете на стрелката е прикажана десно од објавата и лево од Х што ни овозможува да ја затвориме приказната.
 • Потоа кликнете на Исклучи го името на сметката @ и конечно на Неми флоти.

За жал, ако корисниците што ги следиме се навикнаа на овие приказни, мора да мораме извршете го процесот еден по еден. Се надеваме дека тие веројатно се уморни од користењето до сега и вие само ги следите сметките што сè уште се заинтересирани за овој нов формат за објавување на Твитер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.