Како да ги поправите проблемите со искривување на AirPods и AirPods Pro

AirPods Pro

Ако некој од вашите модели на AirPods предизвикува вознемирувачко нарушување на звукот што го емитува, може да преземете низа чекори за да се обидете да го поправите пред да ги однесете до услугата на Apple.

Овие проблеми можат да се идентификуваат, на пример, во телефонски повици, каде што можат да создадат одредено ехо или едноставно да не создаваат апсолутна тишина. Со текот на времето, овие проблеми можат да се шират и да ги направат едните или двата AirPod-и многу вознемирувачки.

Alsoе зависи и од типот на музика што ја слушате, каде ефектите од изобличувањето ќе бидат повеќе или помалку забележливи. Како и да е, Beе има моменти кога ќе ги носите AirPods и пред да дадете игра, може да звучи мала и досадна бука. Како да неправилно работи откажувањето на бучавата на AirPods Pro.

Во кој било од случаите, постојат низа чекори што можете да ги преземете пред да контактирате со техничката служба на Apple за да ви дадат решение. Овие чекори не можат да гарантираат 100% корекција на проблемот но тие работеле како што оттогаш можат да ги тестираат AppleInsider. Покрај тоа, тие брзо се извршуваат.

Првиот чекор е да се поправи изобличувањето на AirPods

Прво на сите, треба добро да го исчистите AirPod што го предизвикува проблемот. Треба да бидете исклучително претпазливи со оваа точка бидејќи и AirPods и моделот Pro се многу деликатни. Обидете се да го правите секогаш без течности, со малку влажна крпа И запомнете да ги отстраните влошките на моделот Pro за да ги исчистите на ист начин.

Се надевам дека ова може да биде причина за вашиот проблем. Меѓутоа, ако проблемот продолжи и по длабоко чистење, можеме да продолжиме со ресетирање на AirPods за да се обидеме да ги прилагодиме.

Вториот чекор ќе биде ресетирање на AirPods

до извршете ресетирање на AirPods мора да ги следиме следниве чекори:

 1. Ставете ги AirPods во нивната кутија
 2. Почекајте најмалку 30 секунди и отворете го капакот на случајот без да ги отстраните AirPods
 3. На вашиот iPhone, одете на Поставки, Bluetooth
 4. Пронајдете ги вашите AirPods во списокот на достапни уреди и кликнете на копчето за информации што ќе се појави со делот „i“.
 5. Изберете „Заборави на овој уред“ и потврди го дејството
 6. Затворете го капакот на AirPods повторно уште најмалку 30 секунди
 7. Отворете го капакот држејќи ги AirPods внатре
 8. Притиснете и задржете го копчето за назад на случајот додека светлото не трепка бело
 9. Со вашиот iPhone во амнено и отклучен, следете го процесот на спарување на AirPods што требаше да биде овозможено

Она што го правиме со овој процес е навистина принудувајќи ги AirPods и iPhone да започнат од почеток со нивната Bluetooth-врска. Како никогаш порано да не се сретнале. Не е многу јасно зошто Bluetooth конективноста понекогаш може да пропадне со текот на времето и ова може да биде решението.

Ако со овие два чекори не сте успеале да го решите проблемот, за жал Е мора да отидете во услугата за клиенти на Apple и тие можат да ви дадат решение. Можете да го направите преку овој линк.

Од друга страна, се чини дека Apple ќе има развиено алатка што овозможува дијагностицирање на одредени проблеми со AirPods и ја дистрибуираше преку продавниците на Apple. Без разлика дали ова е вистина или не Apple прво ќе се обиде да ни даде решенија што можеме да ги направиме сами да го решиме проблемот со нашите AirPods пред да го тестираме уредот. По ова упатство можете да им кажете дека сте ги направиле кога ќе ви кажат.

Ајде да го решиме со „домашни методи“ или да мора да ги однесеме во продавница на „Епл“, важно е дека можеме да се вратиме на слушање музика, повици, гледање видеа и секакви мултимедија со нашите AirPods со квалитетот што тие го можат дај ни уредите кои пораснаа најмногу во последните години од компанијата Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.