Како да ги поправите проблемите со полнење на молња кабли

молња-кабел

Претпоставувам дека еднаш во некое време ќе имате проблеми со полначите. Всушност, тоа е еден од најоштетените делови на електронските уреди. Покрај тоа, скоро секој пат кога има дефект што не вклучува кршење на уредот, тоа се должи токму на овој елемент. Во секој случај, полначите за молња се едни од најбараните теми на мрежата за да се обидат да ги решат проблемите што ќе се појават дома, без да мора да прибегнуваат кон техничка услуга. Особено што во многу случаи гаранцијата истекува и поевтино е да се купи. Денес ви помагаме да разберете што можете да направите за да ги решите своите.

На кабел за молња, како и остатокот од конвенционалните полначи, тие обично не успеваат од разни причини. Следно ќе ги споменеме најчестите, и како да ги решиме во случај тоа да е можно, или во секој случај, препораката да се обратите до техничка служба или да предвидите купување на нова пред тие да започнат целосно да пропаѓаат и останувате најмалку очекуваниот ден без ваш за полнење на мобилниот терминал.

Најчести проблеми со молња кабли

Најчестиот проблем на кабел за молња Тоа е насобраната нечистотија што спречува правилно да се изврши врската. И иако се чини банална тема, има многу коментари за тоа во специјализирани форуми во кои можете да ги проверите триковите на корисниците за да можат да ги добијат своите за да го обноват здравјето во кое уживале. Во секој случај, главниот недостаток е достигнување на сите точки заради тоа колку се мали, а претпочитаната опција на Интернет е да користите стара сува четка за заби. Со него можете да ги отстраните честичките прашина што можеби не ги гледате и што го предизвикаа проблемот.

Ако ова не работи, а мислите дека всушност е проблем поврзан со прашина, може да ја извршите втората најспомена опција од корисници со ист проблем како вас. Во тој случај, ќе мора да користите влажен дивокоза и да и помогнете со четката да ги достигне тие агли и ефикасно да ја отстрани нечистотијата. Се разбира, во овој случај некои корисници пријавиле проблеми по завршувањето на процесот, а исто така ќе мора да бидете сигурни дека е суво пред да го вметнете во вашиот терминал. Ако не, лекот може да биде полош од болеста од тогаш би предизвикале штета и може да ја изгубите гаранцијата.

Ако ниту еден од двата претходни трикови не работи, треба да мислите дека тоа е нешто што не е директно поврзано со директно поврзување на молњата. Покрај тоа, најверојатно, средната врска не работи, или нешто однатре да се одвои поради премногу виткање или затоа што е зачувано без добро да се преклопи. Во овој случај, иако има и такви кои се осмелуваат да ги поправат со отворање, јас особено не го препорачувам. Само некој што знае што прави треба да ја избере оваа рута. Знам дека никој не сака да троши многу пари на додатокот за полнење, но помалку благодат ќе ве натера да видите како вашиот iPhone не работи. Па подобро да не ризикувате.

Ја користам оваа можност да ве потсетам дека Кабловските кабли исто така дадоа проблеми со фабриката, и ако тоа е ваш случај, можете да побарате размена на производ во совршена состојба преку Apple Store преку Интернет. Во претходниот линк разговаравме за оваа тема и го објаснивме процесот што треба да се следи, па погледнете дали мислите дека ова е ваш случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Антониус dijo

  Исто така, може да биде проблем со поврзувањето на терминалот што собира прашина и топчиња од џебовите внатре во него ... и ако не успее кабелот, има едногодишна гаранција во продавницата дури и ако не сте го купиле, тој е гаранција за јаболко.

 2.   Justiciero dijo

  „Најдобриот полнач“ на светот, трпи проблеми како и секој друг. ЈААААААААААААА! (јадете нè оној фанбојс) xD

 3.   виси dijo

  Веќе треба да бидете премногу за да го ставите тој коментар. Ништо технолошко не е ослободено од кршење или механичко, освен главата на некои што може да ви даде невронска инсуфициенција хахахаха

 4.   Јаболко dijo

  Каков идиот сте буден, сè не успева, дури и вашиот мозок. Но, освен тоа, тој сè уште е кабел со ПОМАЛКУ проблеми кога ги користите, а уште повеќе со неговата разноврсност. Затоа препорачувам да замолчите

 5.   фери dijo

  Со клип тргнете ги влакната што од вашиот џеб одат до точката на полнење на вашиот iPhone ... и ние ја зачувуваме статијата

 6.   Гастон dijo

  Од сите ајфони е најлошиот кабел што го извадија, сменив 10 оригинални кабли, сите се расипуваат на исто место, и воопшто не се ефтини

 7.   Кристијан Ц. dijo

  Имам повеќе од 15 лажни молња кабли, а повеќе од 5 веќе морав да го расклопам часовникот за да ги решам пиновите.
  Тоа е нормален проблем бидејќи немаат сигурносен уред што спречува кабелот да се извлече директно од приклучокот.
  моето решение е да ја решиме картичката и потоа да ја наполниме со врел силикон, за да не се лабави повеќе
  Се надевам дека ќе му служи на некого.

 8.   Шапиќ dijo

  За што толку многу е скршен звукот на звукот. Истото не е кабелот ако не и самиот тој што не знае да го извади и го вадат истиот кабел наместо да го земат приклучокот ...
  Глупав поздрав Јустичиеро.

 9.   март dijo

  Тие се многу лоши, јас користам специјална футрола за кабелот, го отстранувам правилно и сè уште имам 2 кабли што не работат и одам да го нарачам третиот, гарон земајќи предвид колку чини мобилниот телефон

 10.   Valeria dijo

  Здраво!
  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш да го решам мојот проблем, не знам дали е тоа кабелот за молња или ipod. Пред неколку дена преземав неколку песни од iTunes и совршено синхронизирано, вчера требаше да го сторам истото, но ниту компјутерот ниту iTunes не го препознаа, се обидував неколку пати дури и секогаш кога ќе го исклучував, ipod-от повеќе не се вклучуваше и морав да го рестартирам со техниката на напојување и копче за дома (тоа е ipod nano 7g), мислев дека е проблем со лаптопот затоа што има вирус.

  Пробав со USB на компјутер и ако го препознае, тогаш го поврзав ipod-от со charидниот полнач и повторно се вклучив, тој веќе не се полни, односно се вклучува кога го поврзувам кабелот, но знакот за полнење повеќе не се појавува и пред тоа исто така да го наплаќаше и немаше проблем, тој секогаш одговараше добро.

  Не сакав да го вратам од страв дека кога повторно ќе го поврзам со компјутерот нема да одговори и да ја изгуби целата моја музика. Што да препорачаш?

  Однапред благодарност

 11.   Оскар dijo

  ПОМОГНЕТЕ ПРИЈАТЕЛИ:
  МОЈОТ IPHONE 5S НЕ ПРИФАУВА КАБЕЛСКО БРЕНД ГАВИН ВЕЛИ ДЕКА НЕ Е ОРИГИНАЛ, ШТО МОАМ ДА ПРАВАМ НЕ ПОЛНУВАЈТЕ ..!