Како да спречите апликациите да ве следат со iOS 14.5

iOs 14.5 пристигнува за да ни овозможи да го отклучиме вашиот iPhone облечен во маска, благодарение на нашиот Apple Watch. Но, исто така носи друга основна карактеристика за нашата приватност: блокирање на следење во апликациите.

IDFA и следење на апликациите

На сите им е познато дека нашата активност кога сурфаме на Интернет или користиме апликации е доста компромитирана. Долго време, Apple презема важни чекори за корисниците да го вратат она што е наше, наши податоци и ние сме свесни за тоа кој ги користи, и што е уште поважно, даваме дозвола да го користиме или не. И со доаѓањето на iOS 14.5, се прави огромен чекор во овој поглед, чекор што не го сакале огласувачите или другите компании кои живеат од рекламирање, и дека тие ги користат нашите податоци за да ни понудат повеќе насочено, повредно и поскапо рекламирање.

Од iOS 6 постои она што се нарекува IDFA, што не е ништо повеќе од идентификатор што огласувачите го користат за да нè следат. Кога сурфаме на Интернет или отвораме апликации, сите тие информации се поврзани со оваа IDFA, а рекламодателите имаат пристап до нив, знаејќи кои се нашите интереси. На овој начин тие ни нудат персонализирано рекламирање, насочено кон нашите вкусови на моментот, многу подобро од оној што го гледаме на телевизија и кој го игнорираме затоа што не сме заинтересирани. Ако барате даска за сурфање, и влезете во Амазон и одеднаш се појавуваат даски за сурфање насекаде, повеќе од веројатно е дека на крајот ќе купите. Затоа, овој пристап до нашите податоци што ги имаат огласувачите е толку важен. IDFA е наша регистарска табличка, со која не шпионираат постојано, знаејќи го секој наш потег.

iOS 14.5 менува сè

Пристигнувањето на iOS 14.5 ја менува целата оваа деловна активност. Сега апликациите ќе треба да побараат од нас дозвола за да можат да нè следат, и ние ќе бидеме тие што ќе одлучиме дали сакаме да дозволиме следење или не. Покрај оваа индивидуализирана опција по апликација, можеме да пристапиме до поставките на нашиот уред и да избереме ниту една апликација да не може да не побара за ова следење, така што не треба да се мачиме ниту да кажеме не. На видеото совршено можете да ги видите сите опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   JM dijo

  Едно прашање, таа опција на менито беше достапна веќе некое време. Всушност, јас сè уште не сум ажуриран на 14.5 (јас сум во 14.4.2) и ми се појавува. Јас го оневозможив и кога ќе кликнам на врската «Дознај повеќе», пишува дека развивачите на Апликациите се одговорни за примена на оваа опција (ја имам на англиски јазик и ми вели „Програмерите на апликации се одговорни за да се осигурат дека се усогласени со вашиот избор »).
  Значи, ова се менува со 14.5 и повеќе не е одлука на апликацијата? Благодарам

  1.    JM dijo

   Јас само-одговарам. Само што ажурирав на 14.5 и сега на врската пишува „Кога ќе одбиете (...) апликацијата е спречена да пристапи до идентификаторот за рекламирање на вашиот уред“ што не го кажа претходно, иако продолжува да зборува подоцна за „Програмерите на апликации се одговорни за усогласете се со вашите избори ».