Како да ставите рингтон на iPhone

Мелодија за ѕвонење на iPhone

Можеме да кажеме дека ова е една од работите што Apple би требало да ги подобри денес во својот iPhone. И дали тоа стави приспособен рингтон на iPhone Не е дека е комплицирано, но е нешто подосадно да се спроведе отколку кај останатите паметни телефони надвор од оперативниот систем iOS.

Прилагодените мелодии на iPhone отсекогаш биле мала главоболка за корисниците и во овој случај ќе видиме некои од начините на кои располагаме да ставиме рингтон без тоа да не чини пари, потполно бесплатно.

Важно е да се каже дека во овој случај потребна е домашна апликација за извршување на оваа акција. во Apple Нема апликации што ви дозволуваат бесплатно да преземате мелодии, затоа, неопходно е да биде јасно дека апликациите што ќе ги користиме во ова упатство се бесплатни и не бараат никаков вид на дополнително плаќање.

Ставете рингтон на iPhone со Garageband

рингтон на гаражниот бенд

Во овој случај, начинот на кој ќе покажеме за додавање или создавање рингтон не е ништо комплицирано и можеш да користиш која било песна, што сакаш. Овој начин на креирање рингтонови со Garageband за мене е најдобрата опција за промена на рингтонот на iPhone без да мора да плаќам за рингтон, што очигледно исто така постои.

За тие Корисниците кои склучиле договор со Apple Music може да користат која било песна од услугата како рингтон штом ќе се преземе. Ова е важно да се забележи и не е неопходно да се има Apple Music бидејќи можеме да користиме која било песна од iTunes што претходно сме ја купиле или преземале на нашиот iPhone. Во оваа смисла, нема да ги кажеме опциите што ги има за преземање музика.

Првото нешто што треба да го направиме е преземете ја апликацијата GarageBand од App Store. Оваа апликација е потполно бесплатна и можете да ја инсталирате директно на вашиот iPhone или iPad од следниот линк. Апликацијата GarageBand постои долго време и е потполно бесплатна.

Ок, сега ја имаме преземената апликацијата на нашиот iPhone и она што треба да направиме е директно да кликнете на неа за да се отвори. Откако ќе се отвори, ќе видиме дека има неколку достапни опции, меѓу кои се пијано, гитара итн. Мораме одете во опцијата за аудио рекордер. Овде ќе започнеме да го креираме нашиот сопствен рингтон.

рингтон на гаражниот бенд

Сега кога го имаме отворено аудио рекордерот, мораме да кликнеме на третиот горната лева икона која е микрофон (во некои случаи може да има некој вид „ѕид од тули“ што е за друг тип на аудио функција допрете го додека не се појави микрофонот) и потоа треба да погледнеме понатаму надесно и кликнете на низата во форма на „јамка“ што се појавува веднаш до иконата за поставки или пила со заби.

Откако ќе се притисне, ќе се појават низа опции со нов прозорец во кој можете да видите: Apple Loops, Files и Music. Во овој случај, мора да се каже дека можеме да имаме преземени датотеки на iPhone и да пристапиме до нив за да го уредиме тонот на ѕвонење што го сакаме. Затоа претходно зборувавме за преземање песни од каде било или поминато од нив од iTunes на нашиот iPhone. Во овој случај, можете да ја изберете опцијата што ја сакате или датотеки или музика.

Добро, сега ја избравме песната што треба да направиме е продолжи да го притискаш влечење директно од отворениот прозорец. Овој момент е клучен бидејќи ни треба песната да започне како рингтон каде што сакаме и за ова е едноставно како кликнување на целата лента што се појави во песната и преместување на левата страна. Ова на почетокот изгледа комплицирано, но не е. Можеме да влечеме и од левата страна, односно од почетокот на песната, на десната страна и да го земеме фрагментот што го сакаме.

Единственото нешто што треба да се има предвид овде е тоа целата сина лента на песната е лева маргина, на овој начин се уверуваме дека тонот ќе започне со звук, а не со тишина. Ова се прави на едноставен начин со директно влечење со прстот.Ако погледнете на врвот се појавува бројач кој започнува со бројот 0:00. Ова ќе биде времето кога ќе трае тонот, па затоа ве советувам да направите максимум тонови помеѓу 15 и 25 секунди, бидејќи повеќе од 30 обично не се слушаат од iPhone бидејќи се премногу долги.

рингтон на гаражниот бенд

Откако ќе се создаде тонот, треба да кликнеме на малата стрелка што покажува надолу и потоа веднаш се појавува опцијата „Мои песни“. Кликнете на моите песни и неодамнешната GarageBand мојата песна ќе се појави овде. Се држиме на него (Моја песна) и ја преименуваме песната во саканото име  бидејќи ова ќе биде она што го гледаме на рингтоновите.

Сега во истата песна што ја создадовме, едноставно ја оставаме притиснато и ја бараме опцијата за споделување, таму треба да кликнеме на тонот, едноставно допираме за да создадеме персонализиран тон на iPhone. Потоа ми се појавува опцијата за извоз на тон на вашите тонови и директно кликнуваме на извоз во горниот десен агол. Тонот ќе биде извезен и подготвен, кликнете на ОК.

Ставете го рингтонот создаден со Garageband на iPhone

Сега го создадовме тонот на ѕвонење и она што треба да направиме е едноставно да го поставиме како рингтон. Ова може да се направи директно од моментот кога ќе го извеземе тонот на ѕвонење, избирајќи ја опцијата да се постави како рингтон или директно да пристапиме до Поставки за iPhone, звуци и вибрации и побарајте го името на песната/тонот што го имаме создадена во апликацијата GarageBand.

Двете опции се лесни за извршување, но во овој случај за мене најдобрата опција е да ја прилагодам директно од поставките на iPhone бидејќи во многу случаи ќе имаме неколку тонови и можеме да варираме или да поставиме друг кој не е оној што го создадовме. во тој момент. мисли дека можеме да создадеме неколку тонови во исто време и потоа да ги користиме кога сакаме, едноставно како тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.