Како да читате и да одговорите на WhatsApp без да се појавувате на интернет

WhatsApp, најпопуларната апликација за инстант пораки во светот, или барем онаа со најмногу корисници, без никаква дискусија. По неговото купување од страна на Facebook, неговата иднина беше обоена во сиво, но постојаните подобрувања и функционалности го направија WhatsApp главна алатка за комуникација во светот.

Меѓутоа, понекогаш сакаме да можеме да пристапиме до вашата содржина без да бидеме надгледувани од други, па затоа Ќе ве научиме како да читате и одговарате на WhatsApp без никој да знае дека сте онлајн, серија совети и функции кои ќе ви го олеснат животот на вашиот iPhone и ќе ви овозможат да се ослободите од тешките работи.

Неодамна во „Реакциите“ на WhatsApp се интегрирани функционалност наследена од Facebook и неговата апликација за пораки, која е доста добро интегрирана, но која не решава мал проблем, тоа е да можеме да читаме и да одговараме на WhatsApp без да се појавуваме „онлајн“, или барем без луѓето да знаат дека сме биле поврзани со апликацијата. Ќе ви ги кажеме сите овие мали трикови.

Вклучете го екранот во Центарот за известувања

Центарот за известувања ни дава кратко резиме на пораките на WhatsApp што сме ги примиле, меѓутоа, тој природно ќе се појави како „порака“ и нема да ни ја прикажува содржината, барем не кога уредот е заклучен. За да можете побрзо да пристапите до овие пораки и да ги видите од Центарот за известувања, едноставно мора да влезете во WhatsApp и да ги следите следните упатства: Поставки > Известувања > Преглед > Вклучено. 

На овој начин, примените пораки ќе бидат целосно прикажани во Центарот за известувања, но сепак ќе имаме една поставка за прилагодување, а тоа е следново: Поставки> Известувања> WhatsApp> Прикажи прегледи> Секогаш.

Вака ќе се прикажуваат прегледите без разлика дали нашиот iPhone е заклучен или не, нешто што многу ќе ни ја олесни задачата.

Користење на Siri

Можеме да користиме и Siri за да коментираме за сите пораки на WhatsApp што сме ги примиле и на тој начин да ги читаме една по една, знаејќи кој ни ги испратил. За да го направите ова, мора да ја следиме следнава патека за конфигурација: Поставки > Siri и пребарување > WhatsApp Consult Siri > Активирај.

Откако ќе се увериме дека оваа конфигурација е навистина направена, едноставно ќе и ја дадеме прецизната инструкција: Еј Сири, прочитај ми ги пораките на WhatsApp.

На овој начин ќе ни ги чита пораките на WhatsApp што ги чекаме, прво ќе не информира за испраќачот на наведената порака, а потоа ќе ни ја чита содржината една по една. Ова е несомнено еден од најдобрите начини за читање пораки на WhatsApp без никој да знае.

Одговори од известувањата

Интеракцијата со известувањата е нешто што е интегрирано во различните верзии на iOS и iPadOS подолго време, така што во принцип веќе треба да знаеме за тоа. но ве потсетуваме колку е лесно. Едноставно треба долго да притиснете на пораката што сте ја примиле во Центарот за известувања и тастатурата ќе се отвори на дното на екранот за да можете да одговорите на наведената порака.

На овој начин, ќе одговорите на одредена порака без да мора да влезете во апликацијата, затоа нема да се појавувате „онлајн“ или поврзани и нема да се појави последниот пат од вашата врска иако сте можеле да читате и да одговорите на речената порака, некогаш од најбрзите и најинтересните начини за интеракција со пораки без никој да знае.

Деактивирајте ја последната врска

Запомнете дека секогаш можете да ја извршите класичната задача за деактивирање на последната врска, па дури и сината проверка за читање порака. Ова е најчеста мерка за да останете тотално „анонимни“ при влегување и излегување од WhatsApp, со што ќе ги избегнете љубопитните погледи на оние кои се свесни кога последен пат сте влегле во апликацијата или кога сте одговориле на порака. Јас лично ја немам приспособена оваа поставка, но можам да разберам зошто е важна за одредени корисници.

Вастап

За да ги активираме/деактивираме потврдите за читање, односно сината проверка, едноставно мораме да внесеме WhatsApp > Поставки > Сметка > Приватност > Читање сметки. Во овој момент, важно е да знаете дека ако ги деактивирате сметките за читање, нема да можете да ги видите ниту оние на другите. Групните разговори, да, секогаш ќе добиваат потврди за читање, без разлика дали сме ја активирале оваа функционалност или не.

Во случај на последната врска, мора да ја следиме рутата WhatsApp > Поставки > Сметка > Последно. време и откако ќе влезете, приспособете го искуството:

  • Сите: Секој корисник кој го има вашиот број наведен во именикот ќе може да ја види вашата последна врска со WhatsApp.
  • Мои контакти: Само контактите што сте ги додале во адресарот ќе можат да ја видат вашата последна врска со WhatsApp.
  • Моите контакти, освен: Сосема иста како и претходната функција, но ќе можеме да додадеме конкретни исклучоци, односно одредени корисници кои не сакаме да ја видат нашата последна врска на WhatsApp.
  • Никој: Во овој случај, ниту еден корисник нема да може да ја види нашата последна врска со WhatsApp.

И ова се сите трикови што ви ги донесовме за да можете да одговарате на пораките на WhatsApp и да ги читате без потреба некој да знае дека сте се поврзале или дека сте биле внатре во апликацијата, нешто што обезбедува „плус“ од приватност и спокојство на вашиот ден на ден и тоа може да ви го олесни животот. Ве потсетуваме дека нашиот канал Discord е достапна за сите корисници каде што можете да ги најдете овие трикови и многу други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.