Како да ја запрете музиката на вашиот iPad со апликацијата Часовник

Музика-време-iOS8

Секојдневно користиме апликации за да слушаме музика, или во стриминг преку услуги како што се iTunes Radio или Spotify, или од друга страна со користење музика зачувана на нашиот iPad со природната апликација iOS Music, на пример. Пред некој ден сурфајќи по мрежата, наидов на прилично едноставен туторијал што ќе ви го покажам: Дали некогаш ви се случило музиката на нашиот iPad да застане по X минути? Па, преку апликацијата Часовник (мајчин iOS) и друга апликација што пушта музика (Музика, Spotify, TuneIn Radio, Rdio ...) можеме „автоматски“ да ја запреме репродукцијата по минути што ги сакаме. По скокот ви покажувам сè.

Стоп за музика за X минути со апликацијата Часовник

Замислете дека слушате музика да заспие и сакате музиката да престане за 30 минути, време во кое мислите дека ќе заспиете, Како го правиш? Многу едноставно, преку апликацијата Часовник што стандардно доаѓа со iOS. Како? Следете ги чекорите подолу и обидете се сами:

Слика од екранот

  • Првото нешто што треба да направиме е да ја внесеме апликацијата Време што стандардно се инсталира со iOS и кликнете на „Тајмер“. Она што ќе треба да го направиме е да активираме одбројување. Колку минути или часови? Времето кога ќе го ставите тајмерот ќе биде времето што треба да застане музиката, па ако сакате таа да се исклучи за 30 минути, ќе ставите 30 минути.

Screenshot2

  • Овој чекор е важен. Под часовникот имаме топка со неколку осми ноти на музика внатре, притискаме и се спуштаме на дното каде што гледаме „Стоп за репродукција“. Она што го правиме тука е да кажеме што ќе се случи по тајмерот: музиката што свири застанува.
  • За да го активирате тајмерот, кликнете на „Почеток“, и веќе можеме да слушаме музика од која било апликација ако нема проблем. Кога времето што го поставивме во одбројувањето истече, музиката ќе престане.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.