Како да го контролирате вашиот iPad од далечина со Veency (Jailbreak)

veency-ipad-7

Нешто што ме прашаа неколку луѓе е дека ако има начин да се направи далечински управувајте со нашиот iPad од компјутер како да го имаме во наши раце, одговорот е да, благодарение на употребата на Вегетација, апликација што го користи VNC протокол да пренесува слики на екранот, притискање на копчињата и движењата на глувчето од серверот до клиентот што контролира.

Оваа корисна апликација е исклучиво за уреди со Jailbreak, така можете да го најдете целосно бесплатно само на Cydia за инсталација.

Венеција на iPad

Откако ќе се инсталира на нашиот iPad, не очекувајте да пронајдете нова икона на отскочна штица, едноставно мора да отидете во системските поставки и да го побарате делот Veency, таму мора да го овозможите и додели лозинка да обезбеди поголема безбедност, бидејќи во спротивно секој може да се поврзе со вашиот iDevice само со знаење на вашата локална IP.

veency-ipad-2

Досега сè е многу едноставно, серверот Veence е веќе конфигуриран на iPad, сепак, за да се поврземе од компјутерот, прво мора да имаме Клиент за VNC За да можете да го направите тоа, ако сте на Windows, можете да го користите УлтраВНЦНа Linux Tightvnc и на OS X можете да го направите тоа без потреба од апликации од трети страни.

Како што можете да видите, тоа е протокол крст платформа, што е една од неговите големи предности бидејќи хипотетички може да се поврзете од кој било оперативен систем, можете дури и да го направите тоа од друг iOS уред користејќи еден од неколкуте VNC клиенти достапни во App Store, како на пр. ЕкраниИако ова е многу непрактично и функционално, ограничувајќи се на тоа да бидеме повеќе од сè далечен екран на нашиот терминал, ајде, тоа треба да му биде корисно на некого, нели?

Екрани и венеција

Во случај на OS X, само одете на опцијата «Поврзете се со серверот » во менито „Оди“ на Пронаоѓачот.

veency-ipad-3

Тука треба само да напишеме vnc: // проследено со IP адреса на нашиот iPad или, ако не успееме во тоа, името на мрежата на уредот (IP-то може да се види во поставките на мрежата Wi-Fi на која сме поврзани iOS и името на мрежата е името што го дадовте на вашиот iPad проследено со ".local").

veency-ipad-4

Тогаш ќе бидеме запрашани дали сакаме да продолжиме со врската, бидејќи компјутерот на кој се обидуваме да се поврземе не поддржува шифрирање на апликацијата «Сподели го екранот " OS X, што е логично со оглед на тоа што Veence не користи никаков дополнителен безбедносен протокол како што би бил тунелирање од страна на SSH, така што користењето на оваа алатка надвор од вашата локална мрежа може да биде потенцијално опасно, никогаш не знаете кој може да фаќа податоци во отворена мрежа, па бидете внимателни со ова, дури и ако сте во безбедна средина Игнорирајте го ова предупредување и притиснете го копчето за поврзување.

veency-ipad-5

Ние ја обезбедуваме лозинката што претходно ја поставивме во поставките за Венс на iPad.

veency-ipad-6

И voila, ние се поврзавме со екранот на нашиот iPad од далечина и можеме да го контролираме како да го имаме во наши раце, но морам да кажам дека во случајот на iPad 3 и 4 кои имаат ретино-дисплеј неговите перформанси не се најдобри поради високата резолуција на екранот на двата уреди, што значи дека движењата не се толку флуидни како што би сакале.

Ако сте корисник на еден од овие два члена на семејството iPad, постои друго решение, користете апликација од трета страна (ова важи и за останатите оперативни системи), бидејќи со повеќето од нив можете наведете квалитет на слика што ќе ги добиеме, со што ќе се забрза преносот на податоците.

Во OS X можеме да користиме JollyFastVNC, апликација за споделување на VNC што можете да ја преземете од вашата Официјален сајт и тоа ни овозможува да играме малку повеќе со параметрите за поврзување за да ги подобриме перформансите на Венс.

Прво на сите, ние мора да одиме на глобалните преференции на апликацијата:

veency-ipad-8

Потоа, променете ги поставките за конекција што ќе ги направиме со iPad:

veency-ipad-9

Откако ќе ги промените параметрите прикажани на претходната слика, ќе забележите дека интеракцијата со екранот на мрежницата iPad од далечина станува многу флуидна и пофункционална, благодарение на фактот дека малку го намаливме квалитетот на сликата.

veency-ipad-10

Повеќе информации - Екраните, интересен клиент за VNC


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Исус Мартин dijo

  и за компјутер како го правиме тоа имаме мрежница?

  1.    Хозе Луис Бадијано dijo

   Со UltraVNC исто така можете да ги менувате поставките како боја (оставете го на 16 бита) и резолуција.

 2.   Зетина10 dijo

  и можеш да го контролираш ipad-от од iphone?

  1.    Хозе Луис Бадијано dijo

   Значи, но тоа е многу непрактично, обидете се ако сакате и кажете ни го вашето мислење

   Испратено од мојот iPhone

   На 14 година, во 02:2013 часот, Дискус напиша:
   [слика: ДИСКУС]

 3.   Миси dijo

  како можам да контролирам каде е мојот син преку мојот iphone и неговиот андроид?
  Благодарам

  1.    Хозе Луис Бадијано dijo

   Може да се обидете со решение како плен, со GPS можете да видите каде е вашето дете

   Испратено од мојот iPhone

   На 17 година, во 03:2013 часот, Дискус напиша:
   [слика: Disqus] [слика: Известување
   поставки] Поставки
   [слика: Моја сметка]
   Нов коментар е објавен на ipad news ——————————
   [слика: Миси]
   Во неделата, на 17-ти март, нерегистриран корисник рече:

   како можам да контролирам каде е мојот син преку мојот iphone и неговиот андроид? Благодарам

   Одговори на ipad вести
   * Умерено преку е-пошта *

   Адреса за е-пошта на корисникот: *eldf22@yahoo.es* | IP адреса на корисникот: 188.79.25.118

   Можете да одговорите на оваа е-пошта со «Избриши», «Одобри» или „Спам“ или умерено од панелот за модерирање * Disqus *.

   ----------

   Ја добивате оваа порака затоа што сте најавени за да добивате известувања за Disqus. Може да се отпишете од овие е-пошта или да ја намалите стапката со која ги испраќаме со прилагодување
   вашите поставки за известување. [слика: Disqus]