Како да ја отстраните бета-верзијата на iOS 15 од вашиот iPhone или iPad

IPhone 12 Pro камери способни за снимање во Dolby Vision

Можно е многу од вас да се задоволни со бета верзијата на iOS 15 инсталирана на вашиот iOS уред, но можно е многу други да го имаат инсталирано и во овој момент сакате да го деинсталирате. Па, многу е лесно да се изврши оваа елиминација на бета верзиите на нашите уреди и денес ќе видиме како да ја отстраните бета верзијата за програмерите со директно враќање на нашиот уред.

И, тоа е дека за да ја елиминираме бета верзијата на нашиот уред, треба да ја вратиме од моментот јавната бета верзија не е достапна на iOS 15. Значи, ние ќе ја ставиме јавната бета верзија настрана и ќе се фокусираме на верзијата за развивач.

Секогаш, секогаш, секогаш се препорачува да креирате резервна копија од сите важни датотеки и документи на уредот. Ако имате Apple Watch е спарен со iPhone и ова е на watchOS 8 бета, прво мора да ја отстраните бета верзијата на часовникот. За да го направите ова, треба да ја отвориме апликацијата Гледајте на iPhone, одете на табулаторот Мој часовник и потоа Општо> Профили, кликнете на бета-профилот, а потоа на «Избриши профил».

Отстранете ја бета-програмерот со враќање на уредот

За да ја отстраните бета верзијата на развивачот, треба да го избришете и вратите вашиот уред. Потоа, ако имате архивирана резервна копија, можете повторно да ја конфигурирате од таа резервна копија. Имајте предвид дека резервните копии создадени додека користите бета-софтвер можеби не се компатибилни со постарите верзии на iOS. Ако немате претходна резервна копија направена со тековната верзија на iOS, можеби нема да можете да го вратите уредот со најновата резервна копија.

Осигурете се дека вашиот Mac ја има најновата верзија на macOS или најновата верзија на iTunes. Поврзете го уредот со вашиот компјутер и ставете го во режим за обновување. За да го ставите уредот во обновување, следете ги следниве чекори.

 • На iPad со Face ID: Брзо притиснете и ослободете го копчето за зголемување на јачината на звукот. Притиснете и брзо ослободете го копчето за намалување на јачината на звукот. Притиснете и задржете го горното копче додека уредот не започне да се рестартира. Продолжете да го притискате горното копче додека уредот не влезе во режим на обновување.
 • За iPhone 8 или понов: Брзо притиснете и ослободете го копчето за зголемување на јачината на звукот. Притиснете и брзо ослободете го копчето за намалување на јачината на звукот. Потоа, притиснете и задржете го страничното копче додека не го видите екранот на режимот за обновување.
 • За iPhone 7, iPhone 7 Plus o iPod touch (7-та генерација): притиснете и задржете ги копчињата Power / Sleep и Volume Down истовремено. Продолжете да ги притискате кога ќе се појави логото на Apple. Продолжете да ги држите додека не се појави екранот на режимот за обновување.
 • Со iPhone 6s или порано, iPad со копче Home или iPod touch (6-та генерација или порано): Притиснете и задржете ги копчињата Sleep / Wake и Home истовремено. Продолжете да ги притискате кога ќе се појави логото на Apple. Продолжете да ги држите додека не се појави екранот на режимот за обновување.

Сега можете да ги следите чекорите до отстранете ја бета-програмерот целосно:

 • Кликнете на опцијата Врати кога ќе се појави. Ова го брише уредот и ја инсталира тековната не-бета верзија на iOS. Ако преземањето трае повеќе од 15 минути и уредот излегува од екранот на режимот за обновување, почекајте да заврши преземањето и повторете го чекор 2.
 • Почекајте да заврши обновувањето. Доколку ви биде побарано, внесете го вашиот Apple ID и лозинка за да го оневозможите заклучувањето за активирање. Ако процесот на враќање не заврши, дознајте повеќе што да правиме.

Кога ќе заврши реставрацијата, можете да го конфигурирате вашиот уред од резервната копија што сте ја зачувале, која мора да припаѓа на претходната верзија на iOS 15 што ја имавте во бета верзија, доколку ја немате, ќе мора повторно да инсталирате сè. Ова е нешто што не е лошо бидејќи дозволува чистење на опремата, но во денешно време веќе не изгледа толку потребно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.