Како да ја избришете сметката iCloud од iPad

icloud

Jugонглирање со повеќе Apple ID не е препорачливо. Секое купување што го правиме во Apple Store е поврзана со таа сметка и не може да се пренесе на други, освен ако инвеститорот не дозволи употреба на истата набавка на неколку различни сметки, како што ни овозможува тоа во Семејството, каде организаторот е одговорен за одобрување на сите набавки направени во групата што управува.

Во неколку наврати, од која било причина, ние бевме принудени да ја смениме нашата сметка iCloud во друга. И покрај процесот не вклучува тешкотии, веројатно е дека ако не ги извршите правилно чекорите, може да наидете на проблеми при купување апликации (тие не се поврзани со соодветната сметка), да пронајдете проблеми со губење на синхронизација или загуба на податоци, проблеми за враќање на апликациите поврзани со специфична лична карта ... да дадам неколку примери.

Се препорачува доколку имаме неколку Apple ID би се обидел да ги обедини сите во едно за да не мора да ја менуваме асоцијацијата на нашиот уред (Семејството е добро, но се додека програмерите не станат умни и масовно го прилагодат, играњето со неколку сметки може многу да нè збрка, наместо да ни ја олесни работата, па затоа и создадени). Ако сте корисници на неколку уреди на Apple, ќе знаете дека кога ќе поврзете нов уред со вашиот Apple ID, сите уреди добиваат порака каде што се комуницира новиот уред додаден на групата уреди што ги имаме.

Избришете ја сметката iCloud од iPad

 • Прво на сите, ние мора да одиме на Поставки> iCloud.
 • Во рамките на iCloud ќе одиме до крајот на екранот каде што е прикажан Одјавете се.

отстрани-сметка-icloud-ipad

 • Кликнуваме на Затвори сесија и потоа уредот ќе ни покаже знак каде не известува дека ако ја затвориме сесијата, сите документи, како и податоците зачувани преку iCloud ќе бидат избришани. Пример: ако ги имаме календарот и контактите синхронизирани со iCloud, сите овие податоци ќе бидат избришани кога ќе се одјавите.
 • Ако сакаме да продолжиме, мора да кликнеме на Затвори сесија и внесете ја лозинката на нашиот Apple ID.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кармен Морено dijo

  Како можам да ја избришам сметката за е-пошта поврзана со iCloud. Ме прашува за Apple ID поврзан со таа е-пошта што повеќе не постои и не се сеќавам. Покрај тоа, од последното ажурирање ме прашува да ги прифатам новите услови на iCloud и кога ќе се обидам системот виси и не ја завршува операцијата. Благодарам

  1.    Покровител dijo

   Можете ли да го решите? И јас го имам истиот проблем

 2.   хио dijo

  И јас го имам истиот проблем и ме нервира што не можам да го затворам без лозинка

 3.   МАОЕ dijo

  Како да вратам сметка на icloud ако заборавам на лозинката и безбедносните одговори ???????????????

  1.    Луис Падилја dijo

   Јавете се на Поддршката на Apple

 4.   Isabel dijo

  Ја сменив сметката iCloud и за да ја ажурирам, ме прашува за лозинката од претходната сметка, може ли некој да ми помогне.?

 5.   Isabel dijo

  Ја сменив сметката iCloud и таа постојано ме прашува за стариот лична карта за ажурирања

 6.   Судија dijo

  Ја знаев лозинката и сепак ме заклучија во т.е.
  Pad pro но на мобилен и на компјутер без проблеми халуцинирам дека секој пат кога повеќе личат на Windows

  1.    Teresita dijo

   Наследиле користен iPad тие не ја отстраниле врската со iCloud и навистина е многу досадно, не можам да направам ништо, како да видам
   линк без лозинка?

 7.   Мау dijo

  Не можам да го избришам мојот уред, тој ме прашува да ги внесам мојот ID и лозинка и секогаш кога ќе го сторам тоа добивам порака дека мојата сметка е блокирана и да ги следам чекорите неколку пати ја менував лозинката затоа што постојано ја добивам истата порака , некој знае?

 8.   Cecilia dijo

  Некој веќе ги направи овие чекори без паѓање на iPad, се плашам

 9.   Клн dijo

  Бидејќи ја избришаа сметката icoud без лозинка, за жал, го позајмив мојот Mac и при синхронизација со ipad беше активирана сметката на лицето на коешто го позајмив мојот Mac и сега не можам да ја избришам нивната сметка на icoud од мојата iPad

  1.    ЛеонардоЦР dijo

   Скоро истото ми се случи, само со вонземјанин и мојот пријател ми кажува дека не се сеќава ниту на името на неговата сметка, и тука се сомневам дека ќе ни помогнат, но во далечниот случај што ќе го направи некој, ми се случи со него iPad mini 3!

 10.   Даниел dijo

  Тие изгребаа ipad и сопственикот не се сеќава на шалтерот icloud и би сакал да го избришам, кој може да ми помогне молам

 11.   Фернандо dijo

  Истото ми се случува и мене. Неверојатно е Не можам да ја избришам сметката iCloud што веќе не постои за да ставам нова

 12.   Мануел Е. Монтиел Р. dijo

  Добро утро мојот посинок му ја позајми мојата Ipad и тој му ја испрати својата е-пошта сега кога ми ја врати, тој не се сеќава на лозинката и сакам да преземам некои програми на Ipad и не можам бидејќи ме прашува за лозинка, како можам да ја избришам е-поштата од него и да ја ставам мојата пошта за да можам да работам нормално со мојот Ipad

 13.   Кундо dijo

  поддржете јаболко и тие ќе го решат за вас, сè додека не е украдено