Како да ја поправите iTunes WiFi синхронизацијата со iOS 8

IOS-8

По ажурирањето на iOS 8, некои корисници пријавија проблеми со синхронизација на WiFi помеѓу iTunes и iPhone. некои грешки се бесконечни синхронизирани, а други едноставно не пробувајте, едноставно не работи.

Без оглед на вашиот случај, ние ви претставуваме некои опции за поправка на оваа функционалностТоа зависи од вашиот случај, ќе работи во некои чекори, но барем ќе имате опции.

Ажурирајте ги iOS и iTunes

Основно за секој проблем со iOS или OS X е да провериме дали работиме на најнова верзија на оперативниот систем. Во овој случај ќе мора да го провериме за iOS и исто така за iTunes.

Ве потсетувам како да проверите нов софтвер на iOS, следете го овој пат: подесувања > Генерално > Надградба на софтвер. Ако има нова верзија, таа ќе се појави тука и може да продолжите со ажурирањето.

ажурирање-iOS

Да се ​​провери ажурирања во iTunes, едноставно пристапувајте до програмата и следете ја патеката: iTunes > Проверете за ажурирања. Доколку има еден, тој ќе ве информира и ќе ве води во процесот за негово ажурирање. Можете исто така да го проверите Mac App Store за да ги видите ажурирањата што можете да ги инсталирате на вашиот систем и да потврдите дека iTunes не е меѓу нив.

Проверете дали синхронизација, ако не, одете на следниот чекор.

Рестартирајте го iTunes и сите уреди

Следниот логичен чекор е ресетирајте сè. Додека само рестартирањето на iTunes е обично доволно, можете целосно да го рестартирате компјутерот за подлабоко рестартирање. Исто така, мора да го рестартирате iPhone. Потврдете дека и двајцата повторно се поврзуваат со иста WiFi мрежа y проверка ако работи синхронизирање на WiFi, ако не, одете на следниот чекор.

Конфигурирајте WiFi

Понекогаш, лошите конфигурации на WiFi мрежата можат да доведат до откажување на системот. Бидејќи се обидуваме да синхронизираме преку WiFi, ќе се обидеме отстранете ги и повторно поврзете ги двата уреди со WiFi.

На iOS:

 1. Стартувајте ја апликацијата на подесувања од вашиот iPhone.
 2. Допрете WiFi на врвот.
 3. Кликнете на копче за информации што се појавува покрај решетките на мрежата на која сте поврзани.
 4. Кликнете на "Прескокнете ја оваа мрежа»И потврди.
 5. Врати се на придружи се на мрежата, ќе мора повторно да ја внесете лозинката.

На OS X:

 1. Кликнете на WiFi решетки во горната десна лента со мени.
 2. Кликнете на "Опции за отворена мрежа ...".
 3. Кликнете на "Напредно ...".
 4. Во Картичка Wi-Fi ќе видите список на преферирани мрежи на системот.
 5. Кликнете на мрежата за да ја отстраните за да ја обележите и кликнете на копчето [-] да го отстрани.
 6. Врати се на придружи се на мрежата, ќе мора повторно да ја внесете лозинката.

Проверете дали синхронизацијаАко не, одете на следниот чекор.

Оневозможете Handoff на iPhone

Иако не е дефинитивно решение тоа е привремена лепенка што го реши проблемот за многу корисници, да го деактивираат Handoff следете ги чекорите: подесувања > Генерално > Раководство и предложени апликации, деактивирајте ја опцијата Handoff (таа мора да остане сива).

предавање

Проверете дали синхронизацијаАко не, одете на следниот чекор.

Исчистете ги мрежните поставки на iPhone

Ако сè друго не успее, ресетирајте ги поставките за мрежата на iPhone може да ја вклучи WiFi синхронизацијата за работа. Проблемот е во тоа што ресетирањето на мрежните поставки предизвикува ресетирање на сите лозинки за WiFi и ова се однесува на други типови мрежни поставки како што се Bluetooth уреди.

Чекори: подесувања > Генерално > Ресетирање > Ресетирајте ги мрежните поставки. Во тоа време, тој ќе побара лозинка и потврда. Потврдете и тоа е тоа.

Мрежни поставки

Проверете дали синхронизацијаАко не, одете на следниот чекор.

Почекајте iOS 8.1

iOS 8.1 моментално е во бета фаза и треба да биде достапно во следните неколку недели. Првите извештаи укажуваат на тоа дека имаат корисниците што го водат подобри резултати со синхронизација преку WiFiпа ако не сакате да ги ресетирате мрежните поставки или да ги испробате сите овие чекори, секогаш можете да почекате неколку дена за ажурирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.