Како ја држи батеријата во iPhone 11, iPhone 8, SE и други со iOS 14.5

iOS 14.5

Вообичаено е да се биде свесен за потрошувачката на батерија на нашите уреди кога ќе добијат нова верзија. Прашањето е секогаш исто, како iPhone-от со iOS xx ја држи батеријата? Па, се чини дека оваа верзија на iOS 14.5 има позитивен аспект во однос на траење на батеријата на постарите iPhone-и.

Кога зборуваме за постарите iPhone телефони, мислиме на iPhone 11, iPhone 8 и iPhone SE. IPhone 12 во теорија е посовремен не треба да има проблеми со батеријата, но ако е точно дека моделите пред овие iPhone 12 претрпеа мала потрошувачка на батерија по доаѓањето на iOS 14, Дали проблемите со голема потрошувачка на батерија ќе бидат решени со новиот iOS 14.5?

Доаѓањето на iOS 14.4 решава некои проблеми во автономијата на овие уреди, но се чини дека оваа нова верзија го подобри ова траење малку повеќе. Барем ова е демонстрирано во видео креирано од iAppleBytes, во кое Тие ја споредуваат потрошувачката на батеријата на iPhone SE, 6S, 7, 8, XR, 11 и SE 2020 со верзијата RC што е последна. 

Во овој случај iPhone 11 постигна траење од 5 часа и 54 минути со инсталиран iOS 14.5, додека истиот тест на iOS 14.4 батеријата траеше 5 часа 33 минути. Но, за лошите страни iPhone XR траеше 5 часа и 10 минути на iOS 14.5 наспроти 5 часа и 28 минути што ги имаше на iOS 14.4.

Подобро е да го погледнете целото видео и да ја проверите автономијата на останатите модели, но се чини дека не се сите задоволни со доаѓањето на iOS 14.5, како што се случи кога беше објавен на iOS 14. Некои модели се чини изгубија одредена автономија во споредба со претходните верзии, но не е премногу, па да се надеваме дека Apple ќе успее да ја прилагоди оваа автономија на максимум во својот iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.