Како лесно да го исчистите телеграмот на вашиот iPhone

Како алтернатива на WhatsApp имаме Телеграм веќе подолго време. Оваа апликација отсекогаш била чекор понапред во повеќето карактеристики што ги претставува во споредба со конкуренцијата, сепак, се чини скоро невозможно да се бори со WhatsApp поради огромната заедница на корисници што ги има и кои се прилично навикнати на нејзиниот интерфејс. Сепак, Телеграм не престанува да расте во корисници и капацитети, па затоа се повеќе се инсталира на повеќе уреди и со тоа доаѓа и потребата за одржување. За разлика од WhatsApp, апликацијата Telegram ви овозможува да испраќате и примате мноштво датотеки од која било големина, како и налепници, музика и многу повеќе. За сето ова, ние сакаме да ве научиме како да го конфигурирате и чистите телеграмот на вашиот iPhone и iPad, така што ќе можете да извлечете максимум од меморијата на вашиот уред, откријте го со нас.

Првото нешто е да ве потсетам дека на врвот на овој пост имаме видеоили што ќе ви помогне визуелно да ги извршите сите чекори што ќе ги кажеме во оваа статија, во случај да претпочитате да help помогнете на заедницата за iPhone на Actualidad да расте. Без понатамошно разочарување, ајде да одиме таму со трикови за да го одржувате Telegram чист на вашиот iPhone.

Трикови за складирање на помалку „ѓубре“ е можно

Оној кој најмногу чисти не е нај curубопитен, туку оној што најмалку валка. Како што се случи претходно во нашиот пост за чистење на WhatsApp, неверојатно е важно да одржуваме конфигурација на вашиот iPhone што дозволете ни да зачуваме минимална количина на несакани датотеки на нашиот уред, ајде да ги разгледаме сите поставки што Телеграм ги става на дофат на раката.

Исклучете ги автоматските преземања на датотеки

Првото нешто што треба да направите е да оневозможите автоматско преземање на датотеки. Можеби во Телеграм сте поврзани со различни заедници или големи групи каде што е невозможно да ја следите нишката во реално време на сè што е споделено, а уште помалку да посетувате секакви видеа, фотографии или содржини во форма на музика и филмови затоа, што стигнуваат до нашиот iPhone, е од суштинско значење дека ние ги контролираме автоматските преземања.

За да конфигурирате автоматски преземања:

 1. Изберете Поставки во рамките на апликацијата Телеграм
 2. Изберете опција Складирање на податоци и складирање
 3. Внатре ќе го најдете делот Мултимедија само-преземање, и ќе можете да изберете помеѓу различните опции, мојот совет е сите да ги деактивирате.

Ограничете колку долго се чуваат датотеките

Било какво и да е, без оглед дали се преземаат автоматски или ако ги преземаме рачно, стандардно овие датотеки се зачувуваат во облакот на телеграмата или во меморијата на нашиот уред, но не мора во нашата галерија. Така, можеме да го програмираме Телеграмот да го ограничи времето зачувано на оваа содржина на нашиот iPhone, што е тотално кул идеја.

За да закажете автоматско бришење на датотека:

 1. Во рамките на телеграмот внесете го делот за подесувања
 2. Изберете го делот Складирање на податоци и складирање
 3. Откако ќе влезете, одете до Употреба на складирање
 4. Првиот дел е Зачувајте мултимедија,  и можеме да избереме колку долго сакаме да се чува, како и чиста меморија директно.

Други конфигурации што треба да се земат предвид

Важно е да знаете дека равтоматска репродукција на GIF Треба да ги преземете за да можете да ги извршувате, па затоа се препорачува да ја деактивираме оваа функционалност во делот на Складирање на податоци и складирање. Истата работа се случува со автоматска репродукција на видео, дека можеме да го деактивираме од наше задоволство ако сакаме.

Ова се главните совети за да се задржи што е можно Телеграм чист Подолу имате повеќе прилагодливи карактеристики што можете да ги прилагодите по ваш вкус.

Како да го исчистите телеграмот и да ги подобриме перформансите

Откако ќе ги расчистиме триковите за „правилно“ конфигурирање на Телеграм и со тоа да избегнеме што е можно повеќе количество ѓубре да се складира на нашиот уред, ние продолжуваме со исцрпно чистење. Ако претходно не ги следевте поставките што ви ги препорачавме, можеби имате тешка работа пред вас, сепак, Телеграма подготвена е многу интересна алатка за управување со датотеки што ќе ни помогне да ја исполниме оваа задача.

Како да ја исчистите кешот за телеграма на iPhone

Многу апликации не го дозволуваат тоа, но чистењето на меморијата е идеална функционалност за подобрување на вкупните перформанси на уредот, особено оние што имаат поограничено складирање, сепак, чистењето на меморијата е толку лесно:

 1. Во рамките на телеграмот внесете го делот за подесувања
 2. Изберете го делот Складирање на податоци и складирање
 3. Откако ќе влезете, одете до Употреба на складирање
 4. Подолу ќе ја најдете функцијата Исчистете ја кешот за телеграма тоа едноставно кликнување на сините букви ќе ви овозможи да ја извршите задачата

Како масовно да ја избришете содржината

Брза алатка е да директно избришете ја целата специфична содржина на секој телеграмски разговор што ја сакаме. Оваа алатка за телеграма ќе ни овозможи да избришеме три различни типа на датотеки: Фотографии, видеа и «Датотеки». Тоа е многу едноставно:

 1. Во рамките на телеграмот внесете го делот за подесувања
 2. Изберете го делот Складирање на податоци и складирање
 3. Откако ќе влезете, одете до Употреба на складирање
 4. Подолу е секој телеграмски разговор што го имаме поединечно, ако кликнеме на него, ќе се појави избирачот на датотеки што можеме да го избришеме

Ова е без сомнение најбрзиот начин. Како и да е, Мора да имаме предвид дека нема да прави разлика помеѓу содржината и ќе ја избрише без дополнително разгорување, во случај да сакаме да зачуваме зачувана фотографија или видео.

Како индивидуално да ги избришете датотеките со телеграма

Ова е најздодевниот начин, но ќе ни овозможи да зачуваме што сакаме или директно да ја избришеме содржината. Немаме алатка за избор, затоа ќе мора да ги избереме еден по еден.

 1. Отвораме телеграмски разговор
 2. Кликнете на горниот дел од името на групата или контактот
 3. Е имаме јазичиња од: Просечна; Рекорди; Врски
 4. Избираме која било датотека и го отвораме контекстното мени

Можеме да избереме ако сакаме «Зачувај на ролна» користејќи го копчето за споделување, или ако од друга страна сакаме да го избришеме со притискање на корпата за отпадоци оддолу десно. Исто така, не заборавајте дека можете да се придружите на нашата заедница за телеграми на ОВОЈ ЛИНК.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ентони dijo

  Благодарам, на почетокот полудував барајќи како да исчистам телеграма