Како лесно да користите iOS 14 Слика во слика

Picture-in-Picture Тоа е карактеристика на iOS која ја познаваме веќе подолго време. Willе знаете многу што е тоа, особено оние од вас кои имаат iPad или macOS уред. Едноставно, тоа е можност да имате мини-видео плеер додека го користиме уредот за други задачи на мал лебдечки екран.

Слика во слика доаѓа до сите уреди компатибилни со iOS 14 и ние ви покажуваме како можете да ја користите оваа нова опција на најлесен начин. Не губете детали и посетете ги iPhone News, затоа што ќе ви ги донесеме најдобрите трикови на iOS 14 за да ги подготвите пред неговото пристигнување во последниот квартал од годината.

Првото нешто е да ве потсетам дека Picture-in-Picture Таа е присутна само на уредите кои работат со iOS 14, односно мора да ја инсталирате оваа најнова верзија на оперативниот систем на вашиот iPhone. Откако ова ќе биде познато, ќе ви ги кажеме двата методи за употреба на „Слика во слика“ во iOS 14:

 • Брз метод: IPhone-от автоматски ќе открие кога играме преку систем компатибилен со Picture-in-Picture, засега овие ќе бидат само преку Safari, односно секое видео што ќе го репродуцирате од домашниот прелистувач iOS. Во тој момент е доволно што додека играме видео, правиме гест од долу нагоре, како оној што го правиме за да одиме на почетниот екран. Ова ќе не насочи директно до отскочна даска додека продолжуваме да го репродуцираме видеото.
 • Класичен метод: Кога играме видео компатибилно со системот „Слика во слика“ (PiP), ќе се појави копче што го покажува горе лево, оваа икона е помеѓу копчето за проширување на видеото и копчето за затворање на видеото. Ако го притиснеме, ние автоматски ќе одиме на „Слика во слика“.

И тоа е колку лесно ќе можеме да го користиме „Слика во слика“ на iOS 14, сето тоа брзо и лесно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пакотрон dijo

  Работи и со Нетфликс, премиер Видео и Дизни +. HBO не, нивната апликација е далеку од светлосни години