Како рачно да изберете за кои апликации може да се направи резервна копија на iCloud

iCloud-диск

Ако сте одбрале да користите iCloud за да направите резервна копија на вашиот iOS уред За време на нивното првично поставување, тогаш повеќето апликации што ќе ги инсталирате, автоматски ќе ги имаат поставките за резервна копија во iCloud. Ова може да биде многу корисно во случај на враќање на вашиот iPhone или iPad од резервна копија, бидејќи нема да мора повторно да ги конфигурирате сите преференции на апликацијата.

Но, што ако не сакате да имаат резервна копија на некои апликации на iCloud? Како резултат, прилично е лесно да не вклучувате специфични апликации што треба да бидат заштитени во iCloud. Willе ви покажеме како подолу.

Може да мислам на неколку причини зошто не сакате да направите резервна копија од податоци од одредени апликации. Безбедноста е една од нив или заштеда на простор за складирање веројатно е уште поочигледна причина. Значи, следењето на апликациите што одат во резервната копија iCloud ви помага да имате поголема контрола врз количината на простор за складирање што може да се искористи, и ако сте на бесплатен план од 5 GB, тогаш секој MB за употреба во меморијата брои.

Како да изберете апликации што можат да се копираат на iCloud.

  • Чекор 1: Одете на вашиот iPhone, iPad или iPod Поставки> iCloud> Складирање> Управувајте со меморијата.

 

  • Чекор 2: Ако имате повеќе iOS уреди поврзани со вашата сметка на Apple, ќе ви бидат претставени уредите со резервните копии за секој од нив. Изберете ја резервната копија за уредот што го користите во моментов

Управувајте со меморијата за iCloud

 

  • Чекор 3: Сега ќе ги видите информациите за резервната копија на вашиот уред. Меѓу другите детали, ќе видите дека е направена последната резервна копија и нејзината големина. За почеток, апликациите ќе бидат прикажани, допрете на „Покажете ги сите апликации”На дното на екранот.

Информации за складирање на iCloud

  • Чекор 4: Оттаму, можете да започнете оневозможете ги апликациите за кои не сакате да направите резервна копија во iCloud. Откако ќе ги оневозможите резервните копии за апликациите, од вас ќе биде побарано да потврдите дека навистина сакате да ги оневозможите резервните копии и да ги избришете податоците што моментално се наоѓаат во iCloud.

Избришете ја апликацијата за резервна копија icloud

Забележете го тоа апликациите се сортираат според користеното складирање, со оние што користат најмногу складирање на врвот. iOS исто така ја покажува количината на податоци за кои се поткрепува секоја апликација, давајќи ви добра идеја за тоа колку простор можете да заштедите.

Обично на фото-библиотека е една од апликациите што користат најмногу складирање. Оневозможувањето на резервната копија на вашата фото-библиотека е лесен начин да побарате тон простор за складирање iCloud, но ако го направите тоа, не заборавајте да направите резервна копија од вашите фотографии на друго место, или во услугата за складирање, различно складирање во облак или можеби локално на вашиот компјутер.

Оневозможете библиотека со слики


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.