Како функционира Пегазус и како да знаете дали сте биле заразени

Хакер

Пегаз е клучот. Алатката за хакирање за пристапот до сите податоци на кој било паметен телефон iPhone или Android е новост во сите медиуми. Како работи? Како можам да знам дали сум заразен? Сè ви кажуваме подолу.

Што е Пегазус?

Pegasus е алатка за шпионирање на вашиот паметен телефон. Би можеле да го класифицираме како „вирус“ за сите да се разбереме, што не го оштетува вашиот телефон, не предизвикува бришење или дефект на ништо, но има пристап до сите ваши податоци и ги испраќа до оној кој го инсталирал тој вирус на вашиот телефон. Оваа алатка е создадена од NSO Group, израелска компанија која ја продава оваа алатка за да ги шпионира луѓето. Да, толку е едноставно, таа е позната компанија, која сите знаат што работи и тоа е дозволено и покрај целата гужва што се крева околу неа откако се знае нејзиното постоење. Apple веќе поднесе жалба против оваа компанија.

Како да инсталирам Pegasus на мојот телефон?

Луѓето секогаш зборуваат за iPhone-и заразени од Pegasus, но реалноста е дека оваа алатка работи и за iPhone и за Android. Цел на оваа алатка најчесто се високи политичари, новинари, активисти, неистомисленици... луѓе кои се „заинтересирани“ да шпионираат за да ги контролираат нивните движења и знаат се што знаат, а овие луѓе од безбедносни причини најчесто користат iPhone, побезбеден од Андроид, но колку и да е безбеден, не е неранлив.

За да може Pegasus да се инсталира на вашиот iPhone, не треба ни да правите ништо. Компанијата NSO дизајнираше алатка толку напредна што може да влезе во вашиот телефон без да кликнете на која било врска или да преземете некоја апликација. Едноставен повик WhatsApp или порака испратена на вашиот телефон, без да го отворите, може да овозможи пристап до овој шпионски софтвер. За да го направите ова, искористете ги таканаречените „ранливости на нула ден“, безбедносни пропусти за кои производителот на телефонот не е свесен и затоа не може да ги поправи, бидејќи не ни знае дека постојат. Откако ќе се инсталира, сè, повторувам, сè на вашиот iPhone е во рацете на оној што ја користи таа алатка.

Apple веќе објави ажурирање пред неколку месеци што поправи неколку од тие безбедносни пропусти, но Pegasus наоѓа други и ги користи. Денеска не знаеме какви грешки користи, ниту кои телефони или верзии на ОС се ранливи на неговата алатка за шпионирање. Знаеме дека Apple ги поправа веднаш штом ќе ги открие, но знаеме и дека секогаш ќе има багови кои ќе бидат пронајдени и експлоатирани. Тоа е вечната игра на мачка и глушец.

Кој може да користи Пегазус?

Групата НСО тврди дека нејзината алатка ја користат само владините агенции, како ова да е некаква утеха. Но, како што рече Тим Кук кога разговараше за принудување на компаниите да создадат „задна врата“ што ќе овозможи пристап до телефоните кога е потребно, „задната врата за добрите момци е и задна врата за лошите момци“. Единствена утеха што ја имаме кај нас нормалните граѓани е дека Пегаз не е достапен за никого од чисто економски причини. Користењето на оваа алатка за едно лице има цена од околу 96.000 евра, па мислам дека вашиот соработник или девер нема да го користат за да го шпионираат вашиот телефон.

Но, за сите е загрижувачки да знаат дека постои алатка која може да не шпионира 24 часа на ден, 365 дена на годината користејќи го нашиот паметен телефон, свесни за сè што правиме, гледаме, читаме, слушаме и пишуваме. Кој може да гарантира дека Pegasus не може да падне во рацете на други кои го продаваат поевтино? Или дури и да го направиме бесплатно достапно за секого? И она што ви го кажав на почетокот на статијата, најзагрижувачко е да се знае дека компанијата што ја создаде Пегазус може неказнето да дејствува со алатка која ги прекршува сите можни закони.

Како можам да знам дали сум заразен?

Ако сакате да знаете дали некој го инсталирал Pegasus на вашиот телефон, постојат алатки за негово откривање и тие се бесплатни. Од една страна го имаме софтверот со отворен код развиен од Amnesty International и кој можете да го преземете од GitHub (линк). Сепак, тоа не е софтвер кој може да го користи секој поради неговата сложеност, па ги има други поедноставни и подостапни алтернативи за оние кои немаат напредни компјутерски вештини. На пример, алатката iMazing (линк), бесплатно за преземање, исто така ви овозможува да знаете дали сте заразени од Пегаз. Компатибилен е со Windows и macOS и иако некои од неговите функции се платени, откривањето на Pegasus е бесплатно.

Како да избегнам да се заразам со Пегаз?

Како што е, ако некој сака да го инсталира Pegasus на вашиот телефон, нема начин целосно да се заобиколи. Но, можете да преземете мерки на претпазливост за да го намалите ризикот на минимум можен. Знаеме дека има грешки што му дозволија на Pegasus да се инсталира без корисникот да направи ништо, но знаеме и дека Apple постојано објавува закрпи за да ги поправи тие грешки, така што Најдоброто нешто е што секогаш го ажурирате вашиот iPhone на најновата достапна верзија. Исто така, важно е да не кликате на линкови чие потекло не ви е познато, ниту да отворате пораки од непознати или сомнителни испраќачи.

Во однос на инсталацијата на апликациите, на iOS не можете да инсталирате апликации надвор од App Store. Ова е нешто што во моментов е предмет на дискусија од многу организации како што е Европската комисија, но тоа е безбедносна мерка која не штити од надворешни напади. Ако во кое било време Apple биде принуден да го отвори својот систем и да дозволи „странично вчитување“ или инсталирање на апликации надвор од неговата продавница, ризиците експоненцијално ќе се зголемат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.