Капсула со маглина Анкер, ние го анализираме репер-преносливиот проектор

И покрај тоа што беше на пазарот веќе неколку години, преносливиот проектор Anker's Nebula Capsule останува еден од реперите во преносни проектори. Со Android 7.1, AirPlay, интегрирана батерија и повеќе од пристоен квалитет на сликата, е совршено решение за уживање во мултимедијална содржина каде и да сте.

Дизајн и спецификации

Со цилиндричен дизајн и големина слична на големината на конзервата со газиран сок, овој мал преносен проектор е идеален за носење насекаде. Неговата тежина од 420 грама не е преголема за да ја носиме со остатокот од нашиот багаж или поставете го дома во која било просторија, за возврат ни нуди репродукција до четири часа благодарение на нејзината интегрирана батерија. Квалитетот на конструкцијата е многу висок, а металот му дава чувство на цврстина што дава многу мир кога станува збор за транспорт.

Долните две третини се зафатени со решетка што му го отстапува звучникот 360º со моќност од 5W. Заборавете на оние смешни звучници на други преносни проектори, можете да го слушате вашиот филм без проблеми и без да ви треба повеќе од вашиот проектор за капсула Небула, со добра јачина на звук и изненадувачки квалитет на звукот. Анкер толку многу се потпира на овој звучник што дури можете да ја користите оваа капсула како преносен звучник за Bluetooth, заборавајќи на функцијата на проекторот.

На врвот го имаме самиот проектор. Оваа капсула ни нуди резолуција од 854 × 480 (16: 9) и големина на екран што може да оди од 40 до 100 инчи, во зависност од растојанието на кое го поставувате уредот (околу 3 метри максимум). Има тркало за контрола на фокусот и контроли на горниот дел вклучуваат јачина на звук, функција за Bluetooth звучници и моќност на уредот. Проекторот има и автоматска корекција на екранот за да се спречи нарушување на сликата. Има осветленост од 100 ANSI лумени.

На дното на проекторот ги наоѓаме единствените две физички врски што ги има: microUSB за полнење на батеријата и поврзување на додатоци за складирање и влез HDMI 1.4 (1080p). Ако на ова додадеме дека има AirPlay да испраќа содржина од нашиот iPhone, iPad или Mac и дека има и свои апликации што може да се инсталираат во уредот да проследува преку достапната WiFi конекција, крајниот резултат е што ги имаме практично сите опции за поврзување што може да нè интересираат.

софтвер

Тоа е една од силните страни на оваа капсула со маглина, иако со одредени ограничувања. Има оперативен систем Android 7.1, но не носи Google Play, туку наместо тоа постои паралелна продавница за апликации: Аптоид ТВ. Од оваа продавница за апликации можеме да преземаме апликации како Netflix, Amazon Prime Video, Plex, Youtube, итн, но има и некои недостатоци, како Дизни +. Навигацијата низ различните менија се врши преку далечинскиот управувач вклучен во полето, но јас лично претпочитам да ја користам апликацијата Nebula Connect (линк) што ви овозможува да го контролирате од вашиот iPhone (или Андроид). Со оваа апликација, пишувањето на ингеренциите за пристап до услугите за стриминг е многу полесно, како и навигацијата низ менијата.

Користењето на проекторот е прилично едноставно и секој што има минимално искуство со паметни телефони ќе може да го користи без компликации. Репродукцијата на содржините преку услугите за стриминг е многу течна, а поврзаноста на WiFi е многу стабилна. За време на тестовите немав проблеми со прекини на врските или прескокнувања при репродукција. Користењето AirPlay е навистина удобно да можете да прегледувате каква било содржина што сте ја зачувале на вашиот уред на Apple без никаков кабел.

Слика и звук

Ја достигнавме клучната точка на анализата и тука можеме да кажеме дека капсулата со маглина се однесува прилично пристојно ако ги земеме предвид нејзините ограничувања заради типот на проекторот што е. Квалитетот на сликата е прилично пристоен ако користиме средни големини на екранот, само со големина од 100 инчи можеме да кажеме дека тие 480 пиксели со резолуција се забележуваат. Најдобро е да останеме во област помеѓу 40 и 100 инчи и на тој начин ќе уживаме во добар квалитет на сликата. Осветленоста е ограничувачки фактор за овој проектор. Неговите 100 ANSI лумени ви овозможуваат да уживате во добра слика во темна просторија, уште подобро ако користите екран на проектор, но и кој било бел wallид може да го стори тоа. Работите се менуваат на отворено или ако просторијата е светла, таму осветленоста не дава повеќе од себе и искуството не е толку добро.

Онаму каде што навистина изненадува е во квалитетот на звукот, навистина нема да ви треба друг уред за добро да го слушате аудио-звукот на вашите филмови и серии. Не очекувајте моќ или квалитет на вашето домашно кино, но се однесува доста добро, со доста голем волумен и прифатлив бас. До сега имав можност да пробам други преносни проектори и звукот секогаш беше многу разочарувачки, до тој степен што тоа беше една од причините што никогаш не ги сметав овие уреди како опција.

Мислење на уредникот

Ако барате преносен проектор со добра автономија и разноврсност, оваа капсула со маглина нема да ве разочара. Со продавница за апликации што ви овозможува да уживате во главните апликации за стриминг, компатибилност на AirPlay и влезови microUSB и HDMI, нема да имате проблеми при изборот на начинот на кој сакате да и ја пренесете содржината. Сето ова има цена, а тоа е дека резолуцијата не е најдобра што може да биде и осветленоста ја ограничува неговата употреба во затворен простор при слаба осветленост, но ако не ви треба екран поголем од 80-90 и планирате да го користите во затворено, тоа нема да биде голем проблем за вас. Го имате на располагање на Амазон (линк) за 399 €.

Капсула со маглина
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
399
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Сликата
  Уредник: 70%
 • Conectividad
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Автономија до 4 часа
 • Добар звук
 • WiFi конекција
 • Андроид 7.1 со апликации што може да се инсталираат
 • Влез за AirPlay, HDMI и microUSB

Contras

 • Ниска осветленост
 • Ниска резолуција за 100 "

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.