CarPlay ќе биде интегриран во возилата на Мерцедес

ios9-карпа

Темата CarPlay е полоша од раѓањето магаре. Ако не се сеќавам лошо ќе направат три години пред година и пол дека Apple ја воведе оваа технологија за да го поврзе нашиот iPhone со автомобилот и да може да го контролира целиот уред преку гласовни команди благодарение на Siri.

Оттогаш многу малку се возилата што денес веќе ни ја нудат оваа можност, Земајќи предвид дека тоа е само Ферари што го прави тоа, на дофат на многу малку, би можеле да кажеме дека ниту еден поволен бренд не го нуди тоа  Меѓу кои ги наоѓаме брендовите на групацијата Фолксваген (Seat, Audi, VW и Skoda) главно и Ferrari.

Најновиот производител што објави дека планира да интегрирање на оваа технологија во своите возила е германскиот производител Мерцедес, кој преку изјава ги понуди овие информации што би можеле да ги класифицираме како добри и лоши вести. CarPlay ќе биде достапен во сите возила во куќата што ја напуштаат фабриката со дополнителен Navigator и нема да има дополнителни трошоци, освен многу скапата цена на овој додаток.

Но, ако купиме возило без навигатор, но сакаме да уживаме во CarPlay, единствената опција што е достапна од фабриката е да го додадеме овој екстра или да го смениме стереото во нашето возило од страна на некои од постојните модели на пазарот и кои се повеќе од компатибилни со оваа технологија на Apple.

Иако во најновите ажурирања Apple веќе ни овозможува да го поврзуваме нашето возило преку Bluetooth за да уживаме во CarPlay, корисниците кои сакаат да ја користат опцијата за кабел (што претходно беше задолжителна) ќе можат да го сторат тоа без проблеми, но само Тие ќе можат да го поврзат својот уред со специфичниот USB што фирмата ќе ја вклучи во нивните возила.. И велам специфично затоа што моделите со овој прелистувач ни нудат две USB порти за различна употреба. УСБ-врската за CarPlay ќе носи цртеж на паметен телефон со цел да се разликува од другите погенерички и за други намени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фреди витоли dijo

  Поврзување со ауди a6

 2.   andrespd9 dijo

  Го имам во мојот Голф, го има во Ауди А4, Ауди Q7. и десетици други автомобили.
  Јас навистина не разбирам како се документиравте ...

  1.    Игнасио Сала dijo

   Кога почнав да барам, не најдов. Сега, кога го рече тоа, го најдов. Ви благодариме за забелешката.

 3.   Рамон dijo

  Па добро, се сеќавате погрешно, бидејќи тоа беше пред 1 и пол години, а не три. Подобро треба да се документирате пред да објавите статија.

  1.    Игнасио Сала dijo

   Во право сте на WWDC 2014. Изменето.

 4.   andrespd9 dijo

  задоволство е да се придонесе !!!! со почит

 5.   Тицијано dijo

  Автомобилите на General Motors исто така вклучуваат Apple Car Play