Apple Card може да достигне повеќе земји пред крајот на годината

Од неговото лансирање во Соединетите Држави, и како што се случи со Apple Pay, многу корисници чекаат на меѓународно лансирање на Apple Card, картичка што ќе стигне до повеќе земји, како што потврди Тим Кук пред една годинапотврди Тим Кук пред една година, но без да прецизира кога тоа би било.

Најновите вести поврзани со Apple картичката го сугерираат тоа пред крајот на годината може да достигне повеќе земји. Според момците во MacRumorsMacRumors, меѓународната експанзија на Apple Card може да започне со Австралија, каде што, според анонимни извори, Apple работи со банка во земјата.

Apple Card може да биде достапна во Австралија со објавување на iOS 14.1 или iOS 14.2Сепак, веројатно е и дека неговото лансирање може да се одложи до почетокот на 2021 година и да оди рака под рака со iOS 14.3. Apple бара менаџер на производи, позиција што според описот ќе биде задолжена за „работа со надворешни партнери, со мрежи за плаќање, издавачи на банки…“.

Apple Card во Европа

Во врска со лансирањето во Европа, MacRumors наведува дека Упатувањата на GDPR се наоѓаат во кодот iOS 8 бета 14, законот што ја регулира приватноста на корисниците во Европа. Ако земеме предвид дека денес Apple Card е достапна само во САД, ова споменување е curубопитно. Ова спомнување, веројатно е дека тоа навистина има врска со законите за приватност во Европа или едноставно е совпаѓање со кој било друг термин или референца.

На 15 септември, Apple подготви настан, настан на кој скоро сигурно може да се претстават и новата генерација на Apple Watch и новиот iPad. Ако лансирањето на Apple Card во Европа е планирано за следните неколку месеци, повеќе од веројатно е дека компанијата на Тим Кук ќе го објави тоа на настанот. Во вторник ќе оставиме сомнежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.