watchOS 5

Apple издаде watchOS 5.0.1 за Apple Watch

watchOS 5.0.1 е мало, ажурирање надвор од кутијата што поправа неколку проблеми од оригиналното издание (watchOS 5.0.0) од минатата недела.

AirPort

Апликацијата AirPort за iOS е ажурирана за да може да се споделува со iPhone X

И покрај фактот дека iPhone X е на пазарот повеќе од 10 месеци, сепак можеме да најдеме голем број апликации кои сè уште не се прилагодени на Против сите шанси, иако би можело да се претпостави, апликацијата AirPort Utility е ажурирани за да бидат компатибилни со iPhone X

Облак на Иклауд

Најновиот обвинет за кражба на слики на iCloud на познати личности осудени на 8 месеци затвор

Georgeорџ Гарафано, еден од четворицата уапсени за кражба на слики од iCloud на разни познати личности во 2014 година и кои подоцна беа споделени во The Last обвинет за кражба на слики зачувани во iCloud на повеќе од 200 лица, вклучувајќи и некои познати личности, е осуден до 8 месеци затвор.

Ова може да биде новиот iPad Pro 2018

Тие се појавуваат. Неколку слики и видеа од 3Д модел што можат да ни го покажат изгледот на iPad Pro 2018 што Apple ќе го претстави следната недела

WatchOS 5 Beta XNUMX сега е достапен за програмерите

Изминатиов август, тој беше еден месец полн со бета, нешто што не треба да го привлекува нашето внимание бидејќи е месец од годината во која Епл ја има момците од Купертино, десеттата бета верзија, достапна на развивачите на watchOS 5.

Нетфликс сака да престане да плаќа на Apple за претплати на неговите услуги преку App Store

Пред неколку години, момците од Купертино објавија промени во моделот на претплата, модел кој, почнувајќи од втората година, го намали бројот на стриминг гигантот започна да престанува да им дозволува на корисниците да се регистрираат за Netflix преку апликацијата за iOS .

Apple Watch Series 3 рестартира болници

Apple регистрира шест нови модели на Apple Watch во Европа

На помалку од еден месец сме од Apple да ги претстави своите нови iPhone-и, можеби нови iPad-и и Mac-уреди и скоро сигурно нови Apple Watches. Настанот на Apple регистрираше шест нови Apple Watch што ќе бидат оние што ќе ги видиме во презентацијата на месец септември како нова серија 4

Продавница за Апликации

Апликациите на IOS веќе нема да бидат дел од придружната програма на iTunes

Повеќето онлајн продавници нудат придружна програма преку која компаниите или луѓето кои вклучуваат врска до производ добиваат „Епл“ испрати изјава до корисниците на придружната програма „Епл“ во која наведува дека Почнувајќи од 2018 година, апликациите и нивните купувања во апликации од App Store и Mac App Store нема да бидат дел од оваа програма.

iOS 12 Beta 5 ни покажува нови слики од новата кутија за полнење AirPods

Политиката што „Епл“ ја усвои во последниве години за презентирање на своите нови производи неколку месеци пред нивното пристигнување во продавниците, предизвикува полето за безжично полнење повторно да се појави во кодот на најновата достапна бета верзија на „iOS 12“.

Пазарниот удел на Apple Watch се намалува, иако бројот на пратки се зголемува

Apple Watch докажа, за уште една четвртина, да биде најпродаваниот рачен уред во светот, и покрај фактот дека компанијата со седиште во Според аналитичката компанија Canalys, бројот на единици на Apple Watch што ги испрати за продажба , се зголеми повеќе од двојно, но уделот на пазарот е намален

Програмата Search Ads, за програмерите да ги рекламираат своите апликации, сега достапни во Шпанија и повеќе земји

До денес, App Store ни нуди скоро 2 милиони апликации од сите видови, апликации што се обидуваат да го привлечат нашето внимание, но една од најавените системи за развивачи во App Store штотуку го прошири бројот на достапни земји, Шпанија да се биде еден од нив.

eBay ќе го поддржи Apple Pay подоцна оваа година

Малку по малку, Apple Pay станува една од најкористените платформи како начин на плаќање во секојдневниот живот на многу корисници, благодарение на страницата за аукција eBay, штотуку објави дека ќе понуди поддршка за Apple Pay на крајот на оваа година, иако во моментот само во САД.

Apple на 26 јули ќе отвори нова продавница на Apple во Милано со ексклузивен дизајн

Во последниве години видовме како момците од Купертино започнаа да ги обновуваат некои од нивните најстари продавници, вклучително и најстарите.На 26 јули, Apple ќе отвори нова и амблематична Apple Store во центарот на Милано со сосема поинаков дизајн. до сега познатото

Податоците за iCloud на кинеските корисници сега се во рацете на компанија контролирана од владата

Пред неколку месеци, одекнавме една вест, во која беше наведено, и Apple го потврди тоа, дека сите податоци на корисниците кои ја користат приватноста на iCloud во нешто што за кинеските корисници никогаш не станало реалност, така што недостатокот престана да ги загрижува.

App Store Connect и TestFlight се ажурираат со подобрувања и нови функции

Apple им става на располагање на разни апликации на развивачите за да можат да ги извршуваат, а не само да ги следат апликациите што ги имаат Апликациите App Store Connect и TestFlight добија разни ажурирања за проширување на бројот на услуги што им ги нудат на развивачите

Apple повторно го лансира watchOS 5 Бета 1

Една недела подоцна, Apple повторно го започнува првиот Бета на watchOS 5 со сите свои нови функции, како што се апликацијата Подкасти или функцијата Воки токи

Тест за брзина помеѓу iOS 12 и iOS 11.4 на iPhone 5s и iPhone 8

Еден ден по лансирањето на првата бета верзија на iOS 12, на YouTube веќе можеме да најдеме разни споредби помеѓу првата бета верзија на iOS 12 и најновата верзија што Apple ја потпишува на iOS 11 на iPhone 5s и iPhone 8.

Компатибилни звучници AirPlay 2

Момците од Купертино овозможија нов дел на нивната веб-страница, каде што можеме да ги видиме сите модели што се компатибилни со AirPlay 2.

Apple TV

Канал + Франција им нуди на своите корисници Apple TV 4k наместо вообичаениот декодер

„Епл“ и „Канал + Франција“ постигнаа договор за кабелската услуга „Канал +“ да го понуди „Епл ТВ“ како уред за уживање во програмирањето на оваа кабелска услуга преку сопствена апликација.

текстура

Апликацијата Texture ќе престане да работи на Виндоус, по нејзиното стекнување од страна на Епл

Услугата за дигитално списание што Епл ја купи пред неколку месеци објави дека апликацијата Виндоус ќе престане да работи на 30 јуни, датумот на кој исто така ќе исчезне од продавницата за апликации Мајкрософт.

Прилагодени плејлисти на Apple Music

Apple Music има нов шеф

Најновото движење што го гледаме во редовите на Apple, влијае на Apple Music, каде Оливер Шусер стана новиот шеф на музичкиот сервис на Apple.

Разликите помеѓу iPad 2017 и новиот iPad 2018

Ви ја донесуваме споредбата помеѓу iPad 2017 и новиот iPad 2018 за да можете да земете во предвид што го прави едниот iPad различен од другиот и правилно да изберете.

Амазон

Амазон, а не Епл, може да биде првата компанија што достигна проценка на акциите во вредност од XNUMX милијарда долари

Доколку Амазон продолжи со истата стапка на раст како и минатата година, тоа би можело да стане првата компанија што надминува 1000 милијарда пазарна капитализација