Квадрат го стартува читачот на ленти со магнетна картичка со молња

Многу се зборуваше за отстранување на пристаништето за мини-џек од iPhone, голем број на критики што им го отстапија патот на другите производители, конкуренцијата на „Епл“, влегувањето во опсегот на елиминирање на оваа застарена аудио порта ...

Па, Сквер, финтехот што ни овозможува да правиме банкарски трансакции преку ПОС-терминали поврзани со нашите iDevices, штотуку го ажурираше својот читач на магнетни ленти што имаше само врска преку мини-џек за да биде компатибилен со најновите iPhone-и. По скокот ви ги даваме сите детали за ова ново лансирање на Плоштад, читач на магнетни ленти со молња врска за да можеме да го користиме во најнапредните уреди на Apple.

Како што прочитавте, употребата на мини адаптерот за молња за употреба на Square со нашите iPhone телефони од iPhone 7 заврши, запомнете дека тоа беше од ова кога Apple ја отстрани пристаништето за мини-џек. Ова влијае на читачот на магнетни ленти на Сквер, нешто што иако се чини дека сè помалку се користи, сепак има своја публика, затоа овие нови Читателите на ленти за картички преку Молња немаат никаков NFC чип за безконтактни плаќања. 

Најдоброто нешто во врска со овој нов читач на магнетни ленти со молња е тоа има иста цена како и претходната верзија со мини-џек врска: 10 долари. Се разбира, плоштадот каде што работи е во трансакции од тогаш ќе потрае до 2.75% од секое купување во кој го користиме читачот на Плоштад. Сепак, деловните субјекти се тие што треба да проценат дали да користат плоштад или не, бидејќи сè уште е многу поевтино да се користи плоштад во споредба со традиционалното банкарство. На кратко, одлични вести кои несомнено ќе им се најдат на сите кои имаат iPhone од iPhone 7 и користат технологија Square во својата деловна активност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.