Кисна за Apple TV, најкомплетниот мултимедијален плеер

Кисна-Apple-TV-09

Најстариот од безбедно место, кој се сеќава на оние времиња кога Apple TV можеше да биде затворен во затвор и беше инсталиран aTV Flash Black за да може да се претвори во вистински мултимедијален плеер. Ако тогаш тие ни кажеа дека можеме да го сториме истото без потреба од Jailbreak, сигурно никој немаше да поверува во тоа. Па, тоа е веќе реалност, бидејќи истиот тој развивач создаде Infuse, моќен медиа плеер кој наскоро ќе биде достапен за Apple TV и дека веќе успеавме да докажеме. Ние ви ги кажуваме нашите впечатоци и ви покажуваме како работи на видео.

Кисна-Apple-TV-12

Веќе во длабочина видовме како работи Плекс на ТВ на Apple. Инфузијата е слична апликација, но е автономна, т.е. не му треба никаков сервер или апликација инсталирана на компјутер или НАС за да може да пристапи до вашата библиотека. Со Infuse можете да поврзете кој било споделен диск на вашата мрежа и да пристапите до нејзината мултимедијална содржина. Апликацијата, од вашиот Apple TV, ќе биде задолжена за преземање на метаподатоците за да ви понуди информации и илустрации, ќе ги нарача сите ваши датотеки според насловот на филмот или серијата, па дури и ќе ги групира сезоните на различните серии за вас, така што ќе ја имате вашата библиотека што е можно повеќе.

Кисна-Apple-TV-11

И не верувајте дека тоа го прави со помалку внимателен интерфејс од Plex, бидејќи воопшто како што можете да видите на сликите. Ви овозможува да изберете помеѓу различните аудио јазици што ги има датотеката, па дури и преводите. Дека не сте додале преводи во вашиот филм? Не грижете се затоа што од самиот плеер можете да ги преземете од OpenSubtitles.org со неколку кликања, дури и избраниот јазик што го сакате.

Кисна-Apple-TV-10

И покрај фактот дека апликацијата ја извршува репродукцијата од самиот уред, без никаков вид на транскодирање, како што е случајот со Plex, видеата изгледаат многу флуидни, а времињата за пристап не се долги. Во отсуство на полирање на некои детали (сè уште е во бета фаза за да го направите овој тест) и да можете да ги тестирате тешките mkv датотеки, мислам дека не е многу ризично да се каже дека Инфузијата е алтернатива што може дури и да го надмине Плекс во некои аспекти, особено кога репродуцирате датотеки од тврд диск поврзан на мрежата без вклучен компјутер. Ви оставам видео за да ја видите апликацијата како работи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јанфранклин dijo

  многу добра статија само што сега создадовте многу конфузија за мене и каква е разликата помеѓу „plex and infuse“, би било корисно ако направите споредба.

 2.   andres dijo

  не се појавува.

 3.   Луис dijo

  Како што ја разбирам разликата е во тоа што на Плекс му е потребен компјутер поврзан на вашата локална мрежа што работи со модул или услуга Плекс што ви овозможува да ги гледате вашите филмови од апликацијата на вашиот телевизор Епл. И, на Инфусот не му треба компјутер, неговата апликација е способна да ги снима споделените папки што ги имате на вашата локална мрежа, таа е задолжена за каталогизација на вашата содржина. Мислам дека ако можеме да вчитаме додатоци како пелисалакарта тука, ќе престанев да го користам Kodi (Xbmc) и ќе се префрлам на инфузија без размислување.

 4.   , Карл dijo

  Луис, навистина каква добра идеја ми даде. Не знаев Инфузија, но сега умирам да ја испробам последната верзија на Apple TV.
  На видеото спомнавте дека треба да тестирате со големи датотеки во МКВ, дали веќе сте го направиле тоа? Многу MKV филмови имаат повеќе аудио траки, некои во HD аудио (дури и DTS-HD), а датотеката со контејнерот станува незгодна. Многу сум заинтересиран да знам дали успеавте течно да репродуцирате.

  Од друга страна, она што најмногу го барам е плеер способен да свири FLAC музика барем во 96/24 и 192/24. На видеото не спомнувате дали пушта музика и во какви формати го прави тоа.

  Не можам да ја инсталирам бета-верзијата, но се надевам дека некој го тестираше ова и работи добро.
  Ви благодариме!

 5.   млечна риба dijo

  Ја купив апликацијата за мојот Apple TV 4 и не работи за мене. Секојпат кога ќе пуштам видео од мојот имак, добивам порака која ми кажува дека аудиото не може да се репродуцира, дека ако сакам да продолжам во секој случај, му давам да продолжи и не игра ништо. Што правам погрешно? Дали сум фрлил 10 евра во ѓубре?