Кисна 4 за Apple TV достапна на App Store

Кисна-Apple-TV-09

Пред неколку дена ви покажавме како работи Infuse 4 за Apple TV, одличен мултимедијален плеер што ви овозможува да ја репродуцирате целата своја библиотека со филмови и телевизиски серии на вашиот Apple TV. Тоа беше прва Бета верзија што можевме да ја тестираме и тоа ни помогна квалификувајте го како „Крајниот медиа плеер“ за Apple TV. Па, дојде време и Infuse 4 ќе биде достапен во текот на денешниот ден за да може да го преземете на вашиот Apple TV од неговата App Store и да уживате во сите свои доблести.

Кисна-Apple-TV-12

Со инфузија нема да мора да се грижите за форматот на видео датотеката, бидејќи rепродуцирајте скоро што било:  MP4, M4V и MOV, MKV, AVI, WMV, MTS, FLV, OGM, OGV, ASF, 3GP, DVR-MS, WebM и WTV. Исто така, тоа го прави на многу флуиден начин, без потреба за транскодирање, што е уште една од нејзините големи доблести. Вклучува целосна поддршка за аудио Dolby® Digital Plus (AC3 / E-AC3), DTS® и DTS-HD®. Заборавете на тоа дека треба да создадете сервер како Plex што ги кодира вашите филмови за да може да ги репродуцирате на Apple TV. Infuse го користи нивниот софтвер и графичката моќ на процесорот A8 за да изгледа сè како што треба, и тие тоа го направија многу добро. Само неколку филмови ми создадоа проблеми во времето кога го тестирав, но неколку BDRemux со повеќе од 20 GB што ги пробав ги играат без да се мешам.

Кисна-Apple-TV-11

Што треба да направите за да можете да ја репродуцирате вашата мултимедијална библиотека? Споделениот нека биде на вашата мрежа. Или од Mac, PC, NAS, WiFi хард диск или UPnP / DLNA серверНе е важно, Infuse 4 ќе ги открие споделените датотеки и ќе ги додаде во својата библиотека, ќе ги преземе метаподатоците за да презентира сè на многу привлечен начин и ќе треба да се грижите само да пронајдете момент да уживате во содржината. Други доблести на Infuse 4 се интеграција со Trakt.tv за оценување на она што го гледате и означување како што се гледа и можност за преземање на преводите од Opensubtitles.org. Во случај да се сомневате, тука ви оставаме видео во кое може да ја видите апликацијата на дело.

Infuse 4 е дизајниран за iPhone и iPad, а исто така има и своја верзија за Apple TV 4. Оние што ја купиле Pro верзијата во претходната верзија, нема да мора да плаќаат за тоа повторно, а отклучувањето на еден уред значи дека е отклучено на сите нив. Апликацијата е бесплатна со купување во апликација од 9,99 американски долари што ги отклучува следниве карактеристики:

 • Репродуцирајте повеќе формати на видео
 • Интегриран мобилен опкружувачки звук Dolby® Digital Plus (AC3 / E-AC3), DTS® и DTS-HD®
 • Стриминг преку AirPlay во повеќе формати
Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

За да го преземете на вашиот Apple TV, најдобро е да го купите од вашиот iPhone или iPad и потоа одете во App Store на вашиот Apple TV и да го побарате во табулаторот „Купено“, тој ќе се појави таму и ќе можете да го преземете без да мора да го барам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе Мануел dijo

  Го инсталирав на Apple TV 4. Го додадов DLNA серверот (NAS Synology DS413j).
  Сепак, се обидов да пуштам неколку филмови и видеа во mkv формат што ги имам на НАС и во сите забележав дека сликата не е флуидна, се прескокнуваат рамки и тоа е нешто што е доста забележливо, особено кога свитоци на слики.

  Јас ја тестирав покриеноста со Wi-Fi и индикаторот Apple TV покажува 5 од 5. Точката за пристап (TrendNet 450N) ми кажува дека врската со Apple TV е тип N со 130Mbps.
  Всушност, на телевизорот видеата од NAS преку DLNA се мазни, без проблеми, иако во зависност од пристапната точка, телевизорот има врска од 80-90 Mbps.

  Бидејќи iPad Air немам проблем со флуидност. Се обидов да го гледам истото видео со Infuse for iPad и со мајчините апликации на Synology (ДС Датотека и ДС Видео) и видеата mkv изгледаат без проблеми со паѓање на рамки. Течноста е прилично забележлива.

  Се обидов да ги испратам видеата на Apple TV од iPad користејќи AirPlay (и од Infuse и од DS Video) и изненадувањето е што во овој случај Apple TV ги репродуцира совршено, без скокови или проблеми со флуентност на видеото.

  Тестирав видеа од 1080p YouTube на Apple TV и тој ги изведува совршено, како и пареата на други апликации.
  Сепак, сè што играм преку DLNA, со mkv датотеки, се појавува проблемот со скокови на рамки.
  Датотеките mkv се различни, со различен бит-бит, и секогаш исти.

  Во овој момент не знам што друго можам да докажам. Прочитав неколку прегледи на Infuse 4 во бета фаза и сите тие укажаа на флуентност во репродукцијата на видеа во сите формати, а моето искуство е далеку од тоа да го потврдам тоа.
  Што друго би можел да пробам?

  честитки

  1.    јордиб dijo

   Здраво, јас го имам истиот проблем како тебе. Исти тестови. Во мојот случај НАС е WD. Откривте каде е проблемот
   благодарение

  2.    Иван агилар dijo

   Дали го решивте прескокнувањето во репродукција со mkv датотеки?

   1.    јордиб dijo

    Во моментов останува исто. Infuse SAT ме натера да испраќам информации за некои mkv што ги играм. Тие одговорија дека го проучуваат. Сега за сега да почекаме. Малку бавно ... SUS за инфузија. Ако го пронајдете решението, ќе кажете ...
    Претпоставувам дека преку некое ажурирање тие го решаваат

    1.    Луис Падилја dijo

     Тоа се подобри со ажурирањата, иако има некои MKV кои продолжуваат да скокаат. Мислам дека ако се обидете да ги направите H264 тие одат подобро, барем така ми се чини

     1.    јордиб dijo

      ДОБРО. Не сум забележал дали се H264. Одам да го учам
      Ви благодарам

     2.    Иван агилар dijo

      Ви благодарам и на двајцата за брзиот одговор ... ќе почекаме. Тие не се сите mkv, туку значителен број од нив. Малку е досадно да го видам, реков благодарам и ќе почекаме.

 2.   Аитор Лекуона dijo

  Купив инфузија 4 од Apple TV и ја надградив во верзијата PRO за 9,99 €.
  Сега сакам да го преземам на iPhone и ми кажува дека морам да платам повторно за да дојдам до верзијата PRO од IOS. Не сте универзална апликација?

  1.    Луис Падилја dijo

   Хит вратете ги набавките. Треба да го платите само еднаш.

 3.   Сантијаго dijo

  Добро утро на сите,

  Имам проблем со конфигурирање на Инфузијата на мојот Apple TV, тие ми бараат корисничко име и лозинка и кога ќе ја ставам лозинката iMac, тоа означува грешка ... дали некому му се случило? како можам да го решам тоа?
  Многу Ви благодариме

  1.    јордиб dijo

   Здраво, не знам што да ти кажам. Се поврзувам со НАС, каде ги имам сите филмови. Не сум пробал да се поврзам на Mac. жал ми е

  2.    Луис Падилја dijo

   Осигурете се дека споделената папка има точни кориснички дозволи и дека корисничкото име и лозинката што ги додадовте на Инфус се точни.

 4.   Митофон dijo

  Како можам да пуштам .mkv датотеки пронајдени на Seagate Wireless Plus без користење воздушна игра од iPad? Може ли да ги копирам датотеките во Инфус инсталирани на Apple TV? Претходно ви благодарам многу