Клиповите се ажурираат со додавање позадини на проширена реалност

клипови

Со објавувањето на iOS 14.5, момците од Купертино ја искористија можноста да започнат важна надградба на кратката видео апликација Клипови, апликација што достигнува верзија 3.1 и таа ни нуди нови искуства за проширена реалност кои се достапни само на iPhone 12 Pro и iPad Pro (2020 или подоцна) со вклучување на LIDAR сензор.

Ова ново ажурирање на апликацијата Клипови ќе го користи скенерот LIDAR до трансформирајте ја сценографијата околу нас додавање на различни елементи како што се конфети, искри, срца, неонски светла… Благодарение на ARKit, апликацијата може да ги идентификува луѓето во видеото за да ги прикаже ефектите пред и зад нив.

Што има ново во верзијата 3.1 на апликацијата Клипови

 • Изберете од седум простори за проширена реалност, вклучително и панделки со обоени светла, магични маглини, празнични пукања на конфети и живописен подиум за танцување.
 • Додадете нова димензија на вашите видеа со простори за проширена реалност, благодарение на LiDAR скенерот и создадете фантастични реални ефекти што се применуваат на контурите на просторијата.
 • Комбинирајте ги просторите за проширена реалност со етикети со емоции, налепници и текст за да им дадете на вашите видеа уште поголема личност.
 • Кога користите клипови на iPad и ги прикажувате на втор екран, вклучете се меѓу прикажувањето само на видеото или целиот интерфејс.
 • Уредете го текстот на постерите и етикетите со iPhone во ориентација кон пејзаж.
 • Изберете повеќе проекти одеднаш за брзо да ги избришете или удвоите.
 • Известете се кога нови налепници, постери и ефекти се достапни во Клиповите.

Апликацијата Клипови е достапна за вашата преземете бесплатно. За да можеме да уживаме во ефектите што не се поврзани со проширената реалност (достапно само во опсегот iPhone 12 Pro и iPad Pro од моделот 2020 година), нашиот уред мора да биде iPhone 7 или понов, iPad од 6-та генерација или подоцна или iPad Про од 2017 или подоцна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.