Што да правите кога Apple Watch нема да се вклучи или не работи правилно

јаболко-часовник

Apple Watch е уред полн со сензори и со многу напредна технологија што работи на милиметарски начин. Но, тоа е исто така додаток на iPhone, кој ни овозможува да извршуваме различни задачи што во спротивно би не принудило да го извадиме Apple Watch од џеб или ранец. Но, како уред, може да доживеете проблеми со перформансите. Повеќето од проблемите што можат да ни се појават секојдневно имаат лесно решение, особено оние што се поврзани со екранот на Apple Watch е црн. Од „Актуалидад Ајфон“ ќе се обидеме да ги решиме најчестите проблеми што се јавуваат со помош на „Часовник на Apple“.

Поправете проблеми со Apple Watch

Ако откриете проблем што не е на списокот, напишете го во коментарите и ќе се обидеме да ви понудиме решение.

Apple Watch има црн екран

Ако екранот на Apple Watch е целосно црн и копчињата на Apple Watch не реагираат на каква било интеракција, најверојатно е дека уредот е исклучен или нема доволно батерија како на екранот да се покаже дека треба да се вчита за да може да функционира.

Првото нешто што треба да направиме е да притиснеме на страничното копче и да почекаме да видиме дали се вклучува Apple Watch. Во спротивно, можеме да го рестартираме со притискање на страничното копче и тркалото на менито 10 секунди. Ако овој метод не работи, уредот има целосно испразнета батерија.

режим на заштеда на батерија

Apple Watch покажува црн екран, но времето е зелено

Ако вашиот уред го прикажува екранот во црно, заедно со времето во зелена боја и не реагира на ниту едно странично копче за да го понуди менито на апликацијата или пристапот до контактите, Apple Watch е во режим на заштеда на батерија.

Режимот за заштеда на батерија може да биде рачно активирајте кога Apple Watch достигнува 10%. Во тој момент уредот ни покажува порака со која не известува да ја ставиме на полнење или да го активираме режимот на заштеда на батеријата. Во тоа време, уредот ќе ни го покаже само времето, губи комуникација на допир со уредот, станувајќи скап рачен часовник.

Apple Watch покажува црн екран со зелено време и икона со црвена молња

Ако нашиот уред ни го покаже црниот екран што покажува време и икона со црвен зрак внатре, како во претходниот случај, Apple Watch е во режим на заштеда на батерија. Во овој режим, целата комуникација со iPhone е изгубена, така што можеме да го провериме само времето.

Во овој режим на заштеда на батерија, потрошувачката на часовникот е минимум, но доаѓа време кога мора да го вчитаме и тоа е кога ќе се појави црвената икона со гром внатре. За да можете да излезете од режимот за заштеда на батерија, мора да го рестартирате уредот со притискање на страничното копче и копчето на тркалото заедно 10 секунди додека не се појави логото на Apple.

Apple Watch се рестартира со црн екран и слушам гласови

Ако екранот на нашиот Apple Watch е исклучен, но слушаме гласови што доаѓаат од него, смирете се, не сме луди, едноставно ја активиравме опцијата за пристапност до Voice Over. За да ја деактивираме, треба да одиме во апликацијата Apple Watch или да кликнеме на тркалото и да побараме од Siri да ја деактивира.

Екранот и копчињата на Apple Watch не реагираат

Ако нашиот уред прикажува содржина, екранот е вклучен, но не можеме да го натераме да реагира на екранот или на физичките копчиња, првото нешто што можеме да го направиме да го поправите е да го рестартирате. За да го направите ова, треба да го притиснеме страничното тркало заедно со копчето Apple Watch за 10 секунди, сè додека логото на Apple Watch не се појави повторно. Ако еднаш го поправите Apple Watch и и екранот и копчињата сè уште не реагираат, единственото решение е да го однесете уредот во Apple Store.

Кога го вклучувате Apple Watch, тој не оди подалеку од јаболкото

Ако се обидеме да го вклучиме нашиот Apple Watch, но уредот не го помине јаболкото или не престане да се рестартира, првото нешто што можеме обидете се да го рестартирате рачно, со притискање на страничното тркало и копчето на Apple Watch 10 секунди.

Ако уредот сè уште го заобиколи блокот, најдоброто нешто е да го однесете во Apple StoreБидејќи од која било причина, можеби системската линија за подигнување предизвикува проблеми. За жал, не можеме да го поврземе со нашиот Mac и повторно да го инсталираме фирмверот од нашиот дом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

35 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафа dijo

  Во рудникот, многу апликации не се отвораат, затвораат или остануваат во круг на чекање и од таму тоа не се случува.

 2.   Тони dijo

  Мојот е ист и веќе го ресетирав фабрички околу 3 пати во рок од 3 месеци. Од тогаш Фејсбук Месинџер никогаш повеќе не е отворен.

  1.    Игнасио Сала dijo

   Истото ми се случува и колку и да го прашувам „Епл“, сè што прават е да го обвинат развивачот на апликацијата. Испратете јајца.

  2.    ZotXs dijo

   Обидете се да ја прекинете врската со iPhone и потоа вратете ја преку часовникот во поставките и не внесувајте резервна копија. Со други зборови, така започнувате од нула.

 3.   Производител на часовници TwoZero Point dijo

  Да се ​​соочиме, огромното мнозинство на апликации за часовници се чини дека се програмирани брзо и слабо (И толку многу апликации што сè уште не се ажурирани на WatchOS 2). Иако нема да кажеме дека часовникот е многу брз, добро програмираните мајчин апликации функционираат добро.
  И, се разбира, ако ставите друг пример за апликација што не работи, можеби би почувствувал малку повеќе емпатија, но сум од Фејсбук ... Дека тие продолжуваат да се посветуваат на веб-програмирањето на нивниот портал и да го напуштат апликативно програмирање до вистинските програмери, ве молам

  1.    ZoltXs dijo

   Добро производител на часовници dospuntocero, но ако се вратиме, го испробав првиот iPhone кога излезе и немаше скоро никаква продавница за апликации, тие извадија телефон на допир, но тие беа почетници, вистината е дека Apple сè уште треба да исцеди многу од Apple Watch но сепак watchOS 2 е многу слаб и нестабилен. со текот на времето нема да го кажеме тоа.

   Поздрав.

 4.   Xабиер Алонсо dijo

  Здраво на сите. Проблемот на часовникот што не се поврзува со апликации од трети страни е резервната копија. Нема користа од рестартирање на часовникот, единственото решение е повторно да го инсталирате iPhone како нова копија. Не е совршено решение, бидејќи додека не се ажурира watchOS ќе продолжиме со проблемот во нашите часовници штом направиме промена во автоматските копии, но за момент тоа ќе го реши

  1.    Вебсервис dijo

   За да бидеме реални, Apple е тој што обезбедува SDK со своите API, доколку работи како задник, апликациите не можат да направат никакво чудо.
   Тоа е недовршен производ, јаболкото го знае тоа и програмерите исто така, жртва е корисникот што го купил. (Ве предупредија, не е добро никогаш да не ја купувате првата верзија на ништо)

 5.   Фелипе dijo

  Ги имам истите проблеми на пример: апликацијата Soundhound работи совршено, го инсталирав Shazam и апликацијата нема да се отвори и така не се отворија веќе неколку години!

 6.   ZoltXs dijo

  Здраво пријатели, имав проблеми што не се случуваше со јаболкото и по многу тестови единствениот начин на кој успеав да се извлечам од таа јамка е во апликацијата за часовник на iPhone во првиот дел што го внесувате Apple Watch и одврзете го вашиот Apple Watch од iPhone, а потоа се обидувате да вчитате и започнувате со истовремено притискање на круната и копчето за напојување додека не се појави јаболкото.
  Се надевам дека ова ќе ми послужи како што ми служеше, иако имам проблеми со празнење на батеријата.
  Поздрав.

  1.    Fabian dijo

   Имам часовник на iPhone испразнет, ​​сепак тој беше поврзан со батеријата цела ноќ и часовникот е жежок, но не се вклучува, што можам да направам?

   1.    Edwin dijo

    Истото ми се случува и мене

 7.   Ариел dijo

  Имам проблем со месенџер, кога ќе го отворам, останува заглавен во вчитувањето (во кругот на чекање) од таму не прави ништо друго, што можам да направам?

 8.   Марија Вега dijo

  Бев на сонце со вклучен Apple Watch и кога сакав да видам како времето веќе не работи! Тој умре! Јас веќе го вчитав и сè уште не работи, не реагира на ништо. Може ли некој да ми помогне. Не сакам да му кажам на татко ми.

 9.   Atонатан Вила Ариса dijo

  Од вчера кога го вртам зглобот не се вклучува

 10.   Хуањо dijo

  Здраво. Мојот часовник од јаболка одеднаш ја троши батеријата за рекордно време, помалку од 3 часа. Без да користите апликација. И, исто така, секогаш кога станува црно и сакам да го користам, мора да го вметнам кодот за отклучување. Дали му се случило на некој друг ?? Благодарам

 11.   Куп dijo

  Здраво, имам барање минатата ноќ гледајќи го екранот на мојот часовник со јаболка, не знам што притиснав и се појави екран на кој пишуваше да избрише сè во црвено, се обидов да го напуштам, но не можев и тоа е како мобилниот исклучен и истиот екран продолжува.

 12.   harllenews dijo

  Поздрав Имам ситуација со мојот часовник за јаболка, се загреа и го ставив прегреениот симбол на екранот, и откако нема полнење и не се вклучува, само при поврзување го става кабелот со зелениот дел што се полни но не се вклучува или ништо

 13.   јохан мануел dijo

  Јаболкото се појавува го поврзувам полначот и звучи, но не се вклучува не знам дали е кабел или часовник

 14.   Даниел Хуркад dijo

  Не го вклучува Apple Watch, се појавува црвен круг со симболот! (исто така во црвена боја) во средината и под следново: http://www.apple.com/help/watch

 15.   Родриго Рапела dijo

  здраво за мене, останувам во режим на авион и не ми дозволува да сторам ништо, бидејќи не се поврзува ... може некој да ми помогне или треба да одам во продавницата за јаболка? Ви благодарам

 16.   карлос иразоки dijo

  пријатели, мојот часовник со јаболка заглави, не ми дозволува да се рестартирам, бидејќи ги притискам 10-те копчиња 2 секунди и ништо не се случува,
  Што можам да направам?
  Јас секогаш го користам во режим на авион, и кога сакав да го вчитам, не се вчита?
  помогни ако можат
  благодарам голема прегратка

 17.   Моника dijo

  Не добив известувања два дена. Во средата ненадејно се исклучи на пладне (прв пат е веќе три години), го ставив на полнење и се чинеше дека е добро; но не ме поврзува со ајфон, пишува дека е поврзан но не ги отвора апликациите ниту можам да видам употреба на часовник на ајфон, како да не беа разбрани двата уреди.

 18.   Пол dijo

  моето се исклучува и вклучува само по себе цело време и без да го допирам, не знам зошто

 19.   Лурд dijo

  Здраво добро попладне, премногу неуспешни обиди се појавуваат на екранот на мојот Apple Watch постојано, ресетирајте го часовникот и потоа спарете го. Но, тој не ми одговара ништо друго

 20.   Густаво Боронат dijo

  Ажурирав во IWatch 3 до верзија 5 и екранот стана монохроматски

 21.   Тони dijo

  Мојот обичен часовник е серија 1 и кога ќе го вчитам по некое време ми кажува многу неуспешни обиди за повторно поврзување, и го поврзав неколку пати и се повтори.

 22.   Хуањо dijo

  Не можам да слајдам, во најголем дел од времето, менито за известувања и менито за батерии. Дали знаете зошто може да биде?

  1.    Ангела dijo

   Истото ми се случува, имам нов aw se, го однесов во техничката служба на Apple, тие го правеа тестот два часа со друг iPhone и сè е во ред, ми се случува еднаш на ден во секое време и Немав решение, дали ти е дадено решение?

 23.   Самоил dijo

  Здраво добар ден.

  Јас часовникот го користам во основа за да вежбам пливање, оваа недела одеднаш во режим на бесплатно пливање, сфатив дека онаму каде што укажува на мерачите дека пливате одеднаш, ставав преголема количина 200000 метри, на 10 минути го проверив повторно Не посочуваше ништо, едноставно 0 метри или долго, но е curубопитно затоа што подоцна кога ќе ја завршите сесијата и на iphone и на истиот часовник ако тоа добро го покажува, може некој да ми каже што може да се случи и решението.

  многу благодарам поздрав

  1.    Ангела dijo

   Истото ми се случува, имам нов aw se, го однесов во техничката служба на Apple, тие го правеа тестот два часа со друг iPhone и сè е во ред, ми се случува еднаш на ден во секое време и Немав решение, дали ти е дадено решение?

 24.   ALE339 dijo

  мојата серија 3 часовник со јаболка има црн екран, но има полна батерија. Чувствувам дека вибрира кога внесувате порака, но не можам да видам ништо

 25.   Виктор dijo

  Здраво, мојот часовник не регистрира никакви функции. Без чекори, отчукувања на срцето или што било друго. Тогаш тој прави сè. Го рестартирав, избришав и сè што можев да најдам на Интернет. Те молам, ми треба помош во врска со ова. Благодарам

 26.   Ангела dijo

  Имам ново AW SE пред еден месец, ми се случува кога сакам да одам во центарот за известувања и контрола, да не можам да пристапувам до него, затоа што не можам да го лизгам екранот со прстот надолу или нагоре, како да екранот е заглавен, сè остатокот работи добро, дури и да лизгам странично за да видам други корици, сè е во ред, само лизгање нагоре и надолу, ова се случува еднаш дневно и веќе го однесов до овластената услуга со јаболко не најде грешка, одбивам да морам да се рестартирам секој ден за да го поправам. Ве молам, помогнете

 27.   Мартин dijo

  Мојот Apple Watch Series 3 нема да се вклучи. И, гледате бела линија над часовникот