Кодот IOS 14 открива прстени на детска активност во watchOS 7

Apple Watch Детски

Apple сака да искористи нова нишка на пазарот за да го продаде својот Apple Watch. Опфатен е оној за млади. Партнерството со Најк е пример за тоа дека уредот е основна алатка за младите кои спортуваат. Исто така е фокусиран на постари луѓе, благодарение на неговите функции на здравствено следење и тревога кои помогнаа да се спасат повеќе од еден живот.

Но, има уште еден сектор од населението што допрва треба да се експлоатира: тинејџери. Се согласуваме дека е скап часовник за детето што треба да го носи на рачниот зглоб, но компанијата верува дека трендот ќе биде дека на ист начин на кој веќе ги гледаме нашите 12 или 13-годишни деца со своите мобилни телефони, ние исто така, видете ги со вашиот ефтин часовник на Apple. И тој веќе започна да работи на тоа.

Познатиот код на iOS 14 што протече пред неколку недели сè уште ни предизвикува чудно изненадување. Откриено е и дека една од новините што ќе ја претстави следниот фирмвер на Apple Watch се познатите прстени за активности, но прилагодени на деца.

На прстени на активност Денешните се насочени кон возрасните, следејќи ги и физичките податоци и здравствените податоци. Помладите не можат да пристапат ниту до функцијата ЕКГ што ни ја нуди Apple Watch.

Во кодот iOS 14 се виде дека новиот црвен прстен, кој нормално води евиденција за бројот на согорени активни калории на дневна основа, во watchOS 7 ќе ја следи време на движење ако корисникот е малолетник. Родителите ќе можат да ја видат квантифицираната активност на нивните деца во минутите што биле активни.

На „Училишно време“. Со ова, родителите можат да ја ограничат употребата што нивните деца можат да ја дадат на Apple Watch додека се на училиште. Сето ова укажува на тоа дека компанијата сака да промовира употреба на својот часовник кај малолетници. Секако веќе гледаме како спортските нараквици станаа модерни кај младите. Следниот чекор ќе биде скок до Apple Watch. Од време на време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роберто dijo

  Новинарството веќе вели да оди нагоре и надолу, но она што им недостасуваше на медиумите беше да напишат „постаро“.
  Нетолерантно кај образованите луѓе!

  1.    Тони Кортес dijo

   Терминот што се користи е точен, бидејќи не станува збор за споредба. Можете да го проверите во следново линк.