Колку трае приклучокот Молња?

USB C

Многумина од вас ќе се сетат на денот кога беше го претстави iPhone 5 со својот нов конектор, одлука што некои од нас тешко ја асимилираа поради големиот број додатоци што веќе ги имавме со старата порта со 30 пина. Сепак, технологијата напредува и се чинеше потребно да се донесе одлука како драстична како и обложувањето на реверзибилен дигитален конектор и тоа, априорно, беше осмото чудо во конекторите за мобилни уреди. Така се роди Молња.

Вистина е дека конекторот Молња е далеку супериорен во однос на microUSB, не во цени, туку во функционалности. За жал, до денес има уште многу малку додатоци кои навистина ги искористуваат нивните карактеристики, а оние што ги прават се страшно скапи поради лиценцата Made for iPhone. Таа лиценца постоеше и со приклучокот од 30 пина, меѓутоа, опсегот на достапни додатоци беше многу поголем и поевтин.

USB C

Чипот што вклучува молња и е одговорен за обезбедување на сертификатот за додатоци може да има врска. Технологијата можеби одлучила ослободете се од каблите за добро и обложувајте се на безжична мрежа или користејќи WiFi, Bluetooth или NFC, но во секој случај, молњата се троши и по појавувањето на USB Type C, можеби се соочуваме со најава на смрт.

Сега многумина од вас ќе помислат дека „визионерот на Епл пристигна, некој ве молиме да го вработи овој човек“. Не, јас не сум визионер (иако би сакал) но мора да се предадете на доказите и она што Apple го бараше со Lightning конекторот, сега може да го добие со USB Type-C, приклучок што веќе ги вклучува нов MacBook од 2015 година и на што се чини дека компанијата Купертино се предаде, иако тоа претпоставува жртвувај нешто препознатливо како MagSafe. Ова е она што можеме да го прочитаме за USB Type C на веб-страницата на Apple:

USB C

Неверојатно пренослив. И тоа со спектакуларно пристаниште.

Создавањето лаптоп тенок и лесен како новиот MacBook не принуди да бараме максимална ефикасност во секој детал, вклучително и начинот на поврзување на периферните уреди или да го приклучите на струја. Затоа соработувавме во развојот на нов универзален стандард кој ги комбинира во една порта сите основни функции што ви се потребни. Со новата USB-C порта можете да го полните лаптопот, да пренесувате податоци преку USB 3 со полна брзина преку периферни уреди и да поврзувате HDMI, VGA и DisplayPort уреди. Исто така е реверзибилен и зафаќа една третина од денешниот USB.

Дали ви звучи познато? Тоа е опис многу сличен на оној што беше напишан за молња во своето време, само во овој случај, USB-C е уште подобар.

USB C

Неколку години нешто се менува во Apple, Не знам дали за подобро или полошо, но мислам дека на пристаништето Молња има уште две новини, долги, но две. Можеби не е за iPhone 6s, но преминот кон USB Type C е очигледен и повеќе од веројатно е дека ќе го видиме во идните iOS уреди. До денес, сè уште има многу гласини дека iPad Pro може да доаѓа со USB C како и други вести за одбележување.

Предностите за нас се очигледни и иако тоа сега е непопуларна врска, со текот на времето ќе стане поевтино и можеме да купиме кабли за многу малку пари и најдобро од сите, можеме да ги користиме за кој било друг уред. Дали Apple дефинитивно ќе се откаже од универзална врска? Се обложувам дека го правите, момци?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хектор Санмеј dijo

  Она што не ми се додава ... е дека ако „Епл“ сака да прави потенки „ајфон“ секој пат и со оглед на тоа што неговата линија за дизајн не признава „издигнувања“ на терминалот, тоа ми дава дека „УСБ-Ц“ нема простор да се интегрира ... Освен ако Apple не престане да ја намалува ширината на терминалот за да ја интегрира оваа порта ...

  Како и да е, вашата теорија има многу смисла, иако повторувам ... таа се судира со наклонетоста на Apple да го разредува iPhone и да има мазен и хомоген дизајн.

  1.    Начо dijo

   Точно е дека прашањето за дебелината е главниот виновник дека доаѓањето на USB C може да се одложи, но тоа не е толку голема разлика и не мислам дека iPhone продолжува да губи тежина со иста брзина како што правеше. Батеријата не дава повеќе од себе и површината е таа што е. Го дебелее неколку милиметри, ќе овозможи доаѓање на USB-C и уште неколку mAh капацитет. Јас веќе го оставив моето мислење за оваа тема во https://www.actualidadiphone.com/hubieses-comprado-un-iphone-6-mas-grueso-pero-con-mas-bateria/

   Честитки!

   1.    Хектор Санмеј dijo

    Јас сум со тебе Начо ... се надевам дека ќе го сторат тоа, бидејќи дури и толку многу финеси завршуваат непријатни за нивниот стисок lol.

    Повторувам, многу добра теорија, и се надевам дека е така ... тоа ќе биде огромен напредок во компатибилноста со сите видови уреди и конечно стандардизација на полначот.

    Честитки!

 2.   Chema dijo

  Значењето на оваа промена на линијата кај „Епл“ не се должи на ништо повеќе од глобално наметнување, предводено главно од Европа, која се залага за универзален систем.

  Како да немавме други проблеми во нашите животи, четири привилегирани умови гледаат проблем во кој има уреди кои користат различни системи за поврзување за своите паметни телефони, таблети, компјутери ... и тие одат на Интернет за да забранат кој било друг систем, освен тој што го назначи, што во овој случај е usb c.

  Соочени со овој конкретен пазар, Apple нема друг избор освен да го вгради овој нов систем бидејќи ќе ги затвори вратите на широк пазар без кој не сака.

  Како што велат: со црквата наидовме !!! ... и овие свештеници наместо да им се посветат на своите маси ...

  Заклучок е одличен приклучок за ѓубре за да се користи она што досега не успева повеќе од сачмарска пушка. Се надевам дека овој ќе стане малку подобар.

  1.    Хектор Санмеј dijo

   Искрено ... Не мислам дека тоа е причината за две причини

   1. Бидејќи таа наметнување трае веќе подолго време, а Apple не направи чекор назад во својата одлука да продолжи со својот приклучок ... што повеќе, јас го извадив молњата во нејзиното време
   2. USB-C штотуку излезе и останува уште многу да се стави како „стандард“ со тоа што микроблокот е во 90% од уредите

   Друга работа, како што вели Начо, е тоа што „Епл“ ја насочува промената кон таа порта заради можностите што ги носи ... што е брзината на податоците, стандардизацијата (конечно со добра причина, бидејќи микроблогот НЕ беше) и компатибилноста со нови производи, како што е овогодинешниот MacBook.

   Што и да направат, нивната причина за голема тежина ќе има во сите аспекти ... затоа поздравете ја промената доколку е потребно

 3.   Chema dijo

  Епл не зачекори како што велиш ... и сега ако ??? Затоа што ??? Со промена на менталитетот во Apple ???
  Apple во целата своја историја само отстапи од обврската и по силниот отпор.

  Микро usb не ја исполни стандардизацијата ??? Или мислевте дека не е во согласност со бараното во однос на брзината, квалитетот, употребата ... ??? Повеќе стандардизиран отколку што го користат сите уреди освен iOS, не знам како може да биде.

  Еден детал е дека според зборовите на „Епл“, соработката на „Епл“ во неговото производство и развој е почувствувана или благо посочена, давајќи им слични можности на сегашната, но во согласност со идната стандардизација на врската и портите.

  Ако по борбите, дури и ако Епл има моќ да стави вето на одредени критериуми, порано или подоцна ќе ја изгубите битката, ќе дојде време во кое или ќе ја смените линијата и ќе ја прилагодите одлуката да донесете што е можно повеќе или да удрите во wallидот со главата и остани со она што ќе го решат останатите. Тоа е нешто што Apple никогаш не би го дозволил.

  И покрај ваквите одлуки, дури и ако тие биле во фаза на траење подолго време, тие не се носат од еден на друг ден. Тие не можат одеднаш да кажат „сега го правиш тоа така затоа што јас велам така“. За многу одлуки потребни се долги години разговори за да се постигне договор со главните производители (да не заборавиме дека се работи за приватни компании) и откако ќе се постави неколку години краен рок, тој да биде задолжителен.

  Конечно, се чини дека сите очекуваат Аполе да го смени својот менталитет, својот начин на гледање на своите производи, својата линија на работа ... Јас сигурно не го правам тоа и не ми е јасно кога, од година во година, вестите повторно ќе ги предвидат промена на компанијата од Apple.

  Единственото нешто што историјата на Apple ни го кажува е дека се менува со законско наметнување, а не со тоа што останува актуелно, и така да биде засекогаш.