Крајниот водич за тоа како да користите Apple Pay

Научи-јаболко-плати

Пред околу еден месец бевме сведоци на демонстрација на Тим Кук како плаќа со Apple Pay, кратко време откако функцијата стана достапна за сите iPhone телефони кои имаат NFC чип (iPhone 6, iPhone 6 Plus и Apple Watch). Ако сакате да дознаете повеќе за тоа како да го користите Apple Pay, каде и кога, денес ви го донесуваме дефинитивниот водич за да го извлечете максимумот од него до Apple Pay и со тоа да ги расчистите сите сомнежи што ги имате во овој поглед.

Каде можам да го користам?

Apple Pay стана најраспространето во продавниците за малопродажба и рестораните, но наскоро ќе започнеме да ја гледаме функцијата и во другите терминали за плаќање, како што се вендинг машините и паркирмерите. USA Technologies објави дека ја додадоа поддршката за Apple Pay приближно 200.000 XNUMX негови системи за самопослужување, вклучително и машини за кафе, опрема за перење алишта, автомати, паркирачи и неколку други терминали.

Western Union исто така започна да прифаќа плаќања на Apple Pay, што значи да можете да ги отплаќате долговите и да испраќате пари на која било локација на Western Union. Покрај тоа, Apple одржува односи со кредитни институции за да ги зголеми можностите за плаќање. Резултатот е дека околу 800.000 клиенти поврзаа повеќе од милион картички со Apple Pay.

Како да го конфигурирам?

За да користите Apple Pay, потребно е да имате компатибилен iDevice, како и минимална потребна верзија на iOS. Засега, само iPhone 6 и iPhone 6 Plus се компатибилни, иако подоцна ќе бидат вклучени Apple Watch, благодарение на што ќе се отвори можноста за користење на iPhone 5S доколку Apple одлучи, бидејќи другиот клучен дел од постапката е ID на допир, па се надеваме дека оваа опција ќе се прошири на сите уреди со Touch ID поврзани со вашиот Apple Watch.

Beе биде потребно да го имате iPhone во iOS 8.1 или повисок за функцијата Apple Pay да биде активирана, на овој начин мора да ги поврземе кредитната или дебитната картичка.

 1. Одете во Passbook и изберете ја опцијата „Врска со кредитна картичка“, првата што се појавува.
 2. Податоците можеме да ги пополниме рачно или да ги фотографираме.
 3. Apple ќе ја поврзе картичката, мора да го внесете безбедносниот код зад кредитната картичка и да побарате дозвола од вашата банка што ќе ви овозможи да користите Apple Pay со вашиот уред

јаболко-плати-3

Банкарските субјекти достапни денес се:

 • A + Federal Credit Union
 • Amegy Bank of Texas
 • America First Credit Union
 • American Express
 • Associated Bank
 • Bank of America
 • Barclaycard
 • BB & T (Sucursal Bancaria & Trust)
 • Bethpage Federal Credit Union
 • Negro Hills Federal Credit Union
 • California Bank & Trust
 • Capital One
 • Persecución
 • Citi
 • Commerce Bank
 • Connex Credit Union
 • Los consumidores Credit Union
 • Los clientes del Banco
 • Chipre Federal Credit Union
 • Dupaco Community Credit Union
 • FAIRWINDS Credit Union
 • First Tennessee Bank
 • Fremont Banco
 • Goldenwest FCU
 • Huntington Banco
 • Idaho Central Credit Union
 • JP Morgan
 • KeyPoint Credit Union
 • L & N Federal Credit Union
 • M & T Bank
 • Tarjeta MasterCard
 • Meijer Credit Union
 • Merrill Lynch
 • Mountain America Credit Union
 • National Bank of Arizona
 • Institutos Nacionales de Salud FCU
 • Navy Federal Credit Union
 • Nevada State Bank
 • Socios Federal Credit Union
 • PNC
 • Regions Bank
 • Servicio de Seguridad Federal Credit Union
 • SunTrust
 • TCF Bank Nacional
 • TD Bank NA
 • El Banco del condado de Greene
 • US Bank
 • US Trust
 • USAA
 • UW Credit Union
 • Vectra Banco
 • Virginia Credit Union
 • Visa
 • Wells Fargo
 • WesBanco Banco
 • Western Union
 • Zions First National Bank

Картата поврзана со вашиот Apple ID ќе биде картичката со која ќе плаќате по дифолт, но ова може да се смени во делот Apple Pay во Passbook во опцијата „информации за ажурирање“.

Како го користам?

Откако ќе се изврши набавката, продавачот ќе го стави терминалот за плаќање на картичката во режим на наплата, за да може едноставно да ја изврши плаќањето ќе го приближиме уредот до терминалот и системот за плаќање ќе биде лансиран, тој ќе ни овозможи да избереме помеѓу картичката што сакаме да ја користиме и откако ќе ја избереме од нашиот држач за виртуелна картичка, ќе го поставиме прстот на Touch ID и Voilá! , плативме.

Дури не е потребно да го отстраните iPhone од Стенд-бај или да отворите каква било апликација, доближување до терминалот за плаќање ќе биде доволно за да се започне процесот на плаќање.


 

¿Dónde?

Она што ја прави Apple Pay интересна е бројот на партнери во малопродажбата што ги има, а платформата постојано ги ажурира. Во прилог на Apple Store, можете да го користите Apple Pay тука:

 • Aeropostale
 • Американскиот орел Outfitters
 • Бебињата 'Р' нас
 • Би-Ло
 • Трговија на големо клуб BJ
 • Bloomingdale's
 • Спортски полиња
 • Шеврон и Тексако, вклучувајќи продавници за малопродажба како ExtraMile
 • Дизни продавницата
 • Дуан Рид
 • Шкафче за стапала, вклучително и Детско гардероба за стапала, Лејди шкафче за нозе, Куќа на карики и трчано со шкафче за нозе
 • Фракција
 • Супермаркет Харвејс
 • Оска со скапоцен камен
 • Мејси е
 • Мекдоналдс
 • Мејер
 • Најк
 • Канцеларијата депото
 • Panera Леб
 • Петко и Ослободено од Петко
 • RadioShack
 • Sephora
 • Шоус
 • Шест: 02
 • Спорт орган
 • Стејплс
 • Пазар на Starвезди
 • Метрото
 • Играчките 'Р' нас
 • Обединети супермаркети
 • Walgreens
 • Вегмани
 • Целата храна на пазарот
 • Вин-дикси

Apple Pay прифати за купувања во апликации:

 • 20 марки
 • Airbnb
 • Апликација на Apple Store
 • Чаир
 • Dapper
 • Филмови со Dealflicks
 • Дизни продавница
 • Сушење
 • Eventbrite
 • фенси
 • Лента од флекс
 • Гајмејм
 • ГолдиБлокс и филмската машина
 • Groupon
 • Хотел вечерва
 • Houzz
 • Indiegogo
 • Instacart
 • JackThreads
 • Чувајте Референци
 • Стадионот на Леви
 • IFИВОТ
 • Lyft
 • Merchbar
 • MLB.com
 • OpenTable
 • Panera Леб
 • претставуваат
 • Постува
 • Priceline
 • Студио за печатење
 • Sephora
 • Сош
 • SpotHero - зделки за паркирање
 • пролет
 • Стејплс
 • Останете
 • Целна
 • Трет oveубов
 • Лизгање на конец
 • Ticketmaster
 • TouchOfModern
 • Uber

Добро познатата франшиза на Старбакс се очекува да биде додадена наскоро (чудно сè уште ја нема). За жал, оваа услуга засега е проширена само во САД и во мал дел од Велика Британија, но прашање на време е кога ќе се прошири ширум светот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Френк dijo

  Навистина ви благодарам за информацијата, но ако последниот став беше ставен на почетокот скоро подобро и да не прочитавме статија што беше надвор од Соединетите држави, немаше да ни даде ништо.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Со милост или несреќа има многу шпански говорници во САД. Се најдобро.

 2.   џомер dijo

  Имам iPhone 6 и Passbook и не можам да најдам начин, и покрај упатството, да вклучам кредитна картичка. Тоа е, како што рече Френк, последниот став треба да биде на прво место за да се избегнат фрустрациите.

 3.   Иниго dijo

  Сосема се согласувам со Френк, откако поминав неколку минути во Passbook за опција за додавање на картичката и се фрустрирав мислејќи дека нешто не е во ред (го инсталирав iOS за секој случај !!!) излегува дека е достапен само за САД и Велика Британија? Зошто не е наведено на почетокот на упатството? Јас би рекол дека 95% од читателите не се од САД или Велика Британија ... тоа ќе не спаси главоболка.

  1.    Луис Падилја dijo

   Вие сте неверојатни, навистина ... Без коментар.

   1.    Иниго dijo

    Луис, ако само трите коментари на овој пост ја споменуваат истата работа, можеби тоа значи нешто.
    Објавувањето е многу добро, нема сомнеж во тоа и го додадов на моите омилени затоа што со нетрпение очекувам да го користам ApplePay. Но, кога читате упатства или водичи, првото нешто што ќе направите е да се фатите за работа и да одите чекор по чекор, без да прочитате сè до крај и да започнете подоцна.
    I'mал ми е што не ти се допадна коментарот, и се извинувам за тоа.
    Но, ако е дозволен предлог, кој било водич, упатство или функционалност што не е достапен во Шпанија, мислам дека би било препорачливо да го споменете тоа на почетокот. Е продолжам да читам, но нема да се обидам да го следам или да го конфигурирам. Инсистирам дека во мојот случај повторно го инсталирав iOS, мислејќи дека сè уште има неуспех, бидејќи опцијата спомената во упатството не се појави.
    Во секој случај, ова навистина не ја намалува големата работа што ја работите.

   2.    џомер dijo

    Здраво Луис: Не мора да се лутиш. Ги следам вашите информации секој ден и немам никаков проблем. Ако добро прочитате што реков, е дека веднаш се фатив за работа, без да го прочитав крајот на вашиот пост. Нешто што требаше да направам. Прочитајте до крај.
    Како и да е, ако тој последен став беше на почетокот, немаше да биде ниту дискредитација. Сосема спротивното.
    Уште повеќе, веќе прочитав дека овој систем е оперативен само во САД и Велика Британија, но кога го видов вашиот учител, со добра волја верував дека тој веќе работи во Шпанија, бидејќи VISA беше меѓу оперативните. Значи, не треба да се замарате со нашите коментари затоа што мислам дека тие не биле навредливи или слично. Во најлош случај, тоа беше, од моја страна, едноставен коментар. Многу топол поздрав.

  2.    Мигел Хернандез dijo

   Добро утро Ижиго. Sorryал ми е што недоразбирање те натера да си го трошиш времето, ако пишувањето на статијата е точно или не, вистината е дека тоа е субјективен критериум и како автор не можам да внесувам проценки. Знам дека не е оправдување, но можеби читањето на целата статија ќе заштедеше повеќе од една главоболка.

   На ист начин, забележувам и за идните изданија и се надевам дека нема да ја изгубите довербата во „Актуалидад Ајпад“, вашата критика (се додека е конструктивна) е единствениот начин да знаеме дали тоа што го правиме ја сака јавноста.

   Apple Pay заедно со Apple Watch се најжестоките вести за Apple во моментов, и од моја гледна точка ниеден читател не може да биде дискриминиран, без оглед колку малку, да бев во САД би сакал да имам упатства на мојот природен јазик .

   Поздрав и благодарност до Луис што ми фрли наметка.

 4.   Френк dijo

  Луис, реагирај вака на критика? Во никој случај не го правиме тоа на деструктивен начин, туку напротив. Мислам дека на почетокот спомнувањето на такво нешто, една опција е ограничена на одредена земја, ќе направи повеќе читатели да го прочитаат напишаното. Првото нешто што ќе го погледнам е дека овој напис е корисен за мене. Друг пример би бил да коментирате кога некоја функција е валидна само за модел на iPhone или iPad па натаму и го спречувате сопственикот на iPhone 4 да чита прекрасен напис, но тоа не придонесува ништо бидејќи нивниот мраз не носи корист од тие карактеристики. Преземање на конструктивна критика на погрешен начин.

  честитки
  Френк

  1.    Луис Падилја dijo

   Извинете што мојот коментар направи да се чувствувате лошо, но што откако некој ќе ја напише статијата што ја напишал, мислам дека е една од најкомплетните што можете да ја најдете на Интернет, за новата опција на iOS како што е Apple Pay, видете дека тие уништуваат сè што е негово дело само затоа што според вашите критериуми требаше да има напишано нешто порано, бидејќи се чувствува како удар во стомакот.

   Тоа е водич за тоа како да се користи Apple Pay, дури не е употребен ниту „сензационален“ наслов како „Поставете Apple Pay на вашиот iPhone“ или слично, што може да доведе до недоразбирање.

   Што сакаш да ти кажам? Изненаден сум од реакцијата што ја имаше и го изразив така. Тоа е мое мислење. Не е дека лошо ја сфаќам конструктивната критика, туку дека не ја разбирам. Можеби грешам, затоа инсистирам, ако мојот коментар направи да се чувствувате лошо, жал ми е.

   1.    џомер dijo

    Добро утро, Луис: Нема што да се прости или да се извини. Уште повеќе, ја зачував вашата статија во Evernote. Она што не ми е јасно е дали правилно сте ги прочитале нашите коментари бидејќи во нив нема погрешни зборови; Нема ниту имало намера да се навреди, туку да се разјасни точката што според мислењето на оние кои напишавме коментари (Френк, Иниго и јас) не беше добро поставена. Ова не треба да произведува удари во стомакот, но евентуално некаков одраз од ваша страна и без да служите за да се налутите затоа што, повторувам, не сме кажале ништо навредливо. Продолжете да пишувате како што правите и сметајте дека вашите придонеси се многу добри и ние ве следиме веднаш.

    1.    Луис Падилја dijo

     Ако предметот не е мој ... Нема проблем. Изданието се реши и воила.