Контролирајте го Apple TV со вашиот iPhone и Apple Watch благодарение на далечинскиот управувач

Далечински

Новиот Apple TV носи далечински управувач со напредни функции, како што е можноста за користење на Siri, или trackpad што ви овозможува да изведувате гестови за контрола на репродукцијата на видеа. Но, не е единствениот начин да се контролира нашиот мултимедијален уред, оттогаш Apple одамна ни ја нуди апликацијата Далечински, достапна во App Store и компатибилна со iPhone и iPad, и претходно инсталирана на Apple Watch, и може да биде одлична алтернатива на далечинскиот управувач Siri за практичноста на користење на нашиот часовник или iPhone што секогаш го имаме во близина за да го контролираме Apple TV, а да не ја спомнувам практичноста при користење тастатура на нашиот iPhone за внесување податоци.

Едноставно поставување

Иако уредите можат да се додадат рачно најпријатно е без сомнение да ја активирате опцијата «Сподели дома» на сите наши уреди. Благодарение на оваа опција ние не само што ќе можеме да ја видиме целата наша библиотека iTunes на кој било наш уред само со тоа што ќе бидат поврзани на истата мрежа, туку и Далечинскиот управувач ќе ги открие сите уреди што припаѓаат на таа мрежа и нема да морате конфигурирајте што било, бидејќи тие автоматски ќе бидат додадени на апликацијата.

  • На Apple TV одете во Поставки> Сметки> Споделување дома и активирајте ја опцијата
  • Во iTunes одете во File> Home Sharing и активирајте ја опцијата
  • Во далечинската апликација на вашиот iPhone или iPad одете во Поставки и активирајте ја опцијата Сподели дома

Важно е да запомните дека на сите овие уреди кога ја активирате опцијата Home Sharing секогаш мора да ја користите истата сметка на iTunes така што ќе се детектираат едни со други.

Далечински-iPhone

Откако ќе се конфигурира, Apple TV ќе се појави на главниот екран на апликацијата iPhone или iPad. Може да поврзете повеќе телевизори на Apple доколку сакате и да поврзете повеќе далечински апликации со еден телевизор на Apple. Контролата е многу слична на онаа што ја нуди Siri Remote: тастатура за зафаќање што зафаќа поголем дел од екранот, копче Мени за враќање назад и копчето Репродукција / Пауза. Исто така, секогаш кога ќе кликнеме на полето каде што треба да напишеме нешто, на екранот на iPhone ќе се појави тастатура со која пишувањето е бесконечно побрзо и поудобно отколку со несреќната тастатура на Apple TV.

Далечински-Apple-часовник

Истите контроли ја имаат Remote апликацијата за Apple Watch. ¿Може ли да има нешто поудобно од контролирањето на репродукцијата на вашиот филм, без да треба да посегнувате по далечинскиот управувач? свртете го зглобот и таму ќе ги имате потребните контроли.

Apple го потврди тоа апликацијата Далечински управувач ќе има претстојно ажурирање што ќе додаде нови карактеристики за да може да се спореди со далечинскиот управувач SiriБидејќи, на пример, сега нема начин да се користи Siri со апликацијата. Но, засега, иако ги има основите, сепак е удобна опција да се контролира Apple TV.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.