Контролери за сите, користете го далечинскиот управувач на вашата конзола на iOS

iOS 8 MFi контролер

Apple воведе со iOS 8 можност за користете контролери за играње до игри на нашите уреди, API кој беше многу добро прифатен од сопствениците на iOS уред со тоа што ни овозможи да ги отстраниме контролите на допир од екранот и да играме без да ни пречат прстите.

Најновите iPhone и iPad навистина имаат голем потенцијал за графичка обработка, што овозможува квалитетот на видео игрите што ги наоѓаме во AppStore да биде многу извонреден за уред со овие карактеристики.

Во прилог на сето тоа, ако ги додадеме графиките и перформансите што можат да се постигнат со API Метал на iOS 8 наменет за уреди со 64-битна архитектура, тогаш веќе разговаравме за поголеми зборови.

За да уживате во сето ова, потребна ви е само играчка игра со Bluetooth, која безжично се поврзува со нашиот телефон и ги пренесува нашите нарачки во реално време на игрите што се прилагодени на овој API, но не е секогаш толку едноставно, играчките табли со сертифицирани MFi имаат тенденција да има околу доста високи цени од 30 до 90 евра, нешто што го сметам (јас и многу луѓе) премногу висок за едноставно копче и тоа исто така има тенденција да има ужасен изглед и чудни форми.

Играчки табли за MFi

Сепак, многу луѓе имаат контролори за Bluetooth дома, фантастично дизајнирани за совршена контрола, со квалитетни компоненти и добро позната форма на остатоци; Јас зборувам за Sony DualShock 3 и 4, контролите на Playstation 3, соодветно.

Проблемот е што овие контроли се синхронизираат со поврзување преку микро-USB и тие не се подготвени да се покоруваат на никој друг освен на конзолата. Но, за среќа постои голема заедница на програмери кои сакаат да направат што било и со одлични идеи, во овој случај, еден од нив е Контролори за сите.

За да го спарите далечинскиот управувач со вашиот iOS уред, мора да ја преземете програмата што одговара на вашиот оперативен систем, било да е тоа Windows, OS X или Linux.

Windows, Mac OS X, Linux

Откако ќе се преземе и инсталира програмата на вашиот ОС, мора да го поврзете DualShock со компјутер или MAC и да ја внесете Bluetooth адресата на вашиот iPhone / iPod / iPad во програмата што можете да ја најдете во „Поставки> Општо> Информации“, штом ова ќе се заврши, домаќинот на контролорот ќе стане iOS уред.

Контролер за сите Тоа е дотерување што ќе го најдеме во Cydia компатибилно со iOS 7 и iOS 8 за цена од 1 €, дефинитивно многу поевтино од MFi Gamepad и сигурно нашиот DualShock ги надминува овие по квалитет (особено Dualshock 79 што вклучува до панел тактилни).

Од друга страна, не е сè добра вест, и иако API е одлична идеја, не се прилагодени сите игри за тоа, па дури ни Modern Combat 5 не е, нешто што остава многу да се посака од игра со такво ниво.

За среќа, постои апликација што има ги каталогизира сите игри компатибилни со MFi контролерите, ова ќе ја олесни задачата кога барате наслови за репродукција.

Се разбира дека овој метод има мала непријатностШто правиме со iPhone додека играме? Во таа смисла, не треба да се грижите, неколку компании знаат дека овие контроли се користат за играње и тие имаат ставено адаптери за навистина ниски цени (до 10 €).

до Дуалшок 3 Ги имаме овие 2 опции што ќе ги опфатат сите видови паметни телефони:

1. Адаптер со чаши за вшмукување за 10 € (идеално за телефони со стаклен грб или мазен, не-порозен материјал):

Играчка таблети за вшмукување

КУПИ ОВДЕ

2. Адаптер прилагодлива должина за 8 € (погоден за секој телефон)

Прилагодлив адаптер за клип

КУПИ ОВДЕ

до Дуалшок 4 ќе мора да платиме малку повеќе, бидејќи тоа е многу скорешно и Snoy е единствената марка што ги продава.

Можете да ја изберете опцијата вшмукување чаша официјално да ги користат XPeria Z и Playstation Remote, што изнесува скоро 30 €: Dualshock 4 адаптер

КУПИ ОВДЕ

Да се ​​надеваме дека малку по малку повеќе игри ќе го искористат овој API и ќе можеме да го извлечеме максимумот од овие додатоци. Е се обидеме да добиеме некои од нив за да ви покажат како работи.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хесус Гонзалес dijo

  во Амазон има еден многу сличен на Xbox еден за околу 25 € или нешто слично.

 2.   Брајар Алвитес Атенсио dijo

  Слама (Y)

 3.   Факундо Касал Деспрес dijo

  Наа тоа е добро

 4.   Кинокрикс dijo

  Играм snes, ps1, nintendo 64 и nintente ds игри на мојот iPhone со PS3 контролер или со самиот екран. Имам 5s со ios 8.1.2

 5.   Микро dijo

  Работи на iOS 9.2

 6.   Кристофер dijo

  прозорецот е истечен ако некој го има, ве молам