Корисниците претпочитаат CarPlay отколку Android Auto, но со „Мапи на Google“

CarPlay постои веќе подолго време, како и Android Auto, одговорот на Google до асистентот за автомобил на Apple. Два система кои малку по малку ги прифати автомобилската индустрија додека не стигнеме до точката каде што сме, каде што е лесно за автомобилот што го купувате да ги вклучи како стандард.

И покрај фактот дека платформата на Епл малку се смени со текот на времето и нејзините ограничувања во однос на компатибилните апликации, се чини дека CarPlay ги задоволува корисниците повеќе од Android AutoБарем така уверува неодамнешната студија која штотуку објави. Сепак, не се сите добри вести за Apple, бидејќи корисниците сè уште претпочитаат Google Maps.

Неодамнешна студија објавена во JD моќност (и што не можеме да го видиме во Европа) поставува максимална оценка 1.000 за двата системи специјално дизајнирани за употреба во автомобили, CarPlay и Android Auto и Корисниците на CarPlay велат дека се позадоволни од корисниците на Android Auto, со вкупен резултат од 777 наспроти 748. Разликата не е толку голема за да се помисли дека има нешто што навистина прави разлика, но овој факт е curубопитен ако го земеме предвид другиот дел од веста.

И, тоа е дека корисниците претпочитаат да користат „Гугл мапс“ отколку „Епл мапс“, дури и ако користат iOS. Во моментов во CarPlay не можете да користите Google Maps, нешто што ќе се промени со доаѓањето на iOS 12, поради што податоците изненадуваат. Се чини дека остатокот од системот, што не е самата навигација, е она што навистина ја прави разликата и го прави CarPlay да го добие „дуелот“ со Android Auto.

Постојат и други многу откривачки податоци од студијата, а тоа е дека сопствените системи на возилото, кои се веќе претходно инсталирани, имаат сè помало значење, бидејќи до 19% од купувачите на нови автомобили никогаш не ги користат овие комерцијални системи, и од нив, до 70% го користат својот паметен телефон, или со CarPlay или со Android Auto.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.