Тие го користат Apple Pencil како скала, синтисајзер и 3Д процесор за фигури

Снимка на екранот 2015-11-24 во 14.50.54 часот

Еден од најзначајните недостатоци на iPad Pro е неговиот екран, бидејќи не е чувствителен на притисок како што се Apple Watch и iPhone 6s / Plus. Многумина од вас можеби размислуваат „Што би ги чинело да додадат барем еден екран како„ Apple Watch “?, Што според мене има одговор што никој нема да го сака: ако сакате да играте со притисокот на iPad Pro , купи А. Јаболко Молив, пенкало што поддржува промени во притисокот, меѓу другото, но не по ниска цена.

Без разлика дали е фер или не (Не!) Настрана, развивачот Сајмон Гладман сакаше тест на Apple Pencil на различни начини, но немој да мислиш дека сака да го свитка или да го стави под вода. Како што можете да видите на следните видеа, моливчето Купертино може да се користи за различна употреба, некои од нив без многу смисла бидејќи е толку скап уред. Но, има уште две што изгледаат интересно.

МоливСкала

Ова е употребата на која не гледам многу смисла. Потрошете 109 € за мери тежина Не ми се чини најсоодветната употреба на оваа алатка. Оваа апликација изгледа супер одговорено, но не премногу точна. Покрај тоа, ни треба да произведеме потпор и површина за поддршка на предметите.

Молив Контролер

Во ова второ видео можеме да видиме напредна верзија на апликацијата на обработка на слика од горенаведениот развивач. Оваа апликација го користи Apple Pencil како контролер за фино подесување на параметрите на филтерот.

МоливСинт

Конечно, имаме PencilSynth, што ќе ни овозможи да ги контролираме фреквенцијата, модулацијата и другите аспекти на звукот во зависност од наклонот и позицијата на Apple Pencil. Ме потсетува на некој начин на Теремин, заштедувајќи ги растојанијата, се разбира. Она за што не сум толку јасен е дека ќе го гледаме во иднина надвор од curубопитна апликација, иако не верувам дека Apple прифаќа ваков тип апликации во App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.