Коронавирусот веќе влијае на растенијата во Фокскон и на Епл

Компанијата Купертино ги произведува сите (или огромното мнозинство) свои производи во Кина, азискиот гигант. Толку многу што во повеќето уреди можеме да го најдеме потписот „Дизајнирано од Apple во Калифорнија, собрано во Кина“. Тие не само што избегнуваат да го кријат, туку и го промовираат, бидејќи е апсурдно да се негира дека Кина произведува и најдобри производи во секој сектор, и покрај фактот што некои неинформирани луѓе сакаат да веруваме дека се произведуваат само производи со низок квалитет. Во секој случај, Фокскон го има епицентарот на своето работење во Кина и производството на производи од „Епл“ е под влијание на коронавирусот.

Засега работниците на бродот лоцирани во Шенжен биле информирани дека не треба да се враќаат на своите работни места:

За да ги заштитиме здравјето и безбедноста на сите, во соработка со мерките преземени од владата, бараме да не се враќате на работа по новогодишните празници. Youе ве информираме за новостите. Компанијата ќе биде задолжена за заштита на правата и интересите на сите свои работници.

Во теорија, во текот на оваа недела фабриката во Шенжен требаше да биде „повторно отворена“, но владата ја одби потребната дозвола според Ројтерс, практично истото што се случува во фабриката Hengенгжу, каде работат само 10% од персоналот и машинеријата. Ова се очекува да влијае на производите на Apple кои се собираат во овие работни центри, сепак, и покрај MWC веднаш зад аголот, овие датуми не се особено плодни во однос на продажбата на компанијата. Купертино, така што економското влијание треба да биде помало. Во меѓувреме, владата на азискиот гигант продолжува да го обезбедува здравјето на работниците, најпрво пред сè.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.