Кратенки за вашиот Apple TV што не можете да престанете да ги имате

IOS 14 претставува важна промена во Кратенките со нови опции што можеме да ги вклучиме, додатоци и апликација за Apple Watch. Ние ви прикажуваме неколку кратенки за вашиот Apple TV кои сигурно ќе ве интересираат.

Кратенките беа едно од најважните додатоци на iOS во последниве години, но многу корисници никогаш не се ни обидоа да создадат. Точно е дека многу сложена автоматизација може да се направи со вклучени безброј задачи, но и други прилично едноставни, исто така, може да се направат и дека имаат многу добри резултати. Пристигнувањето на iOS 14 исто така ни носи нови можности благодарение на фактот што можеме да ги вклучиме во додатоци што можеме да ги поставиме на нашиот почетен екран за да ги извршуваме и што можеме да ги работиме од нашиот Apple Watch благодарение на новата апликација за кратенки што е вклучен во часовникот на Apple.

Дали имате Apple TV? Дали имате компатибилно светло со HomeKit? Па, замислете да го вклучите вашиот Apple TV, вашиот телевизор, да ја активирате апликацијата што ја сакате и да ја поставите светлината во вашата дневна соба во интензитетот и бојата што ви се допаѓа најмногу за да уживате во добар филм или серија. И сега замислете да го направите сето тоа со притискање на едно копче на вашиот iPhone, или на вашиот Apple Watch. Замислете уште повеќе, контролирајте сè, од вашиот iPhone или вашиот Apple Watch, без да барате далечински управувач Siri, кој сигурно се лизна меѓу перниците на софата.

Сето ова може да се направи многу лесно преку апликацијата Кратенки следејќи ги чекорите што ги посочувам на видеото, каде што исто така можете да видите што точно работи таа кратенка. Создавањето на секој од чекорите што се извршуваат и конфигурацијата на нивните параметри е детално прикажано во видеото, за да можете да креирате сопствена кратенка и да ја прилагодите на вашите уреди. За сè да работи, мора да имате инсталирано iOS 14 и watchOS 7 на вашите уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.