Лансирањето и достапноста на iPhone 12 може да претрпи одложувања поради коронавирусот

Изработете го iPhone 12

Во последниот месец, многу се зборуваше за последиците што коронавирусот ги има за Apple. Пред неколку дена, компанијата на Тим Кук објави а намалување на бројките за приходите што беа предвидени за првиот квартал на 2020 година, главно поради затворањето на 42-те продавници што Apple ги дистрибуираше во Кина.

На затворањето на продавниците, мора да го додадеме и затворањето на фабриките за компонентите што се дел од уредите на Apple. Иако во последниве денови, тие почнаа повторно да ги отвораат своите врати, производството е сè уште далеку од истото како и пред коронавирусот, главно г.Поради недостаток на суровина.

Иако има уште неколку месеци пред официјално да се претстави новиот iPhone 12, има многу новости што сугерираат дека и лансирањето и првичната достапност на iPhone 2020 може да биде под влијание на коронавирусот.

Apple би планирал, како и секоја година, официјално да го претстави новиот iPhone за оваа година, iPhone кој би се појавил на пазарот неколку дена подоцна. Сепак, за iPhone 12, доцнењето, па дури и можната презентација може да биде одложено.

Како што можеме да прочитаме во Ројтерс, токму во овој период од годината инженерите на Apple често патуваат во Кина започнете со пресметување на процесот на склопување за новите iPhone-и, iPhone кои се претставени и лансирани во септември / октомври. Поради забраната за патување во Кина, овој процес се одложува.

Иако Производството на iPhone започнува дури летото, Ројтерс потврдува дека доцнењето на првата станица на процесот на валидација на производството ќе доведе до одложување на достапноста на производот на пазарот и може да влијае и на официјалниот датум на презентација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.