Како лесно да ги синхронизирате календарите iCloud и Google

И покрај фактот дека многумина од нас ги имаат сите наши уреди во рамките на екосистемот Епл, сеприсутноста на Гугл во секој од интернет-услугите значи дека во многу прилики мора да користите еден од нив. Едно од најчесто поставуваните прашања е како да ги синхронизирате календарите iCloud и Google Calendar автоматски, и тоа е она што денес ќе ви го објасниме.

Тоа е многу погодна опција во многу прилики, на пример, ако имаме смартфон или таблет со Android, или ако сме на работа „принудени“ да користиме Google Calendar. Нема потреба да трошиме часови или пари во потрага по апликации што ни овозможуваат да ја извршиме оваа задача, бидејќи самите мајчин услуги ни дозволуваат да го сториме тоа автоматски и бесплатно, и тоа е она што ќе го објасниме подолу во многу детали.

Два важни детали што треба да ги имате во предвид

За да ги синхронизираме овие календари, мора да прифатиме две мали непријатности. Првиот е тоа ќе мора јавно да го споделуваме календарот iCloud ние сакаме да синхронизираме, што може да биде голем недостаток во одредени случаи (не мој). Тоа значи дека секој што ја има таа генерирана врска може да пристапи до календарот, но врската не е лесно да се добие.

Вториот недостаток е тоа што синхронизацијата е само еден начин, од iCloud до Google, т.е. од Google Calendar не можете да измените ништо од тие календари. Повеќе од непријатност, во мојот случај тоа е предност, но ако ви треба ова да не биде така, оваа алтернатива што ја нудиме овде не работи за вас.

1. Сподели од iCloud

Првиот чекор е да го споделите календарот од вашата сметка iCloud. За тоа од прелистувачот на компјутерот пристапуваме на iCloud.com и од опцијата календар кликнуваме на иконата на четирите бранови (како што е иконата WiFi) за да се појават опциите за споделување. Ние мора да ја активираме опцијата Јавен календар и да ја копираме врската што се појавува под неа.

2. Увезете го во Google Calendar

Сега мора да пристапиме до Google Calendar од прелистувачот на компјутерот и во рамките на главниот екран, додадете календар од URL, како што е наведено на сликата од екранот.

Во рамките на соодветното поле, ја залепивме URL адресата што претходно ја копиравме, но мора да се стори нешто пред да се додаде на Google. Првиот дел од календарот "вебкал" мора да го смениме во "http" како што се појавува на сликата од екранот. Откако ќе заврши ова, можеме да кликнеме на „Додади календар“ за да се појави во Google Calendar.

Оваа операција можеме да го повториме онолку пати колку што ни треба со повеќе календари iCloud. Во рамките на опциите на секој календар во Календарот на Google, можеме да ги смениме името, бојата итн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Здраво, ги следев чекорите и во верзијата за компјутер на календарот, промените што ги правам на мобилниот не се ажурирани. Ако е точно дека првично ми ги носи настаните од мобилниот, но штом ќе се создаде календарот, ажурирањето iphone => компјутер не оди, но ако е обратно, тоа е компјутер на мобилен (навистина, тој е моментален)
  Што може да пропадне ???
  Благодарам

 2.   Андрес dijo

  Здраво Луис, благодарам за објавата. Откако ќе го синхронизирам споделениот календар iCloud со мојот компјутер, не можам постојано да гледам ажурирања на тој календар. Се чини дека настаните биле синхронизирани до тој момент и тогаш веќе нема синхронизации. Некој предлог?

  1.    Луис Падилја dijo

   Па, не знам ... проверете ги чекорите затоа што ме ажурира

   1.    Borja dijo

    Јас сум како Андрес и го направив тоа илјада пати. Она што го ставам на iPhone, веќе не се појавува во календарот на Google

   2.    Џери dijo

    Тоа се случува точно исто.

 3.   Изабела dijo

  Благодарам многу!!! по долго пребарување со твојот совет го сторив тоа во еден момент .... поздрав

 4.   динот dijo

  Јас го направив ова неколку пати и настаните што ги создавам во календарот iCloud не се појавуваат во календарот на Google. Можеше нешто да се смени?

  1.    Роса dijo

   Мене ми се случува токму истото. Ги правам овие чекори (се обидов со различни мобилни телефони) и настаните создадени до тој момент се појавуваат, но новите веќе не се појавуваат, ниту ме предупредуваат, ниту пак ме синхронизираат повторно. Се чини дека информациите што се веќе таму, но новата не ги ажурираат. Некој знае некој друг метод? Јас одбивам да морам да купам iPhone само за оваа глупост во календарот, леле. Но, ми треба за трудова работа !!

 5.   Íñиго Итурменди dijo

  Каква ефикасност! Благодарам, Луис.

 6.   Рикардо Галаче dijo

  Одлично. Информациите не ги најдов на кој било друг линк.
  Ви благодарам многу.

 7.   Алваро dijo

  Многу добар пост. Ви благодарам многу за придонесот.

 8.   Даниел Дуарте dijo

  Благодарам Корисно, јасно и концизно.

 9.   Засилувач dijo

  Здраво, ги синхронизирав календарите, но кога додавам нов потсетник во календарот iCloud, тој не е ажуриран во gmal календарот.
  Ви благодариме.

 10.   Хуан Карлос dijo

  Добро утро,

  Ја направив синхронизацијата така што во Google Calendar се гледаат настаните од календарот на Apple. Дали тие ќе се синхронизираат автоматски во иднина или треба да го правам тоа секогаш кога ќе се создаде нов настан во календарот на Google?