Летна безбедност: Повторно поврзете ги Аргус ПТ и Е1 Про

Во лето важно е да управуваме со безбедноста на нашиот дом, тоа е време кога излегуваме подолго време од вообичаеното и ние сме заинтересирани за зачувување на интегритетот на нашиот дом, или поточно сме загрижени за она што го оставаме зад себе, како што се миленичињата. Користев производи на Reolink за да ја надгледувам својата куќа со години, и овој пат ви донесов два производи, Повторно поврзете ги ARgus PT и E1 Pro, два различни модели, од сеопфатна заштита до почетен основен модел, откријте ги во оваа детална анализа, Во iPhone News, како и секогаш, со најдобрите додатоци за вашиот iPhone и вашиот iPad.

Во оваа прилика ја придружувавме анализата на двата производи со видео што можете да го видите на врвот. Во него ќе можете да погледнете во unboxing, како тие работат во ригорозно директно и што е најважно, лесно можете да видите како се поставени сите камери на Reolink. Ја користам оваа можност да ви препорачам да се претплатите на нашиот канал на YouTube за да можете да продолжите да и помагате на заедницата на iPhone за iPhone да расте.

Повторно поврзете го Аргус ПТ

Започнуваме со најцелосниот од производите што ги имаме тука денес, Аргус ПТ од Реолинк. Ја користиме оваа можност да запомниме дека опсегот на Аргус е оној што вклучува 100% независни камери, бидејќи тие имаат врска WiFi (и 2,4 GHz и 5 GHz) и со своја батерија. Овој Аргус ПТ е дизајниран особено за екстериери и ентериери, но пред сè за големи простори, бидејќи имаме мобилен систем од 355º хоризонтално и 140º вертикално, резултатот е дека можеме да следиме голема просторија по своја волја.

 • Купете Reolink Argus PT > ЛИНК

Да се ​​биде дизајниран за на отворено, имаме заштита IP64, дождот или сонцето не треба да бидат проблем исто така CMOS сензор кој нуди многу ефикасен ноќен вид до 10 метри. Ние го тестиравме ноќниот вид и тој ги дава резултатите што ги ветува, особено благодарение на неговиот сензор Full HD 1080p. 

Од своја страна имаме сензор за движење (PIR) што ни обезбедува сигнали за притисок и го активира снимањето автоматски, создавајќи снимање во microSD o Повторно поврзете го облакот ако сме претплатени на системот на облак. На овој начин не само што ќе можеме да пристапиме кога и како сакаме преку апликацијата Reolink до живата слика на нашите фотоапарати, туку исто така ќе можеме да пристапиме до претходно направените снимки.

Конечно, имаме двонасочен аудио систем, односно ќе можеме да ги користиме неговите звучници за да емитуваме сигнали и да зборуваме, како и неговите два микрофона со висока чувствителност за да знаеме што точно се случува. Иако немаме точни детали за капацитетот на батериите, на нашиот тест лесно најдовме 20 дена употреба без трајно поврзување, Се разбира, вклучениот соларен панел и тој е поврзан преку порта microUSB многу помага секогаш да се одржува батеријата максимално во неповолни ситуации. Нашите резултати со камерата беа многу интересни, можете исто така да ги купите од 154 евра на Амазон и на својата веб-страница на ОВОЈ ЛИНК.

Повторно поврзете го E1 Pro

Сега зборуваме за моделот за влез, најевтиниот од двата анализирани, Reolink E1 Pro. Оваа камера имаn 4MP SuperHD сензор што теоретски нуди поголема јасност од FullHD, но од моја гледна точка единственото нешто што го наоѓаме е Широк агол во FHD. Како и во повеќето камери на Reolink, имаме систем WiFi компатибилен со 2,4 GHz и 5 GHz мрежи, Се почесто, не откривме проблеми со опсегот или перформансите, но мора да споменеме дека се соочуваме со уред кој бара трајно поврзување со изворот на енергија преку вклучениот адаптер.

Во однос на мобилноста што ја имаме Хоризонтално 335 степени и вертикално 55 степени за да може широко да се погледне целата просторија во зависност од нејзиното поставување. Имаме и adapиден адаптер што ќе ни овозможи да го поставиме на повеќе стратешки места. Од своја страна, како и остатокот од производите на Reolink, ги има двонасочно аудио, и микрофон и звучници за да можат да комуницираат, и систем за ноќно гледање нудејќи доволна јасност на растојанија од околу три метри.

Очигледно имаме сигнали за движење, немаме PIR сензор, но бидејќи е секогаш активен, го избираме опсегот на чувствителност со кој ќе детектира движење и нè предупредува. Очигледно, имаме слот за microSD за снимање на сигнали за движење, како и можеме да пристапиме до сликите во живо каде и да сме, благодарение на неговата примена. Од своја страна, снимањето активирано од движење ќе ги вклучува претходните четири секунди, така што камерата технички ја снима и континуирано ја брише содржината. Како и да е, она што можеме да го направиме е да закажеме специфични времиња за снимање и сигнали.

La апликација Комплетна е, како и конфигурацијата што е премногу едноставна:

 1. Поврзете ја камерата
 2. Стартувајте ја апликацијата Reolink (DESCARGAR)
 3. Притиснете "+" и додадете го уредот
 4. Вклучете ја WiFi мрежата што ќе ја користите
 5. Скенирајте го QR-кодот за да ја конфигурирате камерата
 6. И voila, сега можете да ја користите камерата

Можеме да кажеме малку повеќе за оваа камера која има прилично едноставен систем за конфигурација и некои основни претензии, таа е во согласност со нејзината цена, која дел од 59 евра на Амазон иако можете да го купите и директно на официјалната веб-страница на Reolink (ЛИНК) Тоа е релативно прифатлива цена за производ со овие карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.