Литиумските и силиконските батерии можат да понудат 20-40% повеќе полнење

Батеријата на сите електронски уреди, денес тие продолжуваат да ги нудат истите проблеми со капацитетот и времетраењето како и пред 10 години, да се биде една од компонентите што едвај се развила. Но, се чини дека тоа може да се промени наскоро ако истрагите што ги прави компанија поврзана со „Епл“ ќе ја видат светлината.

Ако конечно ја видат светлината, веројатно е дека Apple беше меѓу првите производители кои ги имплементираа новите литиумски и силиконски батерии, батерии кои ќе ни понудат помеѓу 20 и 4% поголем капацитет, што на тој начин ќе им овозможи да го продолжат своето времетраење, без притоа да мора да прибегнуваат само кон управувањето што го спроведува софтверот на уредот.

Недостаток на иновации што го видовме во последниве години, Го забави напредокот не само кај електронските уреди, особено паметните телефони, туку и кај електричните возила. Секоја батерија има позитивно наполнета катода и негативно наполнета анода. Во денешните литиумски батерии, анодата е изработена од графит, што нуди многу долг век на траење. Користењето на силикон наместо тоа, ќе и овозможи на батеријата да собира повеќе енергија. Сепак, анодите направени од овој материјал се трошат побрзо, што е негов главен недостаток.

Компанијата која ги истражува овие нови батерии и која има врски со Apple се нарекува Sila Nanotechnologies, компанија која развива силиконски аноди со доволно графит, така што работниот век е многу подолг. Но, Nila Nanotechnologies не е единствената компанија што развива ваков вид технологија. Ривал Enevate вели дека работи и на батерија која ќе го подобри нејзиниот капацитет за складирање за 30%.

Заменете ги тековните графни аноди со една направена од силикон обложен со графен, тоа не би значело драстична промена во производството, па ако овој нов вид батерија конечно се појави на виделина, веројатно нема да мора да чекаме долго за да можеме да уживаме подолго времетраење на нашите мобилни уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.