Логото на Apple е затемнето црвено за денот на СИДА-та

јаболко-црвени помагала

Компанијата Купертино е вклучена повеќе од кога и да е во овој вид на социјално движење, доаѓањето на Тим Кук беше значителен поттик во однос на овој вид на мерка, и ова беше последното што пристигна. Да се ​​подигне извесна свест за сидата и во чест на Светскиот ден на СИДА, Apple одлучи да го обои логото на своите продавници во светло црвена боја. Пред четири години компанијата ја започна оваа традиција, која е изменета според различните денови на глобално значење, како што е денот кога се однесува на животната средина веќе е обоен во зелена боја.

Ова не е единствениот аспект на „Епл“ за соработка против СИДА-та, како што многумина од вас знаат, палетата производи наречени (ПРОИЗВОД) ЦРВЕН, се сите оние уреди или додатоци во црвена боја. Со купувањето на овие уреди Apple донира дел од профитот да создаде кампањи за соработка и свесност против СИДА-та, таа разорна болест што постепено се контролира. Од лансирањето на програмата (PRODUCT) RED Уште во 2006 година, „Епл“ донираше повеќе од 100 милиони долари за работа и здружување на оваа непријатна болест, добра за „Епл“.

Компанијата вчера со задоволство ги промовираше (ПРОИЗВОД) црвените футроли за iPhone 6S и iPhone 6S Plus, прославувајќи го повод Светскиот ден за борба против сидата, кој се слави денес. До последно, Apple соработуваше на вистинскиот пат со развивачите на Clash of Clans, Boom Beach и Hay Day (Суперцел), да ги донираме сите приходи од денешните купувања во апликации на кампањи за СИДА. Па сега знаете, ако сте редовни во овие игри со iOS, вистинско време е да купите, што повеќе, подобро, сè е да ја уништите сидата еднаш засекогаш и да им помогнете на оние кои веќе страдаат од тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.