Материјата е веќе реалност, а iOS 16.1 е веќе поддржан

Важно е HomeKit и Thread

Материја, новиот универзален стандард за домашна автоматизација е веќе реалност а производителите и програмерите сега можат да ги приспособат своите производи на овој нов протокол кој ќе ги елиминира ограничувањата на компатибилноста помеѓу платформите.

Долго време зборуваме за Материјата. Отпрвин скептично, бидејќи беше тешко да се поверува дека главните брендови можат да се согласат така што сите производи ќе работат со сите платформи. Но, малку по малку преземените чекори не убедуваа дека ова конечно ќе стане реалност, а денес можеме да престанеме да ги триеме очите, бидејќи тука е подготвен за употреба.

Поврзана статија:
HomeKit, Matter and Thread: сè што треба да знаеме за новата домашна автоматизација што пристигнува

Материјата ќе значи дека сите компатибилни уреди може да се користат со која било платформа, а ние можеме да користиме Siri, Alexa или Google Assistant за да ги контролираме. Можеме да престанеме да ги гледаме етикетите на кутиите на уредот за да дознаеме дали е компатибилен со HomeKit, Alexa или Google Assistant, бидејќи со гледање на етикетата Matter веќе ќе знаеме дека можеме да ја користиме со било кој од нив. Ќе ни треба само централен компатибилен со Matter, во случај на HomeKit, Apple TV 4K (2021) или HomePod mini. Alexa и Google ќе ги ажурираат своите уреди за да ги направат централни.

Што се случува од сега па натаму? Производителите и програмерите веќе имаат достапни алатки за да направат нови компатибилни уреди и да можат да ги ажурираат постоечките за да бидат компатибилни. Од страна на Apple во iOS 16.1 веќе има знаци на компатибилност со Matter, така што нема да биде долго чекањето за да ги видите првите компатибилни додатоци и конечно да започнете да уживате во универзалната домашна автоматизација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.