Метеоролошката станица Нетатмо, дополнување за вашиот дом

Станица

Оние што ги следат iPhone News веќе ќе знаат дека како добри fansубители на технологијата, сакаме да го имаме нашиот дом поврзан со т.н. уреди Интернет на нештата. И помеѓу термостати, приклучоци, светла, камери и сензори од секаков вид, сè уште за нешто друго: а Метеоролошка станица.

Квалитетен печат

Денес, за да може производ да биде успешен, треба да влезе низ очите, нешто за што Netatmo бил свесен кога ја произведува оваа станица. Влегуваат двата модула (внатрешен и надворешен) алуминиум во најчист стил на Apple, сите во комбинација со бели детали, така што воопшто не се судираат на бирото покрај iMac, на пример. Квалитетот на изградбата е извонреден и во секое време е многу јасно за нас дека имаме работа со врвен производ.

Во полето ќе најдеме а внатрешен модул (Може да купиме дополнителни модули за различни простории) и надворешен модул што мора да го поставиме заштитен од сонце и дожд за да добиеме посигурни мерења. Инсталирањето трае две или три минути и е совршено водено од неодамна обновената апликација Netatmo бидејќи за поголема удобност се потребни податоците за WiFi конекција од нашиот iPhone.

Апликацијата е важна работа

Постојат многу метеоролошки станици на пазарот, но поврзано со нивото на Нетатмо има само една. Синхронизирани до минута со сопствените сервери на компанијата, ги имаме во сите наши уреди и на мрежата, податоците за да се консултираат со нив, но во случај да сакаме уште повеќе, мора да споменеме дека ќе добиеме известувања на iPhone кога ќе има значаен настан како слаб квалитет на воздух или премногу висок атмосферски притисок.

Производи_нетатмо

Иако е точно дека верзијата 1 на апликацијата изгледаше застарена, фер е да се каже дека со верзијата 2 добивме дизајн што одговара на производот. Исчисти елементи, добро изложени податоци и сите опции при рака на екранот на нашиот iPhone. И пред да заборавам, споменете го тоа работи заедно со термостатотили од Нетатмо за да ви овозможи вистински, неинтернет податоци за надворешна температура, што ја подобрува ефикасноста.

За оние кои сакаат да ги соберат сите податоци за климата во нивната област, покрај главен пакет кој се состои од две станици (затворен + надворешен), Нетатмо исто така нуди и плувиометар дека се поврзува исто толку лесно до централната база и ги зачувува сите податоци за врнежи од дожд во облакот. Јасно е дека тоа е каприц и не е неопходност, но лично мислам дека вреди за секое евро што чини од причините објаснети во овој напис, а за loversубителите на IoT или метеорологијата задоволство да го користат.

Нашата проценка

уредник-преглед

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.