Метеоролошката станица Netatmo сега е компатибилна со HomeKit

Производителот на паметни додатоци Нетатмо штотуку објави дека еден од неговите водечки производи, метеоролошката станица е конечно сега компатибилен со HomeKit на Apple преку ажурирање на фирмверот што е веќе во сила. достапна за сите корисници со модел од 2016 или понов.

Благодарение на ова ажурирање, конечно можеме комуницирате со метеоролошката станица преку командите на Сири. La Метеоролошка станица Нетатмо, која веќе ја анализиравме во iPhone News Пред неколку години, тоа ни покажа информации за внатрешната и надворешната влажност, температурата, нивото на СО2 во домот и квалитетот на воздухот.

Исто така, можеме купи дополнителни модули да ги прошириме информациите што ни се нудат во други делови од нашиот дом. Со објавувањето на iOS 13, сите информации што ги прикажува уредот се прикажуваат на групиран начин. Сепак, со следното ажурирање на iOS, iOS 13.2, сите информации што ни ги покажува овој сензор за сензори ќе бидат прикажани независно.

Благодарение на ова ажурирање, ќе можеме прашајте ја Сири за температурата што прави во детската соба, влажноста надвор ... Оваа компатибилност се протега и на автоматизација, автоматизација што можеме да ја активираме врз основа на промените во СО2 или квалитетот на воздухот, како што ги снимаат сензорите на метеоролошката станица.

Поради ограничувањата на протоколот HomeKit, некои од карактеристиките на метеоролошката станица Netatmo не се достапни во апликацијата Apple, така ќе мора да продолжиме да го користиме за да ги знаеме нивоата на бучава, атмосферскиот притисок, ветерот и дождот. Иако во моментов не се компатибилни со HomeKit, Нетатмо потврдува дека ќе бидат вклучени како што тоа го дозволува HomeKit.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.