Метеоролошката станица Нетатмо, сите информации за временските услови во ваша рака

Netatmo ни нуди широк спектар на додатоци за домот кои се одговорни за функции разновидни како што се контролирање на греењето на куќата или следење кој се приближува до нашата врата. Еден од неговите најпознати и најдобро ценети производи е нејзината метеоролошка станица, Метеоролошката станица Netatmo, која благодарение на можноста за проширување со додатоци што се поврзани со основата, ни овозможува да ги контролираме не само временските услови на нашата надворешност, туку и квалитетот на внатрешниот воздух и температурата.. Ги тестиравме и ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Метеоролошката станица се состои од главна база што се поврзува со електричната мрежа и помала надворешна база што работи со батерија. Двата уреди ќе бидат одговорни за собирање информации однадвор и одвнатре, вклучувајќи температура, влажност, загадување на воздухот, квалитет на воздухот во затворените простории итн. Сите овие податоци се достапни од каде било преку апликацијата за iPhone и iPad благодарение на фактот дека основата се поврзува со домашната WiFi мрежа, така што од работа можете да ги видите условите во куќата од екранот на вашиот iPhone.

Netatmo нуди и низа додатоци кои можат да се поврзат со временската основа и да се продаваат одделно. Можете да додадете неколку сензори за температура и воздух за внатрешноста на куќата, анемометар за контрола на брзината и насоката на ветрот и мерач за дожд за да соберете податоци за врнежите од дожд. Сите овие уреди се поврзуваат на основата и работат со батерии, а додавањето на нив е многу едноставно, од апликацијата за iOS..

Една од најинтересните карактеристики на базата Netatmo е нејзината мапа во која се собрани сите податоци за сите бази на марката што се поврзани. Знаејќи ги во реално време временските услови на вашиот град, градот каде што ќе ги поминете одморите или каде што ќе патувате од работни причини е можно благодарение на апликацијата за iOS, можете дури и да пристапите до сите податоци од која било мрежа прелистувач од вашата сметка Netatmo. Ние ви покажуваме како работи на следното видео.

Како негативна страна, можеме да ја споменеме само некомпатибилноста со HomeKit, нешто што е чудно и за кое се надеваме дека ќе биде решено во идното ажурирање на марката, бидејќи тоа ќе додаде важен плус на низата додатоци што е навистина интересно за оние кои не се задоволни со апликацијата за iOS време и сакаат да своето решение да го имаат дома. Целиот опсег на Netatmo е достапен за купување Амазон, цената на основата е околу.

Мислење на уредникот

Метеоролошка станица Нетатмо
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
161 €
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите

 • Безжична врска
 • Компактен и модерен дизајн
 • Повеќекратни мерења
 • Можност за проширување со додатоци
 • Пристап до информации од каде било

Contras

 • Некомпатибилен со HomeKit
 • Нема екран со информации

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Херој на Исак dijo

  Здраво, иако самата Временска база не е компатибилна со HomeKit, ако е една од неговите додатоци поврзани со него, термостатот Netatmo е целосно компатибилен со HomeKit, јас го користам секој ден и е одличен додаток!